Pan Toti i Plątacze czasu

rodzinny krakow

Wiodącym motywem książki jest czas. Wciągające przygody Pana Totiego i jego przyjaciół (do znanych z poprzednich książeczek bohaterów dołącza rodzina Plątaczy), pozwalają najmłodszym lepiej zrozumieć pojęcie czasu, który jest dla dziecka trudnym i często abstrakcyjnym zagadnieniem.

toti

Najmłodsi czytelnicy nauczą się, jak mierzyć upływu czasu, poznają historię czasomierzy, zrozumieją wpływ czasu na różne aspekty życia i odkryją specyfikę indywidualnego odczuwania czasu. Lektura książki pozwoli także na przyswojenie sobie zasad dobrego wychowania związanych z czasem, takich jak punktualność czy cierpliwość. Dzieci dowiedzą się także z książeczki, kiedy najbardziej tracimy czas, a także, które chwile w życiu są najcenniejsze.

Po każdym z bajkowych rozdziałów znajdują się Rady dla rodzica i dziecka zawierające wskazówki wychowawcze oraz pomysły na codzienne zabawy i zadania, które pomogą nauczyć się dobrej organizacji czasu, punktualności, a także pozwolą wzmocnić pamięć i uważność.

toti

Książeczkę kończy rozdział, w którym znajdziemy szereg interesujących dla dzieci, a niewątpliwie także dla dorosłych, ciekawostek i refleksji na temat czasu.

W ramach projektu „Pan Toti i Plątacze czasu”, którego partnerem jest Fundacja PZU, poza wydaniem książki, jest prowadzona akcja wysyłki książek do bibliotek na terenie kraju. Dla najmłodszych został zorganizowany konkurs plastyczny „Pan Toti i czas”. Celem projektu jest promowanie czytelnictwa i popularyzacja polskiego bohatera książkowego Pana Totiego.

toti

O Fundacji Pan Toti i Przyjaciele

Fundacja Pan Toti i Przyjaciele jest organizacją pozarządową, działającą non-profit, podlegającą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Statutowym celem Fundacji Pan Toti i Przyjaciele jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i popularyzacja polskiego bohatera literackiego – Pana Totiego. Cele statutowe realizuje organizując warsztaty twórcze z Panem Totim odpłatne i nieodpłatne, zajęcia zdalne na YouTube oraz prowadząc działalność wydawniczą. Fundacja wydała trzy pozycje książkowe i cztery broszurowe z cyklu „Pan Toti”.

O warsztatach twórczych z Panem Totim

Fundacja Pan Toti i przyjaciele organizuje spotkania autorskie w formie warsztatów twórczych. Spotkania z autorką Pana Totiego pobudzają wyobraźnię dzieci, motywują do kreatywne-go działania, zaprzyjaźniają z książka. Dzieci wychodzą z warsztatów podekscytowane i świadome, że książka daje, przygodę, radość i zabawę.
Ciekawa forma warsztatów – z oprawą audiowizualną, piosenką Pana Totiego, wyświetleniem animacji – pobudza dzieci do burzy mózgów i twórczej pracy. Dodatkowo, w naturalny sposób kształtuje nawyki czytelnicze  i popularyzuje postać polskiego bohatera dla dzieci. Podczas warsz-tatów możliwe jest zdobycie autografu autorki.

link do zajęć na YT: https://www.youtube.com/channel/UClCBBmvc-O-bU7bC9E5LMRQ

O AUTORCE Pana Totiego
Joanna Sorn-Gara mgr sztuk, autorka cyklu książek autorskich o Panu Totim, publikowała opowiadania dla dzieci w miesięczniku Promyczek Dobra, felietony o sztuce w NoweProArte kwartalniku Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego "Pan Toti". Stypendystka scenariuszowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i ZAIKS-u. Wieloletnia wolontariuszka Parafialnego Koła Caritas, zawodowo nauczy-ciel i wychowawca.
http://sorngara.wixsite.com/pantoti