Bachledówka – niezwykłe miejsce na Podhalu

Adres

Czerwienne

Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między Czerwiennem a Ratułowem w odległości ok. 8 km od Zakopanego. To miejsce wyjątkowe na Podhalu. Ze wszystkich stron rozciągają się z Bachledówki niepowtarzalne widoki górskich krajobrazów.

Gubałówka u stóp, nad Babią Górą zachód słońca…

W kierunku południowym horyzont zamyka rozległa i majestatyczna panorama polskich oraz słowackich Tatr. Wprawny turysta bez trudu wypatrzy Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy, Świnicę czy sąsiadkę Gubałówkę, a także słowackie szczyty: Lodowy, Hawrań, Łomnicę…

Bachledówka – niezwykłe miejsce na Podhalu

Patrząc na północny-wschód, przy dobrej pogodzie, można dostrzec najwyższe szczyty Pienin, w tym - Trzy Korony, w kierunku północnym – Gorce z Turbaczem, na zachodzie zaś Babią Górę i Pilsko.

Optymalna odległość od zgiełku Zakopanego, a jednocześnie bezpośrednia bliskość stolicy Tatr i szlaków turystycznych TPN to niewątpliwe atuty położenia Bachledówki, wśród których niebagatelną rolę odgrywa także możliwość dotarcia w ten rejon bez największych korków Zakopianki.

Klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej

Na Bachledówce znajduje się klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Kościół Ojców Paulinów na Bachledówce zachwyca góralskim wystrojem wnętrza i lekkością nawet najwytrawniejszych miłośników i znawców stylu podhalańskiego.

Zdarzyło się na Bachledówce…

Bardzo ciekawa i obfitująca w szczególne wydarzenia jest historia Bachledówki. W latach 30. grunt pod samym szczytem góry kupiły dwie zamożne kobiety spod Lwowa księżna Maria Bułhak- Prińska i Helena Kowieńska, która rozpoczęła z mężem Józefem budowę domu na Bachledówce. Jest to obecna drewniana willa z kaplicą  Matki Bożej Jasnogórskiej. Drugi dom mieli w Zakopanem. Po śmierci męża pani Helena zamieszkała na Bachledówce, gdzie poznała młodego górala z Międzyczerwiennego, Władysława Jarząbka, za którego wyszła za mąż. Podczas wojny dom na Bachledówce stał się schronieniem dla partyzantów. Doniesiono o tym Niemcom. W czasie okupacji, gdy w progi domu weszli żandarmi niemieccy z Zakopanego w celu dokonania rewizji, Helena Jarząbkowa  ślubowała, że ofiaruje Bogu swój dom, jeżeli Niemcy nie odnajdą broni, schowanej w ulu. Po wojnie Jarząbkowa podarowała swój grunt Paulinom z Jasnej Góry, ale proboszcz z Bystrego nie godził się wpuścić ich na teren swojej parafii. W końcu wyraził zgodę proboszcz sąsiedniej parafii Miętustwo, bowiem Bachledówka znajduje się prawie na granicy obu wsi. W 1955 r., nie bez wcześniejszych problemów stwarzanych przez władze komunistyczne, drewniana willa weszła w posiadanie jasnogórskich Paulinów, którzy założyli tam kaplicę. Paulini przerobili izbę i sień domu Jarząbkowej na kapliczkę, do której zaczęli się schodzić miejscowi górale na msze.

W latach 1967-1973 na Bachledówce regularnie przebywał Prymas Stefan Wyszyński. Podczas swoich pobytów mieszkał właśnie w tej zachowanej do dziś, drewnianej, piętrowej willi w stylu zakopiańskim, nazywanej „Tebaidą” (od pustyni, na której przebywał św. Paweł Pustelnik).


W 1984 r. metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski erygował na Bachledówce ośrodek rekolekcyjny, a w 1988 r. parafię pw. Matki Bożej Jasnogórskiej.

Podczas pobytów Księdza Prymasa na Bachledówce, częstym Gościem był tu także Kard. Karol Wojtyła, ówczesny Metropolita Krakowski, który w latach 1969 i 1975 odprawiał w sercu Podhala swoje rekolekcje. Tu pracował nad redakcją dokumentów synodalnych, odwiedzał wielokrotnie kapłanów, podczas ich rekolekcji, a w czasie wakacji także młodzieżowe grupy oazowe, z którymi lubił spotkać się przy ognisku. 27 września 1978 roku, na dwa tygodnie przed historycznym konklawe, kiedy to został wybrany papieżem, właśnie na Bachledówce uczestniczył w rekolekcjach kapłańskich.

Relaks, odpoczynek i... spa

Bachledówka to wymarzone miejsce na nieśpieszne spacery czy wycieczki rowerowe. Idealne warunki narciarskie utrzymują się na górze niemal do kwietnia, co sprawia, że trasy narciarskie w rejonie Bachledówki odwiedza corocznie wielu amatorów białego szaleństwa.

W tym wyjątkowym miejscu turyści mogą obecnie gościć i wypoczywać znacznie dłużej, gdyż w sercu Podhala - wśród nieskażonej przyrody i górskich krajobrazów powstał komfortowy Hotel & Spa Bachledówka - dwupiętrowy obiekt o niespotykanej na Podhalu architekturze – nowoczesnej, choć nawiązującej do stylu góralskiego.

hotel rodzinny

Inspirowane podhalańską tradycją i kulturą regionu, eleganckie i starannie wykończone wnętrza tworzą przytulny i wyjątkowy nastrój.

Bachledówka hotel

Hotel rodzinny

W Hotelu Bachledówka czekają na Państwa:

•    klimatyzowane pokoje,

•    Restauracja z widokiem na panoramę Tatr,

•    Klub „Bachledówka”,

•    bogato wyposażona sala i plac zabaw dla dzieci,

•    Strefa Wellness i Spa (sauny, basen, jacuzzi, masaże),

•    bezpłatny internet Wi-Fi w całym obiekcie.

Hotel posiada także własny, przestronny i bezpłatny parking.

Dojazd na Bachledówkę

Oprócz atutów krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych, Bachledówka  ma jeszcze jeden niewątpliwy walor – komunikacyjny. Wypoczynek na Bachledówce nie oznacza bowiem dla przybywających gości i turystów wielogodzinnego treningu cierpliwości na często nieznośnie zakorkowanej Zakopiance. Jadąc z Krakowa w kierunku Zakopanego możemy już za Rabką odbić w prawo na Czarny Dunajec, następnie kierować się na Czerwienne, a stamtąd na Bachledówkę.

Jeśli jednak zdecydujemy się na jazdę zakopianką, wówczas w Poroninie należy skręcić w prawo przez most w stronę Zębu (przez Suche), a z Zębu przez Czerwienne i Bustryk dojedziemy na wierch Bachledówki. Na sam szczyt prowadzi wygodna, asfaltowa droga.

Źródła:
Krzysztof Strauchman "Tajemnice skalnej ziemi"
http://www.ekai.pl/prymastysiaclecia/x42240/miejsca-pamieci-o-prymasie-wyszynskim-bachledowka
http://www.pielgrzymkagoralska.pl/

bachledówka

 

 Mapa