JAK WYBIERAĆ OBOZY ZIMOWE?

Zima rządzi się swoimi prawami i ma swoją specyfikę, dlatego obozy zimowe są zupełnie inne niż letnie. Co więc warto wiedzieć, wybierając zimowisko? Na co zwrócić uwagę wybierając obóz zimowy dla swojego dziecka?

Jak się przygotować na snowboard?

Snowboard z roku na rok zyskuje na popularności. Okazuje się, że co trzeci entuzjasta sportów zimowych wybiera właśnie snowboard. Z badania przeprowadzonego przez Beeline Research & Consulting wynika, że osoby do 29 roku życia dużo częściej niż starsze pokolenie decydują się na ten sport – dotyczy to aż 46 proc. respondentów. Ci, którzy już złapali bakcyla jazdy na desce mówią, że tego uczucia nie da się porównać z niczym innym. Jak rozpocząć przygodę z deską oraz na co powinien zwrócić uwagę początkujący snowboardzista?

Kiedy zacząć naukę jazdy na nartach

Często rodzice pytają w jakim wieku najlepiej zacząć uczyć dzieci jazdy na nartach. Nie ma tutaj złotej reguły. Na pewno dziecko musi już sprawnie chodzić, biegać i umieć utrzymać przez chwilę ciężar na jednej nodze. Powinno także umieć podporządkowywać się poleceniom wydawanym w grupie. Zwykle dzieci są gotowe do pierwszych lekcji w wieku 4 lub 5 lat.

sanki

„Mamo, śnieg pada!” – w każdym domu, gdzie jest dziecko taki radosny okrzyk słychać już przy pierwszych płatkach białego puchu spadających z nieba. Od razu zaczyna się ruch w piwnicy, tatusiowie wyciągają sanki i inne pojazdy zjeżdżające, odkurzają narty i deski , a mamusie wyciągają z szaf sportowe kombinezony. Niestety, radosne zimowe szaleństwo jest też związane ze szczególnymi niebezpieczeństwami.

Podhale

Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między Czerwiennem a Ratułowem w odległości ok. 8 km od Zakopanego. To miejsce wyjątkowe na Podhalu. Ze wszystkich stron rozciągają się z Bachledówki niepowtarzalne widoki górskich krajobrazów.

Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec

Na południe od Chrzanowa (ok. 8 km) i czterdzieści pięć minut nieśpiesznej jazdy samochodem z Krakowa (ok. 40 km, droga nr 780) znajdują się ruiny średniowiecznego zamku biskupów krakowskich – Lipowiec. Wraz z położonym w bezpośrednim sąsiedztwie skansenem w Wygiełzowie to jedno z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas rodzinnej wyprawy.

Dolina Kościelska

Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr Zachodnich (po Dolinie Chochołowskiej), ma 9 km długości i ok. 27 km szerokości, co daje powierzchnię 35 km2. Jest tzw. doliną walną, czyli taką, która rozpościera się od podnóża Tatr aż po ich grzbiet.

Bachledówka

Trzygwiazdkowy Hotel & Spa Bachledówka to wyjątkowe miejsce w sercu Podhala. Hotel położony jest na rozległej działce widokowej (ok. 1000 m n.p.m.), z której można podziwiać rozciągającą się na południu panoramę polskich oraz słowackich Tatr, a w kierunku północnym - Gorce z Turbaczem, na zachodzie zaś Babią Górę i Pilsko.

Skalne Labirynty "Błędne skały"

Odwiedzając Ziemię Kłodzką zajrzyjcie do baśniowych i malowniczych labiryntów, które, według legendy, stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Są gotową scenografią do filmu. Zresztą, kręcono tam "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", "Przyjaciel wesołego diabła" i "Dwa światy".

Majówka na czterech kółkach

Z badania CBOS wynika, że w 2015 roku Polacy odwiedzali najchętniej Włochy i Niemcy. Dużym powodzeniem cieszyły się również: Grecja, Wielka Brytania, Hiszpania i Chorwacja. Okazuje się, że coraz częściej organizujemy wycieczki samodzielnie lub decydujemy się na biuro podróży, ale z dojazdem własnym. Niezależnie od tego, czy wyjedziemy tylko na weekend, czy przedłużymy nasz majowy urlop w Polsce lub za granicą – warto wcześniej  zadbać także o samochód, by podróż odbyła się bez niespodzianek.