O cukrze warto wiedzieć więcej

Czy cukier uzależnia? Jaka jest jego zalecana dawka w naszej diecie? Czy można włączyć produkty zawierające cukier do codziennego jadłospisu, jednocześnie zachowując zdrową i szczupłą sylwetkę? Na te i inne pytania odpowiada raport autorstwa dietetyczki Agnieszki Piskały, który powstał w ramach programu edukacyjnego „Uczymy jak słodzić”. 

I znów minął kolejny rok, i znów zbliża się Gwiazdka, a wraz z nią gorący okres poszukiwań choinki, prezentów i świątecznych bibelotów. Sklepy pękają w szwach od różnego rodzaju świątecznych gadżetów, ale może w tym roku warto postawić na coś oryginalnego? Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów, które mogą stać się inspiracją do stworzenia wyjątkowych i nietuzinkowych prezentów i dekoracji. Do ich wykonania nie potrzeba wiele – taśmy washi, pisaki, farby tempery, wstążki i inne dodatki, które znajdziecie w domu.

sylwester

Fajerwerki, huczne zabawy do białego rana czy toasty wznoszone szampanem to główne współczesne atrybuty sylwestrowych zabaw. Tradycja świętowania Nowego Roku znana jest od wieków, jednak dawniej witano Nowy Rok w odmienny sposób. Dlatego zanim rozpoczniemy sylwestrowe zabawy warto dowiedzieć się, jak kiedyś świętowano nadejście Nowego Roku, a jak wita się go dziś w różnych rejonach świata.

Olej rydzowy – eliksir zdrowia i młodości

Olej rydzowy jest tradycyjnym produktem z Wielkopolski. Pozyskiwany jest z nasion lnianki (łac. Camelina sativa L.) – jednej z najstarszych uprawnych roślin oleistych. Wykazjue wiele właściwości prozdrowotnych. Ma także szerokie zastosowanie w kosmetologii.

116 111

Od listopada 2008 r. pod numerem 116 111 działa ogólnopolski i całkowicie bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Telefon 116 111 służy młodzieży i dzieciom, które potrzebują wsparcia, pomocy, opieki i ochrony. Warto porozmawiać o swoich troskach, znaleźć wsparcie w trudnych sytuacjach. Dzięki rozmowie z drugim człowiekiem często łatwiej jest znaleźć rozwiązanie nawet największych problemów.

Skąd się bierze bunt lub wycofanie u dzieci?

Jeśli nieświadomie zaburzamy naturalny rozwój dziecka, potrafi nam to ono przekazać na dwa sposoby. Jest zbuntowane, przysparza wielu problemów wychowawczych, łamie wszelkie ustanawiane zasady. Lub przeciwnie – staje się wycofane, mało spontaniczne, apatyczne. Warto wówczas przyjrzeć się dokładniej własnemu sposobowi postępowania i zrewidować, które nasze zachowania mogą być tego przyczyną.

zdrowie dziecka

Katalog chorób i dolegliwości, które mogą spotkać dzieci, jest stanowczo zbyt długi. Wirusy i bakterie dają o sobie znać szczególnie natarczywie w sezonie jesienno-zimowym. Póki jeszcze nie szarżują, warto podjąć działania profilaktyczne, wzmacniające odporność naszych dzieci.

Powrót do szkolnej ławy

Czym odżywia się mózg? Dlaczego lepiej pić wodę niż słodzone napoje gazowane? Gdzie krąży sól, której nadmiar zjedliśmy w paluszkach i chipsach? Dlaczego dzieci mają kłopoty z koncentracją na lekcjach? Po co nam drugie śniadanie? Oto 5 lekcji, które rodzice i dzieci powinni odrobić przed pierwszym dzwonkiem.

 Rozwój emocjonalny dziecka w okresie wczesnoszkolnym

Późne dzieciństwo, zwane także młodszym wiekiem szkolnym, to okres trwający od siódmego do dziesiątego – dwunastego roku życia. Stanowi ono dla dziecka i jego rodziny rodzaj pomostu między dzieciństwem a adolescencją. Pierwsza klasa szkoły podstawowej traktowana jest natomiast jako etap przejściowy między wiekiem przedszkolnym a szkolnym.

dynie

Dyniami jesień się zaczyna… Targowiska i warzywne stragany już od września mienią się słonecznymi barwami tych warzyw. Popularność dyń w Polsce od kilku lat rośnie, choć warto zaznaczyć, że przez wiele lat dynia była warzywem zapomnianym, uprawianym marginalnie.