Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

bagatela

W 2019 roku krakowski Teatr Bagatela obchodził stulecie swojej działalności. Sukcesy tych stu lat nie byłyby możliwe, gdyby nie Ci, którzy tworzą to miejsce - Ludzie Bagateli.

Widownia Teatru liczy 338 miejsc, a repertuar stanowi starannie wyważony melanż tekstów komediowych oraz klasycznego i współczesnego dramatu. Aktualnie na afiszu znajduje się 13 tytułów, w tym najlepsze angielskie farsy – Mayday, Okno na parlament, Boeing, boeing - Odlotowe narzeczone, ale i rodzime komedie jak Testosteron Andrzeja Saramonowicza, czy klasyka gatunku: Tramwaj zwany pożądaniem Tenneseego Wiliamsa lub Seks nocy letniej Woody’ego Allena. Grają tu najlepsi aktorzy, a widownia pęka w szwach. Bez wątpienia to miejsce w sercu Krakowa ma swoją wierną publiczność, oklaskującą po wielekroć te same spektakle.

bagatela

Obok spektakli dla dorosłych Teatr Bagatela wystawia także przedstawienia dla dzieci i młodzieży, m.in. Tajemniczy Ogród, O czym marzą kredki czy O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi.

Ponadto Teatr Bagatela w Krakowie prowadzi zajęcia edukacyjne i warsztaty.

EDUKACJA

Lekcje teatralne

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych Teatr Bagatela organizuje po spektaklach tematyczne spotkania z zaproszonym gościem – specjalistą w danej dziedzinie – i zespołem aktorskim, podczas których omawiane są w szerszym kontekście poruszane w przedstawieniu zagadnienia.

Spacery po zakamarkach teatru

Teatr Bagatela po spektaklach dziecięcych zaprasza na spacery przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Zwiedzając kulisy teatru dowiadują się oni, jak powstaje spektakl, na czym polega specyfika pracy reżysera, scenografa, aktorów i zespołu technicznego przygotowujących przedstawienie.

Spektakle edukacyjne

Od lat istotne miejsce w repertuarze Teatru Bagatela zajmują spektakle skierowane do młodych i najmłodszych widzów. Przedstawienia te to najczęściej adaptacje uznanych pozycji literatury dziecięcej i ambitne inscenizacje dzieł z listy lektur szkolnych.

„Diabeł tkwi w kulisach” - warsztaty dla młodzieży

Teatr Bagatela przygotował program dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych zainteresowanej nie tylko aktorstwem. Kto chce poznać też to, czego nie widać – zaplecze sceny – tego zapraszamy na cykliczne warsztaty. Opowiadamy i pokazujemy, dzięki komu powstaje przedstawienie i na czym polega praca poszczególnych osób współtworzących ostateczny kształt spektaklu.

„(S)próbuj z mistrzem” – warsztaty dla młodzieży

Warsztaty organizowane są z myślą o szkolnych lub pozaszkolnych młodzieżowych zespołach teatralnych, osobach szczególnie zainteresowanych aktorstwem, a także wszystkich pasjonatach scenicznych działań, którzy chcą zwiększyć świadomość swojego ciała i głosu. Zajęcia te służą przede wszystkim rozwijaniu pasji i zdolności aktorskich uczestników.

Pierwsza część warsztatów obejmuje zwiedzanie teatralnego zaplecza i poznawanie sekretów sceny. Druga to rozmowa i ćwiczenia z aktorem przybliżającym tajniki zawodu, który jest też – a może przede wszystkim – sztuką.

Koszt uczestnictwa: 20 zł od osoby. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów zamieszczonym na stronie.

„(S)próbuj z mistrzem dramatu” – warsztaty pisarskie

Warsztaty organizowane są z myślą o osobach szczególnie zainteresowanych dramatopisarstwem, a także wszystkich miłośnikach teatralnych działań. Zajęcia te służą przede wszystkim rozwijaniu pasji i zdolności dramatopisarskich uczestników. Pierwszą edycję poprowadzi mistrz brytyjskiej farsy Ray Cooney.

Pierwsza część warsztatów obejmuje zwiedzanie teatralnego zaplecza i poznawanie sekretów sceny. Druga to warsztaty dramatopisarskie przybliżające tajniki pracy twórczej.

Koszt uczestnictwa: 35 zł od osoby. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów zamieszczonym na stronie.

Premiera szkolna

Zorganizowane grupy uczniowskie pod opieką nauczycieli Teatr Bagatela zaprasza na popołudniowe spotkania z nowościami repertuarowymi. Po przedstawieniu ma miejsce omówienie zaprezentowanej sztuki ze szczególnym uwzględnieniem poruszonych w niej problemów oraz charakterystyki i postaw bohaterów. Dyskusję prowadzi teatrolog lub krytyk teatralny.

Spotkania na Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Podczas organizowanego cyklicznie w Teatrze Bagatela Festiwalu Sztuki Aktorskiej odbywają się spotkania z bohaterem bieżącej edycji animowane przez gości specjalnych: dziennikarzy i teatrologów.

Warsztaty „Zabierz dziecko do Teatru”

Dla rodziców, którzy mają trudności z zapewnieniem dzieciom opieki w czasie swojej nieobecności, Teatr Bagatela przygotował specjalną ofertę. Podczas spektaklu mogą oni powierzyć swoje pociechy animatorom odbywających się równocześnie warsztatów plastyczno-ruchowych. Organizatorzy planują gry i zabawy, wspólne czytanie oraz zajęcia plastyczne, (m.in. budowanie makiet scenografii, poznawanie sztuki charakteryzacji). Warsztaty prowadzone są indywidualnie oraz w grupie przez doświadczonych pedagogów i artystów. Tematem przewodnim akcji „Zabierz dziecko do teatru” jest naturalnie teatr, ale proponujemy też spotkania okolicznościowe związane w przypadającymi akurat świętami (Boże Narodzenie, Dzień Matki itd.).

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów zamieszczonym na stronie.

„Błyśnij z Bagatelą”

Teatr Bagatela we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadzi akcję „Błyśnij z Bagatelą”. Kilka razy w miesiącu na Dużej Scenie przy Karmelickiej 6 po przedstawieniach „Tajemniczego ogrodu”, musicalu nieschodzącego z afisza Bagateli od kilkunastu lat, organizowane są spotkania z delegatami Wydziału Ruchu. Małym widzom policjanci opowiadają o tym, jak bezpiecznie poruszać się na drodze i rozdają specjalne Bagatelowe odblaski.

Laboratorium Młodej Reżyserii

Cykl czytań performatywnych organizowany na kameralnej Scenie na Sarego 7 przy udziale publiczności. Aktorzy Bagateli odczytują nowe teksty dramatyczne z podziałem na role, a widzowie omawiają z reżyserem i zespołem walory tekstu, co bywa przyczynkiem do decyzji o kolejnych premierach Bagateli.

Warsztaty dla młodzieży „Lato w Teatrze Bagatela”

Wakacyjne dwutygodniowe warsztaty teatralno-muzyczne dla młodzieży szkolnej. I dla tych, którzy chcą rozwijać talenty: aktorskie, muzyczne, plastyczne, literackie, i dla tych, którzy pragną otworzyć się na świat, nabrać śmiałości, poznać sekrety teatralnej kuchni. Owoc warsztatów, przygotowany pod okiem profesjonalistów spektakl, prezentowany jest szerokiej publiczności.

Program TEATR POLSKA

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, przybliżające mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Mapa