Podgórska pracownia nauczy sztuki i rękodzieła

Kiedy

Od:  
Do:  

Kategoria

W niepozornej kamienicy w centrum Podgórza...

FLU Grypa Twórcza działa na ulicy Józefińskiej od 4 lat. W ich pracowni odbywają się wystawy i koncerty. Równie często i gęsto farba leje się na płótna, a w ruch idą szydełka, śrubokręty, młotki, wypalarki, klej na gorąco, gips oraz pędzle. Zawsze było to też miejsce pracy, nauki i dzielenia się pasją twórczą. Z tej pasji, połączonej z doświadczeniem pedagogicznym członków kolektywu, wyrosło Nasionko Projekt. Stało się tak dzięki połączeniu sił FLU i zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Skowronkowy Jarzmin, którego celami są sieciowanie kultury oraz promocja małopolskich artystów i babiogórskiej kultury etnicznej.

Podgórska pracownia nauczy sztuki i rękodzieła - zajęcia

Jeśli raz otworzysz drzwi, pozostaną uchylone

Już od listopada Nasionko Projekt zrealizuje zadanie w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa. Inicjatywa złożyła pod koniec ubiegłego miesiąca wniosek o dofinansowanie na przeprowadzenie 40 warsztatów rękodzielniczo/artystycznych dla dzieci z rodzin korzystających z pomocy społecznej.

"Te warsztaty to spełnienie marzeń naszego kolektywu. Część z nas pracowała w ośrodkach wsparcia i z doświadczenia wiemy, że istnieje zapotrzebowanie na takie działania. Dzięki pomocy miasta będziemy mogli je zrealizować" - mówi koordynator projektu i prezes Stowarzyszenia Skowronkowy Jarzmin, Jarosław Pypno.

Podgórska pracownia nauczy sztuki i rękodzieła - zajęcia

W ramach projektu pięćdziesiąt osób w wieku od 8 do 18 lat odbędzie kompleksowy kurs składający się z czterech półtoragodzinnych spotkań. Po zakończeniu kursu każda z tych osób zaopatrzona zostanie w szkicownik. "Dzięki temu droga do dalszego rozwoju w projektowaniu, rysunku i rzemiośle pozostanie dla nich na wyciągnięcie ręki" - dodaje Jarek.

Osoby te będą miały możliwość spotkać się z uznanymi krakowskimi artystami. Część kadry stanowią także terapeuci, psychologowie i nauczyciele prywatnych szkół. Każde z 4 spotkań kursu prowadzone będzie przez innego specjalistę. Pracownia FLU dwukrotnie została wyróżniona podczas Cracow Gallery Weekend KRAKERS za swoje interdyscyplinarne wystawy.

"Mamy nadzieję zasiać pewne wartości, które przetrwają próbę czasu i będą miały szansę wzrastać wraz z rozwojem umiejętności plastycznych. Nauczymy uczestników, w jaki sposób mogą wyrażać siebie w formie rysunków i rękodzieła. Kto wie, może któreś z tych umiejętności przydadzą się później na rynku pracy?" - mówi Marta Korycka, założycielka FLU Grypy Twórczej.

Podgórska pracownia nauczy sztuki i rękodzieła - zajęcia

Nasionko Projekt rozpoczęło swoją działalność we wrześniu, organizując Rodzinny Eko-Piknik w Parku Bednarskiego. Było to otwarte i ogólnodostępne wydarzenie połączone z warsztatami upcyclingu oraz gry na instrumentach etnicznych. Zajęcia prowadziły m.in Marta Korycka, założycielka FLU i mentorka w Wolnej Szkole Przestrzeń, scenografka teatralna Sylwia Lasota i Joanna Cichoń, założycielka inicjatywy edukacyjnej EduKreacja. Uczyły szycia, szydełkowania i tworzenia dekoracji ze starych ubrań oraz tworzenia pojemników wielokrotnego użytku ze zużytych metalowych puszek. Na bębnach typu "djembe" uczył grać jeden z najwybitniejszych krakowskich perkusjonalistów Karol Wilkoszewski.   

Podgórska pracownia nauczy sztuki i rękodzieła - zajęcia


W dniach 19-25 października będzie można wypróbować odpłatną ofertę działalności Nasionko Projekt podczas Tygodnia Otwartego. W ciągu tych siedmiu dni odbędzie się niemal 30 godzin zajęć prowadzonych w małych, bezpiecznych 6-osobowych grupach. Tematyka będzie bardzo różnorodna: od zajęć tanecznych, zabawkarstwa, warsztatów ekologicznych, tańca, robotyki i kilku rodzajów zajęć plastycznych dla dzieci, przez kurs fotografii i filmu, aż po zajęcia dla dorosłych: naukę śpiewu i emisji głosu, medytację i kursy psychologiczno-samorozwojowe. Za uczestnictwo w większości warsztatów pobierane są opłaty w formule "pay what you want", czyli "płać, ile chcesz". Obowiązuje wcześniejsza rejestracja oraz wypełnienie formularza kontaktowego z oświadczeniem o stanie zdrowia. Przed rozpoczęciem zajęć każdy z uczestników zostanie zbadany termometrem bezdotykowym.

Podgórska pracownia nauczy sztuki i rękodzieła - zajęcia