Zdrowy klimat, czyli gdzie pojechać na urlop

Jakie miejsce wybrać na urlop? Czy dobrze będziemy czuć się w górach, a może jednak klimat morski będzie najodpowiedniejszy dla naszego zdrowia? Zanim wyjedziemy, by oddać się odpoczynkowi, warto starannie wybrać nie tylko noclegi i atrakcje, ale również klimat, w jakim chcemy spędzić wakacje, gdyż ma on ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz samopoczucie.

Kierunek morze!

Astmatycy i osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia górnych dróg oddechowych lepiej poczują się nad morzem. Wiatr wiejący znad morza z reguły nie przenosi pyłków roślinnych oraz zarodników grzybów. Powietrze jest wilgotne, nasycone jodem, chlorkiem sodu, jonami magnezu. Dobrze nawilża i regeneruje błony śluzowe gardła i nosa. Przyśpiesza leczenie stanów zapalnych. Otwarte morze i rozbijające się o brzeg fale są źródłem aerozolu morskiego, mgiełki, która działa jak naturalna inhalacja (zawiera drobne cząstki soli). Spacerując po plaży, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy dobroczynnego aerozolu jest najwięcej, oczyszczamy drogi oddechowe.

morzeNa plaży panuje dobry mikroklimat dla alergików. Duża wilgotność powietrza, nawet w upalnym dniu, ma również niebagatelne znaczenie.
Nad morzem mamy także pod dostatkiem jodu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy. Jego niedobór powoduje niedoczynność tego narządu. Tarczyca wpływa na pracę całego organizmu, dlatego unormowanie jej funkcji przyspiesza przemiany wewnątrzkomórkowe, m.in. spalanie tłuszczu. Poza tym sprawia, że człowiek ma więcej energii, czuje się lepiej fizycznie, i psychicznie.

Pobyt nad morzem zwiększa naszą odporność. Duża wilgotność powietrza, częste zmiany ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury, silnie pobudzają układ immunologiczny. Woda morska wspaniale pobudza krążenie, dlatego osobom cierpiącym na przewlekłą niewydolność żylną, poleca się brodzenie w wodzie po kolana i pływanie. Nad morzem serce bije silniej, mogą nawet ustąpić zaburzenia jego rytmu.
Kąpiele w morzu wpływają też na kondycję skóry. Poprawiają mikrokrążenie, natleniają ją i ujędrniają, dlatego wakacje nad morzem to bardzo dobry wybór dla osób cierpiących na łuszczycę! Reumatycy natomiast mogą liczyć na wyciszenie objawów tylko przy ciepłej pogodzie. Zimno i wiatr tylko je nasilą.
Jednakże nie zaleca się wyjazdów nad morze osobom chorym na nowotwór – w trakcie walki z rakiem i przez pięć lat po wyleczeniu. Nie wiadomo, jak organizm zareaguje na intensywne bodźce klimatyczne – może dojść nawet do zaostrzenia choroby.

mazuryNizinne klimaty

Łagodny klimat nizinny zdobędzie uznanie prawie wszystkich. Jeżeli jesteś rekonwalescentem, stabilne warunki atmosferyczne, szybciej pozwolą Ci wrócić do formy. Organizm nie jest tu wystawiony na tak silne bodźce i nie potrzebuje kierować swych sił aby zaadaptować się w zmiennych warunkach. Polskie Mazury będą dobrym miejscem do wypoczynku dla osób z nadwrażliwością na alergeny pyłku roślin. Można tam korzystać z przyjemności żeglowania, a trzeba wiedzieć, że powierzchnia wody dziesięciokrotnie łatwiej wychwytuje pył zawieszony w powietrzu (w tym ziarna pyłku roślin) niż powierzchnia stała. To, i brak źródeł emisji pyłku, powoduje, że duże akweny wodne są wskazane do wypoczynku dla alergików. Reumatycy natomiast powinni unikać terenów wilgotnych i bagiennych.
Przy częstych zapaleniach oskrzeli, zatok i przeziębieniach, dobrze wybrać na wypoczynek miejsca zalesione. Drzewa (szczególnie iglaste, np. sosna) wydzielają fitoncydy – związki o silnym działaniu bakterio- i grzybobójczym.

Góry

Długie piesze wędrówki po górskich szlakach to genialny sposób na poprawię kondycji. Mamy szanse wzmocnić mięśnie i stawy oraz zahartować organizm w ostrym, górskim klimacie. Wycieczki wysokogórskie to dobry trening nie tylko dla serca – stopniowo przyzwyczaja się ono do dużego wysiłku, ale także dla płuc, które zmuszane do intensywniejszej pracy, zwiększają swoją wydolność. Powietrze górskie niemal wolne od alergenów powoduje znaczną, czasem nawet całkowitą poprawę stanu zdrowia u osób, które często łapią infekcje. Jeśli cierpisz na astmę oskrzelową, wybierz miejscowości położone powyżej 1500 m n.p.m., ponieważ stężenie alergenów wziewnych na tych wysokościach jest niskie. Pobyt w wysokich górach ma dobry wpływ na stan skóry osób z atopowym zapaleniem skóry. Klimat górski cechują częste i nagłe wahania temperatury, suche powietrze, gwałtowne zmiany ciśnienia. Takie bodźce świetnie pobudzają system immunologiczny, ale mogą także powodować ogólne osłabienie, bóle głowy, uczucie niepokoju.
goryPobyt w górach może nieco złagodzić anemię. Im wyżej nad poziom morza, tym mniej tlenu znajduje się w powietrzu, a to zmusza organizm do zwiększenia produkcji czerwonych krwinek.
Z urlopu w górach powinny zrezygnować osoby z chorobami serca, np. niewydolnością mięśnia sercowego czy chorobą wieńcową, bo zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą nie tylko pogorszyć samopoczucie, ale też spowodować bóle za mostkiem czy utrudnić oddychanie (mała ilość tlenu w powietrzu). Duże wahania ciśnienia atmosferycznego, nagła zmiana pogody i silny wiatr mogą zaostrzać natomiast objawy nerwic, bezsenność czy powodować częstsze migreny. Ponadto ostry górski klimat i zbyt intensywny wysiłek sprawiają, że w górach rośnie ryzyko zawałów i wylewów. Gór muszą unikać nadciśnieniowcy, zaś osobom z niskim ciśnieniem może dokuczać senność, szybkie męczenie się, zawroty głowy. Klimat górski nie jest również wskazany dla osób z niedoczynnością tarczycy.

Źródła:
"Poradnik zdrowie", nr 6 czerwiec 2015
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/spa-zbawienny-wplyw-morza-na-zdrowie_33681.html?page=1&
http://astma.mp.pl/wszystkooastmie/zastmadasiezyc/show.html?id=84818
http://wyborcza.pl/1,135424,18037315,Dokad_nie_jechac_na_wakacje__Dla_kogo_gory__dla_kogo.html