Do Cricoteki powracają wyjątkowe warsztaty dla dzieci!
„Kalejdoskop Sztuki” dla dzieci w wieku 2-3 lata oraz „Machina Sztuki” dla dzieci w wieku 4-8 lat.
Po co przychodzimy do muzeum? Jak wygląda muzeum i czemu służy? Jak się w nim zachować? Co w nim można robić, a czego nie wypada? Czy muzeum to przestrzeń wolności? Podczas wszystkich marcowych warsztatów będziemy konstruować, budować kolekcje, planować wystawy i zastanawiać się jakie są zasady współtworzenia muzeum
Zajęcia dla dzieci w Krakowie
Kontakt ze sztuką jest niezwykle istotny w rozwoju dzieci; warto o niego zadbać już od najmłodszych lat. W Cricotece istotnym elementem działań są właśnie warsztaty dla najmłodszych, a konkretnie rozpoczynające się w marcu zajęcia dla dwóch grup wiekowych: 2-3 oraz 4-8 lat.
Pierwsze z nich – Kalejdoskop sztuki – to zajęcia stawiające na zabawy sensualne z wodą, dźwiękiem i ruchem. W ten sposób rozwijane są umiejętności manualne i motoryczne maluszków, a także ich kreatywność i wyobraźnia.
Skierowany dla starszych dzieci cykl Machina sztuki porusza się na pograniczu teatru, plastyki i muzyki, stawiając przy tym na ruch, wspólne działanie i pobudzanie zmysłów. Istotne jest w nich szerokie i nieoczywiste podejście do sztuki: od elementów improwizacji teatralnej, przez działania w przestrzeni i różnorodne techniki plastyczne, aż do nowoczesnych multimediów.
Najbliższe zajęcia obu cykli prezentują się następująco:
Machina Sztuki – warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat:
11 marca, sobota, 11:30–12:30
Muzeum doświadczeń
Warsztaty wokół wybranych obiektów ze zbiorów Cricoteki, których ideą jest przybliżenie twórczości Tadeusza Kantora młodszym odbiorcom. Warsztaty, które mają na celu pobudzanie własnej ekspresji uczestników, będą także niepowtarzalną okazją do ich interakcji. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie jednego wybranego przez siebie przedmiotu.
18 marca, sobota, 11.30-12.30
Muzeum w ruchu
Czy muzealny eksponat może stroić miny albo tańczyć Kizombę? A jeśli przedmiot dostałby szansę na
opowiedzenie swojej historii, jakby to zrobił? Co kryje się w obrazie ograniczonym ramami, kostiumie
wiszącym w kącie muzealnej sali, rekwizycie teatralnym spoczywającym w gablocie? Będziemy szukać sposobów „ożywiania” rzeczy poprzez ruch, dźwięk, słowo. Jeśli chcecie posłuchać historii ukrytych w przedmiotach muzealnych – zapraszamy.
25 marca, sobota, 11:30–12:30
Muzeum niemożliwe?
Czy muzeum podobne może być do żagla? Albo wstęg? Czy można zawiesić je nad rzeką? Przyjrzymy się temu jak wyglądają budynki muzealne w różnych miejscach na świecie. A następnie zbudujemy własne. Z pudełek i kartonu. Muzeum w ruchu, muzeum tymczasowe, muzeum do łatwego przenoszenia i przemontowywania.
Kalejdoskop sztuki – warsztaty dla dzieci 2-3 lata:
10 marca, piątek, 11:30–12:30
Skarby w ramce
Wytężamy wzrok, szukamy różnic i podobieństw. Bawimy się uruchamiając małą motorykę. Porządkujemy i segregujemy wstążki, piórka, koraliki. Ćwiczymy zręczność i koordynację ruchową.
17 marca, piątek, 11:30–12:30
Guziki
Małe i duże. Czy można zrobić z nich naszyjnik? czy raczej instrument? A może uda nam się stworzyć wspólną grę? Poćwiczymy cierpliwość i pobudzimy wyobraźnię, wspólnie poszukamy pomysłów do zabawy.
24 marca, piątek, 11:30–12:30
Pudełka zmysłów
Co można schować do małego pudełka? A co do dużego? Kiedy jest lekkie? a kiedy ciężkie? Czy z pudełka można coś zbudować? Bawimy się wyobraźnią, ćwiczymy koordynację wzrokowo-ruchową.
31 marca, piątek, 11:30–12:30
Budowanie
W ruch pójdą klocki, będziemy porządkować je pod względem kształtu, wielkości i koloru. Usprawniamy motorykę małą i stymulujemy zmysły. Zbudujemy eksponat i obejrzymy go z każdej strony.