Krynica-Zdrój – aktywny wypoczynek u wód

Na urok Krynicy-Zdroju składa się tak wiele czynników, że właściwie trudno określić, który z nich odgrywa najważniejszą rolę dla turystów przyjeżdżających i powracających do tego kurortu.
Matka Natura była wyjątkowo szczodra dla tego miejsca w Beskidzie Sądeckim.

Polskie Davos to wspaniały mikroklimat, czyste powietrze o zwiększonej ilości ozonu, zapach olejków eterycznych, pochodzący głównie z drzew iglastych, który działa jak naturalna aromaterapia, czy wreszcie wody mineralne, największe krynickie bogactwo: pięć źródeł naturalnych oraz 18 odwiertów. Dorośli w każdym wieku znajdą tu bez wątpienia coś, co uatrakcyjni im pobyt.

Krynica ZdrójOprócz walorów naturalnych uzdrowisko oferuje bowiem szereg atrakcji dla kuracjuszy. Przyjeżdżający do wód podreperują zdrowie, jako że "Krynica leczy różne dolegliwości". Co bardziej stateczni wezmą udział w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury. Ci, którzy szukają aktywnego wypoczynku, znajdą wspaniałe warunki do uprawiania turystyki górskiej pieszej i rowerowej lub sportów ekstremalnych.

Krynickie atrakcje latem i zimą

Zimą kurort przekształca się w potężny ośrodek narciarski. Pokrywa śnieżna w Krynicy utrzymuje się nawet od połowy listopada do końca marca. Najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa na Jaworzynę, szybkie wyciągi w centrum miasta, jak i w Czarnym Potoku, trasy o zróżnicowanym poziomie trudności (również o standardzie FIS) tworzą komfortowe warunki do uprawianie narciarstwa alpejskiego, klasycznego oraz snowboardu. Wyciągi, trasy oraz zimowa Krynica są w pełni przygotowane również dla wszystkich, którzy planują rodzinne szaleństwa na stoku. Dostosowana do potrzeb najmłodszych baza noclegowa o zróżnicowanym standardzie, szkółki narciarskie i wyciągi szkoleniowe dla dzieci oraz najdłuższa rodzinna trasa zjazdowa na Jaworzynie, zachęcają do spędzania tutaj ferii zimowych i świątecznych.

nikifor

Kurort dzieciom

Krynicę-Zdrój (niekiedy zwaną Górską dla odróżnienia od Morskiej) można śmiało polecać wszystkim planującym wyjazdy rodzinne. Oprócz bogatego zaplecza noclegowego, w którego skład wchodzi m.in. oferta ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, hoteli czy obiektów agroturystycznych, Krynica proponuje szereg możliwości aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Atrakcje można dozować pociechom w zależności od ich wieku, potrzeb i upodobań. Począwszy od spacerów Deptakiem, gdzie przy wejściu od strony ul. Pułaskiego, powita nas Pomnik Nikifora Krynickiego, na którym Malarz wygląda jak przed laty, gdy spędzał dnie nad kartkami papieru tworząc swoje „obrazki”. Widziano w nim wówczas dziwaka, który niezrozumiałym bełkotem próbował nawiązać kontakt z wczasowiczami, budząc jedynie politowanie lub pogardę. Dziś turyści wchodzący na Deptak ochoczo „robią sobie zdjęcia z Nikiforem” oraz z dużym zainteresowaniem zaglądają do Willi „Romanówka”, gdzie mieści się Muzeum Sztuki Nieprofesjonalnej im. Nikifora.

Dzieciom spodoba się spacer Deptakiem, gdzie co krok napotkają charakterystyczne dla Krynicy, cudne kompozycje kwiatowe w kształcie żaby, dzbanków, łabędzia czy sowy. W sezonie zimowym zachwycają natomiast cudne iluminacje świetlne.

