Archistoria. Opowieść o architekturze

Tekst: Magdalena Jeleńska
Ilustracje: Acapulco Studio
Oprawa: twarda                                               
Ilość stron: 96

Wydawnictwo Muchomor

ARCHISTORIA to ARCYCIEKAWA  opowieść

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Archistoria. Opowieść o architekturzeChcesz zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie została zmieniona w nowoczesną galerię? Potrafisz porównać kopuły  bazyliki św. Piotra i  Tadż Mahal? Chcesz wiedzieć, po co powstał łuk triumfalny w Paryżu, a czemu służy łuk w St. Louis? Czy wiesz co łączy operę w Sydney z Koloseum?  ARCHISTORIA to ARCYCIEKAWA  opowieść o architekturze. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj!

Jeśli chcą Państwo zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie zmieniła się w nowoczesną galerię, porównać kopułę Bazyliki św. Piotra w Rzymie z kopułą Tadż Mahal, czy dowiedzieć się, co łączy operę w Sydney z Koloseum, powinni Państwo koniecznie sięgnąć po  Archistorię Muchomora. Autorka, Magda Jeleńska, przenosi nas w fascynujący świat budowli, odkrywa przed nami formy i materiały pokazując jak mogły być użyte przed tysiącem lat, a jak dzisiaj. Zestawia w zaskakujący sposób budynki z różnych stron świata i z różnych epok rezygnując z chronologicznego porządku. To jedyna taka książka na rynku, którą mogą czytać i oglądać zarówno dzieci jak ich rodzice i dziadkowie. A jest na co patrzeć, bo stroną graficzną zajęły się Agata Dudek i Małgosia Nowak czyli Acapulco Studio – mistrzynie nowoczesnej ilustracji. W Archistorii połączyły wyczucie realizmu i nowoczesność z poczuciem humoru. Proszę zerknąć choćby na Empire State Building czy Willę Tugendhatów!

Magdalena Jeleńska - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Tak pisze o sobie:
Choć moimi  ulubionymi przedmiotami na studiach była historia architektury oraz historia budowy miast, ze względu na ciekawy temat rozwoju i zagospodarowania terenów Wilnowa dyplom napisałm z urbanistyki. W Pracowni Projektowania Miejskiego dr inż. arch. prof. PW Marka Budzyńskiego u dr hab. Magdaleny Staniszkis.
To właśnie tam usłyszałam słowa, które zrobiły na mnie duże wrażenie i którymi kieruję się dziś w mojej pracy - każdy projekt musi być mądry i piękny. Interesowały mnie też zawsze inne dziedziny sztuki, malarstwa i rzeźby,  które towarzyszą architekturze i razem z nią tworzą spójne "dzieło".
Nim w 2006 roku zaczęłam pracować jako wolny strzelec pracowałam w biurach architektonicznych Are Stiasny/ Wacławek i Magdalena Staniszkis.
Obecnie zajmuję się  kompleksowym projektowaniem wnętrz mieszkalnych jak i biurowych.
W latach 2006-2008 pracowałam jako stały współpracownik w piśmie "Architektura-Murator" gdzie miałam możliwość pisania o współczesnej architekturze oraz  relacjonowania przebieg konkursów architektonicznych odbywających się w Polsce.
Staram się przekazywać moje zamiłowanie do architektury i sztuki czwórce moich dzieci. Zawsze zastanawiałam się jak uświadomić dzieciom ciągłość historycznych procesów, których wynikiem są również otaczające nas budowle,  różniące się na przestrzeni wieków formą, materiałem i funkcją. Stąd powstał pomysł książki, aby na bazie tych doświadczeń przedstawić historię architektury.

