Znamy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego!

W niedzielę 19 listopada 2023 r. poznaliśmy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dziecięcą roku. Uroczysta Gala towarzyszyła 10. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Wybierała nie tylko kapituła, ale także po raz kolejny młodzi czytelnicy i czytelniczki uczestniczący w Festiwalu!

Laureaci Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Laureatką Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego okazała się być książka „Antosia w bezkresie” autorstwa Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik). Nagroda Publiczności w tym roku powędrowała w ręce Cezarego Harasimowicza i Marty Kurczewskiej za książkę „Tygrys” (Wydawnictwo Agora dla Dzieci). Charakterystyczna statuetka z psem z popularnych opowiadań Ludwika Jerzego Kerna została wręczona po raz ósmy.

ksiazka

O nagrodzonych książkach

Marcin Szczygielski to pisarz, dramaturg i grafik, autor popularnych książek dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. W „Antosi w bezkresie” autor kojarzony jak dotąd przede wszystkim z konwencją baśni i fantasy opowiada z perspektywy jednej dziewczynki o dramacie polskich dzieci pozbawionych domu i deportowanych do Kazachstanu i na Syberię podczas II wojny światowej. Powieść przybliża czytelnikom i czytelniczkom trudne wydarzenia z XX-wiecznej historii Polski; przede wszystkim jest jednak brawurowo napisaną, wciągającą historią o rodzącej się na przekór wszystkiemu sile ducha.

Książka, o której mówię, jest przystępną i arcyciekawą lekcją historii najnowszej, co ucieszy tych, którzy lubią, żeby z lektury płynął jakiś dydaktyczny pożytek. Jednocześnie nawet gdyby z fabuły odjąć Stalina, biedę, sowieckie kołchozy i wojenne wywózki w głąb ZSRR, po czym użyć jakiegoś przyjaznego dzieciom, eufemistycznego zamiennika, to ta książka pozostałaby pasjonującą, nasyconą emocjami przygodą. Bo to nie faktograficzna akuratność przesądza o jej wartości i klasie. To opowieść o przemianie dziecka z polskiego dworku w nastoletnią Superwoman - samodzielną, odważną i przedwcześnie dorosłą do zadań, które zdawały się ją przerastać. To po trosze „Mała Księżniczka” wyrwana z komfortu i dostatku, po czym strącona w sam środek niewyobrażalnej biedy i surowej kazachskiej zimy, trwającej dziewięć miesięcy.Fragment laudacji Joanny Olech, członkini jury, pisarki i krytyczki literackiej

ksiazka dla dzieci

„Tygrys” Cezarego Harasimowicza, popularnego scenarzysty, dramaturga i powieściopisarza to niezwykła opowieść o nielegalnym transporcie tygrysów i bohaterskiej postawie dyrektorki zoo w Poznaniu, która ruszyła zwierzętom na ratunek. Książka została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 2019 roku. Niezwykłe ilustracje do książki przygotowała Marta Kurczewska.

Kapituła nominowała do tegorocznej Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego pięć książek:
•  „Antosia w bezkresie”, tekst: Marcin Szczygielski, Instytut Wydawniczy Latarnik
•  „Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia”, tekst i ilustracje: Jolanta Jaworska, wydawnictwo Mamania
•  „Przyjaciel północy”, tekst: Ilona Wiśniewska, ilustracje: Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora dla Dzieci
•  „Tygrys”, tekst: Cezary Harasimowicz, ilustracje: Marta Kurczewska, wydawnictwo Agora dla Dzieci
• „Zasada trójek”, Tomasz Spell, Kultura Gniewu

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci

Nagroda wręczana jest od 2016 roku w czasie finałowej gali Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie, a przyznawana decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska, Joanna Olech, Georgina Gryboś oraz członków rady programowej Festiwalu: Szymona Kloskę i Łukasza Dębskiego. Fundatorami Nagrody w wysokości 20.000 zł są Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Jej nazwa odwołuje się do uwielbianego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. Przyznawana jest co roku dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Ma na celu promocję literatury oraz rodzimych twórców — autorów i ilustratorów.
Ubiegłorocznymi laureatami zostali Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha i ich książka Brud. Cuchnąca historia higieny, wydawnictwo Dwie Siostry.

W poprzednich latach nagrodzono: Zielone piórka Zbigniewa Skarpetki kontraatakują! – tekst: Justyna Bednarek, ilustracje Daniel de Latour, wydawnictwo Poradnia K  Beskid bez kitu – Mania Strzelecka, wydawnictwo Libra, Małe Licho i tajemnica Niebożątka – tekst: Marta Kisiel, ilustracje: Paulina Wyrt, wydawnictwo Wilga, A niech to gęś kopnie – tekst: Marta Guśniowska, ilustracje: Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka/Fika oraz Kościsko – tekst i ilustracje Karol KRL Kalinowski, wydawnictwo Kultura Gniewu.

Festiwal Literatury dla Dzieci dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Burza Mózgów.
Współorganizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Biblioteka Kraków, Radio Kraków
Partnerami wydarzenia są: Wodociągi Miasta Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Więcej informacji na: https://fldd.pl/ oraz https://miastoliteratury.pl/