Krynia Zdrój

Sprzedawcy regionalnych pamiątek, liczne fontanny, ławki, urokliwe i zadbane ścieżki czy wystawy rzeźb na deptaku działają jak magnes na rodziny spędzające swój wolny czas w Krynicy.

krynica

Kurort w okresie letnim zamienia się w miasto muzyki. Rozbrzmiewa ona na co dzień z muszli koncertowej, gdzie niezwykłą atrakcję stanowią występy jedynej w swoim rodzaju Orkiestry Zdrojowej, której historia liczy sobie już ponad 145 lat. W budynku Pijalni Głównej jak i na samym Deptaku odbywają się rozmaite imprezy muzyczne, jak m.in. Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. Na szczególną uwagę zasługuje również Święto Dzieci Gór, czyli Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych odbywający się w Nowym Sączu, którego plenerowe koncerty mają miejsce również w Krynicy. Jednak najważniejszym wydarzeniem muzycznym sezonu letniego jest bezsprzecznie, odbywający się co roku w sierpniu, Europejski Festiwal im. Jana Kiepury.

Od 15 lipca 2010 r. w kilku pomieszczeniach piwnicznych Nowych Łazienek Mineralnych otwarto Muzeum Zabawek "Bajka". Krynicka ekspozycja jest filią podobnego muzeum w Kudowie-Zdroju (powstałego w 2002 r.). Najstarsze z prezentowanych w Krynicy zabawek pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych. Zostały znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w Elblągu. Pozostała część kolekcji powstała w XIX w. i początkach XX. Są to między innymi porcelanowe lalki, szmaciane i pluszowe misie oraz makieta kolejki.

Krynica ZdrójDzieciakom żądnym mocniejszych wrażeń warto polecić usytuowaną przy ul. Dąbrowskiego „Sankostradę”, czyli wielosezonowy tor przypominający do złudzenia tor bobslejowy. Jego dodatkową zaletą jest brak konieczności naśnieżania, gdyż jazda odbywa się w specjalnych dwuosobowych wózkach zamiast tradycyjnych sanek

Dla chcących aktywnie spędzić czas, oddano do dyspozycji trasy rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności, tor gokartowy w pobliskim Tyliczu, baseny otwarte, jak i te w ośrodkach wypoczynkowych.

Świetną propozycją dla najmłodszych turystów będzie niewątpliwie rekreacyjna wyprawa na Górę Parkową, na którą turystów wywozi też kolejka linowo-terenowa - atrakcja sama w sobie. A na szczycie PKL Góra Parkowa zaprasza do Parku Światła! Szczyt Góry Parkowej rozświetla blisko 100 tysięcy światełek LED!

Miłośnicy górskich wycieczek z pewnością nie przepuszczą okazji odwiedzenia Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.), na którą można dostać się pieszo lub najdłuższą w Polsce Koleją Gondolową Jaworzyna Krynicka S.A. o długości 2 211 m. Biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej i przebiega wzdłuż stoku góry, w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów i soczystej beskidzkiej przyrody. Sześcioosobowe kabiny poruszają się z prędkością 5 m/s i zapewniają przy tym wygodną i bezpieczną jazdę. Przejazd koleją na szczyt Jaworzyny Krynickiej zajmuje zaledwie 7 minut.

jaworzyna

Turystów bez wątpienia przyciągnie nowa atrakcja Krynicy - pierwsza w Polsce Wieża widokowa Krynica Zdrój w koronach drzew o wysokości 49,5 metra, znajdująca się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia. Na Wieżę można się dostać nowoczesną, 6-osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą. Do wieży prowadzi ścieżka w koronach drzew. Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne i wyjątkowe drzewa, takie jak: buki, jodły oraz świerki.

Podczas wędrówek dzieci będą miały okazję zapoznać się z górską florą i fauną oraz pięknem beskidzkiego krajobrazu.

wieża

Zdjęcie i informacje: https://wiezawidokowa.pl/

Wszelkich informacji o atrakcjach turystycznych regionu udzieli Wam Punkt Informacji Turystycznej MSIT przy ul. Zdrojowej 4 w Krynicy Zdroju.

Źródła:
Oficyna Wydawnicza "Rewasz", "Krynica-Zdrój". Informator Turystyczny 2008, Pruszków 2008
Barbara Banaś, Nikifor, Edipresse Polska SA 2006
www.jaworzynakrynicka.pl

https://www.pttkkrynica.pl/

 Mapa

Krynica