A tak Acapulco Studio pisze o sobie:
Acapulco Studio to ilustracyjna kolaboracja i studio założone w 2012 roku przez dwie absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych — Małgorzatę Nowak i Agatę Dudek. Specjalizujemy się w ilustracji i projektowaniu książek, ale nie obce jest nam szeroko pojęte projektowanie graficzne. Realizujemy projekty książkowe i wydawnicze, projektujemy plakaty i opakowania a także wzory na tekstylia oraz murale. Współpracujemy z wydawnictwami w kraju i za granicą oraz realizujemy projekty autorskie a także warsztaty.

Archihistoria


Książka w mediach:


Telewizja TVP 2 "Pytanie na Śniadanie"
"Archistoria" w Pytanie na śniadanie (...) ŚWIAT JEST PEŁEN CUDÓW... KSIĄŻKI DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH
Czy jest coś, co może bardziej rozbudzić w dziecku ciekawość świata niż dobra książka popularnonaukowa? Co lepiej pomoże nam zaspokoić naturalną dziecięcą ciekawość? Czy nie marzymy o zobaczeniu miejsc, które znamy tylko z fascynujących opisów? Stare ruiny staną się magicznym miejscem, kiedy dowiemy się, że cegły były udeptywane przez słonie. Zwykły spacer stanie się okazją do ćwiczenia wyobraźni, kiedy zastanowimy się, co kryje się kilkaset metrów pod naszymi stopami. Emka Kowalskaprzyniosła dziś książki, które pokażą dzieciom świat pełen cudów. (...)
Możliwość obejrzenia:
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/41394942/swiat-jest-pelen-cudow-ksiazki-dla-mlodszych-i-starszych


Książka w mediach:
Radio TOK FM
(...) Ta książka powstała z moich doświadczeń zawodowych i życia prywatnego. Teksty, które zamieściłam w książce wynikają z lat przemyśleń w jaki sposób zainteresować dzieci architekturą. Jestem architektem ale również, a może przede wszystkim mamą czwórki dzieci. Zawsze z mężem podróżowaliśmy i zastanawialiśmy się jak naszą pasję do architektury przekazać dzieciom. Dzieci zapamiętują anegdoty, nieoczywiste fakty o budynkach, miejscach odwiedzanych dzięki czemu nie męczą je suche fakty. (...)
Podcast:
https://audycje.tokfm.pl/podcast/Jak-opowiadac-dzieciom-o-architekturze/70102?fbclid=IwAR11Un0RLMfgonKl8kByu2-FBaDvhb2WHSeOvHdPq1ll4RxHsoKEDlW-nv8

Archihistoria


Portal Sztuka Architektury
(...)Archistoria. Opowieść o architekturze to książka, która została wydana w 2018 roku przez wydawnictwo Muchomor. Autorka, Magda Jeleńska, przenosi czytelników w fascynujący świat budowli, odkrywa przed nimi materiały i formy pokazując jak mogły być użyte przed tysiącem lat, a jak dzisiaj. Zestawia w zaskakujący sposób budynki z różnych stron świata i z różnych epok rezygnując z chronologicznego porządku. (...)
Link:
http://sztuka-architektury.pl/article/11921/archistoria-opowiesc-o-architekturze-ksiazka-o-architekturze-2018

Archihistoria


Portal Culture.pl
(...) Najbardziej znane budowle świata młody czytelnik pozna też w tomie "Archistoria. Opowieść o architekturze" (Wydawnictwo Muchomor). Jego autorka Magdalena Jeleńska (we współpracy z ilustratorami z Acapulco Studio), jako wykształcona i praktykująca architektka, pokazała budynki poprzez najważniejsze elementy i formy, które powtarzają się i są wykorzystywane w budownictwie od wieków. To dobry pomysł na zrozumienie ciągłości w architekturze: w rozdziale "Kamień" zobaczymy budowle, jakie z tego materiału wznoszono w starożytności, w średniowieczu i… 10 lat temu. (...)
https://culture.pl/pl/artykul/o-domkach-i-miasteczkach-architektoniczne-ksiazki-dla-dzieci