„Dusza książki”– recenzja

Dusza książki – Wydawnictwo Muchomor

 
„Dusza książki”– recenzjaAutorką opowiadania jest jedenastoletnia Alicja Grudzień – laureatka konkursu organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk oraz Wrocławski Dom Literatury. Konkurs ten był częścią programu edukacyjnego "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?".  Książka zilustrowana przez Piotra Fąfrowicza ukazała się nakładem Wydawnictwa Muchomor.
 
Mówi się, że można w coś włożyć całą duszę. Być może właśnie tak robią pisarze, tworząc swoje dzieła. Może w książkach jest również dusza drzewa, z którego powstał papier, zadrukowany i pięknie oprawiony.
Dusza książki to opowieść, w której narratorką jest rosnąca w lesie jodła pospolita, marząca o uznaniu i podziwie ze strony ludzi. Całkiem niespodziewanie staje się materiałem na papier i wyrusza w długą podróż, która kończy się w Nowym Jorku.
Podążając za jej opowieścią poznajemy procesy jakie muszą zajść, aby z drzewa powstał papier. Jodła bardzo obrazowo opowiada o swoich odczuciach na różnych etapach swojej przemiany (porównuje się np. do owsianki czy naleśnika). Poznaje inne wcielania papieru (recykling) i martwi się o własną duszę. Zakończenie tej historii jest jednak spełnieniem jej marzeń – staje się książką i zachwyca!
Dusza książki jest pięknie wydana – twarda oprawa, duży format, kolorowe ilustracje. Na wklejce znajdują się rysunki, które obrazują proces powstawania papieru.
Polecamy książkę młodszym i starszym Czytelnikom :)
 
Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl