Podziemna Ekspozycja Multimedialna w Kopalni Soli w Bochni

Podziemna Ekspozycja Multimedialna w Kopalni Soli w BochniW Bochni, położonej zaledwie 40 km na wschód od Krakowa, znajdziemy najstarszą polską kopalnię soli, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami, wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi.

Dziś zwiedzanie bocheńskiej kopalni nabrało zupełnie innego wymiaru – solne podziemia, wzbogacone o niespotykaną na skalę światową Podziemną Ekspozycję Multimedialną zapraszają w podróż przez historię soli od średniowiecza do współczesności.

Trasa turystyczna w nowej, wzbogaconej formie pozwala na promowanie kopalni oraz historii powszechnej w niepraktykowany dotąd sposób.

Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Ilustracją dla słów przewodnika są materiały filmowe wyświetlane w skali 1:1 na wkomponowanych w naturalną scenografię holoekranach. Na trasie przygotowano słuchowiska przestrzenne, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Na potrzeby projektu powstał także 17-minutowy film „Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza” wyreżyserowany przez Andrzeja Celińskiego – wybitnego dokumentalistę nominowanego do nagrody Oscara.

Ekspozycja wykorzystuje szereg zabiegów mnemotechnicznych ułatwiających zapamiętanie prezentowanych informacji. Treści uszeregowane są w kolejności chronologicznej, dzięki czemu łatwiej zapamiętać oraz ukazać ciąg przyczynowo – skutkowy w zakresie rozwoju techniki i czynników geopolitycznych, wpływających na zmiany w kopalni. Chronologia dodatkowo wzmocniona jest „obecnością” na trasie polskich władców, jako symboli konkretnych epok i towarzyszących im wydarzeń. Z punktu widzenia szkolnego programu nauczania ekspozycja ta stanowić może znakomity pretekst do przeprowadzenia zajęć w kopalni.

 

Wykorzystanie do prezentacji nowoczesnych technik, jak również innowacyjnych i w kilku przypadkach opatentowanych rozwiązań sprawia, że przekaz jest zrozumiały i przyswajalny dla wszystkich zwiedzających, niezależnie od wieku. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawia wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok zwiedzających.

Projekt Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej zrealizowany został dzięki dotacji z Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Zwiedzanie kończy się w komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz 250 m pod ziemią. Można wówczas skorzystać z boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni oraz usług podziemnej restauracji Ważynek. Znajduje się tutaj także sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych. Czas pobytu w kopalni wynosi 2,5 godz. Opcjonalnie program można poszerzyć o niezwykłą przeprawę łodziami.

Wszystkim tym, których zafascynowały uroki średniowiecza, proponujemy przedłużenie podróży w czasie przez wizytę w znajdującym się nieopodal kopalni Parku Archeologicznym. Jest to rekonstrukcja wioski z XIII wieku, przypominająca dawną osadę z czasów powstania Bochni. Drewniane chaty, wiejskie zagrody oraz rzemieślnicy prezentujący dawne rzemiosła sprawią, że pobyt w Osadzie VI Oraczy ciekawie i nieszablonowo łączy niezwykłą lekcję historii z pobytem na świeżym powietrzu. Historię można poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest własnoręczna praca w warsztacie średniowiecznego rzemieślnika – jest to niezawodny sposób na to, aby poznać i zapamiętać historię wybranego zawodu. Możliwość zabrania ze sobą wykonanego dawnymi technikami przedmiotu pozwoli zachować na długo wspomnienia z tych niecodziennych zajęć.

Dla tych, którzy preferują zajęcia edukacyjne połączone z ruchem na świeżym powietrzu, proponujemy programy edukacyjne zawierające elementy rywalizacji w grupach. Dla młodszych uczestników (przedszkola i szkoły podstawowe) przygotowaliśmy ścieżkę „Ze średniowieczem za pan brat”, dla uczniów gimnazjum proponujemy „Wehikuł czasu”. Oba te programy bazują na zadaniach nawiązujących do średniowiecza i opierają się o kodeks rycerski – przewodnik przybliża uczestnikom tematykę rycerstwa w średniowieczu, a następnie nadzoruje wykonywanie takich zadań

, jak np. wyplatanie płotu z wikliny, przygotowanie herbu drużyny czy rozpoznawanie ziół i roślin. Zwycięska drużyna otrzymuje drobne upominki, wykonywane przez rzemieślników w Osadzie.

Zapraszamy do miejsca, gdzie średniowiecze jeszcze trwa – tutaj nauka historii przybiera zupełnie nowe oblicze.

Więcej na: www.kopalniasoli.pl

Kopalnia zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. To wymarzone miejsce na wyjazd z rodziną czy wycieczkę szkolną. To także pomysł na spędzenie czasu dla wszystkich poszukujących wyjątkowych wrażeń i przygód, na których czekają: przejazd podziemnym metrem, zjazd 140 metrową zjeżdżalnią czy przeprawa łodziami 200 m pod ziemią. Do dyspozycji jest także boisko sportowe oraz mini plac zabaw. Na szczególną uwagę zasługuje oferta noclegów 250 m pod ziemią z projekcją filmu w podziemnym kinie i dyskoteką. Nocleg w wyjątkowej solnej scenerii i leczniczym mikroklimacie pozwoli odkryć zupełnie nowe znaczenie pojęcia „zdrowy sen”.

Informacje praktyczne

Główny szyb zjazdowy do bocheńskiej kopalni znajduje się na ul. Campi. Obok szybu dostępny jest bezpłatny, ogrodzony parking dla samochodów osobowych i autokarów oraz PARK ARCHEOLOGICZNY - OSADA VI ORACZY.