Cykl warsztatów weekendowych 10+ SZTUKA

Kiedy

Gdzie

  MNK

Kategoria

Zajęcia dla dzieci w Muzeum Narodowym

Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy? Cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10–13 lat. Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie posłużą za punkt wyjścia do „dorosłych” już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwijać będzie wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia.

Na eksponaty, już być może dobrze znane, spojrzymy w nowy sposób i odkryjemy drzemiący w nich potencjał.

Zajęcia odbywają się w dwóch cyklach tematycznych w wybrane soboty w godz. 10:30-12:15.

Ważne informacje:
Warsztaty odbywają się w soboty w godz. 10:30-12:00.
Warsztaty odbywają się w wybranych oddziałach Muzeum.
Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć; 20 zł – za jednorazowy udział w warsztatach.
Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny.

Warsztaty wymagają wcześniejszej rezerwacji: rezerwacja@mnk.pl, (12) 43 35 744 (czynne w dni powszednie w godz. 9:00-15:00)
W tytule należy wpisać: Rezerwacja 10+SZTUKA + tytuł cyklu lub konkretnego warsztatu.
W treści maila należy podać terminy warsztatów, imię i nazwisko oraz wiek dziecka.

Cykl warsztatów weekendowych 10+ SZTUKA
Warsztaty są podzielone na dwa cykle tematyczne:

Cykl 1
Spojrzenia, złudzenia
Wiemy, że widzenie zaczyna się jeszcze przed pierwszymi słowami. Czas się zastanowić, co wpływa na nasze postrzeganie. Czy oczy można oszukać? Jeśli tak, to czym? Perspektywą? Kolorem? Uczymy się przez doświadczenie i także oko trzeba trenować. Im więcej dostrzegamy, tym lepiej rozumiemy otaczający nas świat, otaczającą nas sztukę. Sprawiamy, że patrzenie staje się widzeniem. Widzeniem zależności i dostrzeganiem tego, czego nie da się ujrzeć ad hoc.

Prowadzenie: Magdalena Wysocka – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od ponad roku prowadzi zajęcia plastyczne w Domu Seniora Wigor oraz jest pedagogiem w Szkole Montessori.

Terminy i tematy:
21.04.2018, Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
Rywalizacja o kontur
Gdzie zaczyna się i kończy przedmiot? Czy wszystko można "opisać" konturem? Kiedy na styku płaszczyzn powstaje wspólna linia oddzielająca obiekty? Zastanowimy się, gdzie są granice przedstawianych elementów i jakie relacje między nimi zachodzą. Prace będą szukaniem najlepszego sposobu na opisanie pełnoplastycznych obiektów na płaszczyźnie kartki.


9.06.2018, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wystawa "Wyspiański"
Element skali
Czy format ma znaczenie? Czym jest przeskalowanie i w jaki sposób pomaga przekazać treści zawarte w obrazach? Z bliska i z daleka przyjrzymy się różnym realizacjom i wspólnie spróbujemy ustalić, kiedy są uzasadnione działania wielkoformatowe, a kiedy zamierzenia artystów sprawdzają się w małych formatach. Podczas warsztatów spróbujemy zaprojektować mural.


16.06.2018, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wystawa "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989"
Co to jest kształt?
Opływowy czy kanciasty? Prosty czy skomplikowany? Znajomy czy całkiem nowy? Jakie kształty mają rzeczy codziennego użytku? Skąd zaczerpnięto ich formy? Porozmawiamy o użyteczności i przeznaczeniu sztuki i designu. Zabawimy się w nadawanie dziełom innych funkcji. Zainspirujemy się eksponatem, który przeistoczymy w obiekt dostępny na co dzień.

Cykl 2
Z natury rzeczy

Dzieciństwo z natury rzeczy jest czasem, kiedy chłoniemy świat wszystkimi zmysłami. Nieodłączną częścią czyjejś natury może być chęć rysowania, tworzenia. Mówimy, że ktoś ma wrodzony talent i coś przychodzi mu naturalnie. Rzeczy mogą być wytworzone z materiałów występujących w naturze. Mogą być zaprojektowane z poszanowaniem natury. Naturalny to także prawdziwy, niewymuszony. Określenie "natura rzeczy" otwiera wiele furtek i stało się pretekstem do poruszenia w naszym cyklu różnych zagadnień, które łączy także termin "projektowanie".
Prowadzenie: Izabela Lechowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Założyła Światłoczułą – autorską pracownię plastyczno-fotograficzną. Lubi Beskid Niski.

Terminy i tematy:

14.04.2018, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wystawa "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989"
Historia jerzyka zwyczajnego
Kwiecień. Już wkrótce jerzyk zwyczajny wróci do Polski po tym, jak spędził zimę gdzieś w południowej Afryce. Będzie można go spotkać w dużych miastach i na Mazurach, lubi też góry i lasy. Gniazdo założy w starej kamienicy lub w bloku mieszkalnym. Budka lęgowa dla tego chronionego u nas ptaka to jedna z prac, które obejrzymy podczas warsztatów. Przy okazji będziemy się zastanawiać, na ile dizajn może poprawiać rzeczywistość, pokazywać nam potrzeby innych i dbać o środowisko.

12.05.2018, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wystawa "Wyspiański"
Motywy roślinne
Maj. Z dnia na dzień jest coraz bardziej zielono, a powietrze pachnie kwiatami. Ciekawe, czy Stanisław Wyspiański lubił ten miesiąc? Na pewno lubił rysować rośliny. Z botaniczną dokładnością przedstawiał polne kwiaty i chwasty, które później znajdowały swoje miejsce na przykład w polichromiach. Zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy poznawać bogatą twórczość Wyspiańskiego i studiować przyrodę.

26.05.2018, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wystawa "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989"
Mniej znaczy więcej
Funkcjonalne czy nie? Ładne czy brzydkie? Czy to, co nas otacza, począwszy od drobnych przedmiotów codziennego użytku po wspólną przestrzeń, ma wpływ na nasze samopoczucie? Zapraszamy na warsztaty, podczas których spróbujemy przypomnieć sobie przedmioty, które lubimy, i zastanowić się, dlaczego tak jest. Jaki sens kryje się w przysłowiowym "mniej znaczy więcej" i gdzie warto zastosować tę regułę. Zwiedzając wystawę, będziemy zwracać uwagę na formę i treść, a w części praktycznej naszych zajęć sami zajmiemy się projektowaniem.

Szczegóły:

http://mnk.pl/cykle/10-sztuka

Odnośnik