Zdrowy klimat

Jakie miejsce wybrać na urlop? Czy dobrze będziemy czuć się w górach, a może jednak klimat morski będzie najodpowiedniejszy dla naszego zdrowia? Zanim wyjedziemy, by oddać się odpoczynkowi, warto starannie wybrać nie tylko noclegi i atrakcje, ale również klimat, w jakim chcemy spędzić wakacje, gdyż ma on ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz samopoczucie.

Jak się przygotować na snowboard?

Snowboard z roku na rok zyskuje na popularności. Okazuje się, że co trzeci entuzjasta sportów zimowych wybiera właśnie snowboard. Z badania przeprowadzonego przez Beeline Research & Consulting wynika, że osoby do 29 roku życia dużo częściej niż starsze pokolenie decydują się na ten sport – dotyczy to aż 46 proc. respondentów. Ci, którzy już złapali bakcyla jazdy na desce mówią, że tego uczucia nie da się porównać z niczym innym. Jak rozpocząć przygodę z deską oraz na co powinien zwrócić uwagę początkujący snowboardzista?

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z partnerów projektu „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu” („Svätomariánska púť - Svetlo z východu”) realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja. W ramach  tego przedsięwzięcia Instytut zrealizował panoramy wirtualne, przedstawiające wybrane miejsca kultu Maryjnego na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji.

Podhale

Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między Czerwiennem a Ratułowem w odległości ok. 8 km od Zakopanego. To miejsce wyjątkowe na Podhalu. Ze wszystkich stron rozciągają się z Bachledówki niepowtarzalne widoki górskich krajobrazów.

Kiedy zacząć naukę jazdy na nartach

Często rodzice pytają w jakim wieku najlepiej zacząć uczyć dzieci jazdy na nartach. Nie ma tutaj złotej reguły. Na pewno dziecko musi już sprawnie chodzić, biegać i umieć utrzymać przez chwilę ciężar na jednej nodze. Powinno także umieć podporządkowywać się poleceniom wydawanym w grupie. Zwykle dzieci są gotowe do pierwszych lekcji w wieku 4 lub 5 lat.

sanki

„Mamo, śnieg pada!” – w każdym domu, gdzie jest dziecko taki radosny okrzyk słychać już przy pierwszych płatkach białego puchu spadających z nieba. Od razu zaczyna się ruch w piwnicy, tatusiowie wyciągają sanki i inne pojazdy zjeżdżające, odkurzają narty i deski , a mamusie wyciągają z szaf sportowe kombinezony. Niestety, radosne zimowe szaleństwo jest też związane ze szczególnymi niebezpieczeństwami.

JAK WYBIERAĆ OBOZY ZIMOWE?

Zima rządzi się swoimi prawami i ma swoją specyfikę, dlatego obozy zimowe są zupełnie inne niż letnie. Co więc warto wiedzieć, wybierając zimowisko? Na co zwrócić uwagę wybierając obóz zimowy dla swojego dziecka?

Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec

Na południe od Chrzanowa (ok. 8 km) i czterdzieści pięć minut nieśpiesznej jazdy samochodem z Krakowa (ok. 40 km, droga nr 780) znajdują się ruiny średniowiecznego zamku biskupów krakowskich – Lipowiec. Wraz z położonym w bezpośrednim sąsiedztwie skansenem w Wygiełzowie to jedno z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas rodzinnej wyprawy.

Dolina Kościelska

Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr Zachodnich (po Dolinie Chochołowskiej), ma 9 km długości i ok. 27 km szerokości, co daje powierzchnię 35 km2. Jest tzw. doliną walną, czyli taką, która rozpościera się od podnóża Tatr aż po ich grzbiet.

Bachledówka

Trzygwiazdkowy Hotel & Spa Bachledówka to wyjątkowe miejsce w sercu Podhala. Hotel położony jest na rozległej działce widokowej (ok. 1000 m n.p.m.), z której można podziwiać rozciągającą się na południu panoramę polskich oraz słowackich Tatr, a w kierunku północnym - Gorce z Turbaczem, na zachodzie zaś Babią Górę i Pilsko.

Skalne Labirynty "Błędne skały"

Odwiedzając Ziemię Kłodzką zajrzyjcie do baśniowych i malowniczych labiryntów, które, według legendy, stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Są gotową scenografią do filmu. Zresztą, kręcono tam "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", "Przyjaciel wesołego diabła" i "Dwa światy".