Lato w mieście z Muzeum Krakowa

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

Rynek Główny 35
Kraków

Kategoria

Lato w mieście to cykl wydarzeń i spotkań dla dzieci organizowany przez Muzeum Krakowa w okresie wakacyjnym od lipca do końca sierpnia.

W tym roku chcemy zaprosić dzieci i młodzież w wieku szkolnym wraz z całymi rodzinami do naszych oddziałów muzealnych – Starej Synagogi, Muzeum Podgórza, Kamienicy Hipolitów, Domu Zwierzynieckiego, Pałacu Krzysztofory, Apteki pod Orłem, Celestatu, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, wspieranych także przez Dział Edukacji.

wakacje kraków

SIERPIEŃ

11 sierpnia (czwartek)
godz. 10.00 – Czy Świątynia Jerozolimska ma coś wspólnego z synagogą i kościołem?

Spacer połączony z warsztatami, prowadzenie: Aleksandra Gaj
🏛 Miejsce: Stara Synagoga
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Dwie świątynie – synagoga i kościół często położone są blisko siebie. Przechodzimy obok nich, czasem wchodzimy do wnętrza. Na oko bardzo się różnią, ale rodowód mają wspólny. Uczestnikom spaceru i warsztatów chcemy pokazać, jak bardzo są podobne. Zapraszamy do Starej Synagogi, najstarszego domu modlitwy krakowskich Żydów. Zaczniemy od prezentacji przybliżającej wyobrażenie Świątyni Jerozolimskiej, zwiedzimy wnętrze sali modlitewnej mężczyzn w Starej Synagodze. Potem spacerem pójdziemy do kościoła Bożego Ciała. O jednej i drugiej świątyni usłyszycie mało znane legendy. Po powrocie do Starej Synagogi będzie będziemy dopasowywać graficzne elementy wyposażenia do zdjęć wnętrz obu świątyń.

17 sierpnia (środa)
godz. 11.00 – W pogoni za krakowskimi zwierzętami

Spacer z kartami pracy, prowadzenie: Anna Magiera
🏛 Miejsce zbiórki: dziedziniec Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Chyba każde dziecko słyszało o Smoku Wawelskim, ale już nie wszyscy znają chociażby psa Dżoka. Proponujemy więc spacer, podczas którego będziemy podążać szlakami wyznaczonymi przez krakowskie zwierzęta. Zobaczymy m.in. lwa, słonia i wiewiórkę. Opowiemy także o najsłynniejszych mieszkańcach Rynku, czyli krakowskich gołębiach. Podczas spaceru nie zabraknie łamigłówek, które będziemy wspólnie rozwiązywać na specjalnie do tego przygotowanych kartach pracy. Zachęcamy wszystkie dzieci, aby na spacer wzięły ze sobą ulubione pluszaki – szczególnie mile widziane zwierzęce przytulanki!

21 sierpnia (niedziela)
godz. 11.00 – Tu kiedyś był mur

Spacer, prowadzenie: Katarzyna Kocik
🏛 Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
W marcu 1941 roku okupanci niemieccy utworzyli w Krakowie getto dla ludności żydowskiej. W kwietniu wokół getta zaczęto wznosić mur. W ten sposób na niewielkiej przestrzeni uwięziono kilkanaście tysięcy krakowskich Żydów. Gdzie przebiegały granice getta? W którym miejscu zlokalizowane były bramy? Czy można było z niego wyjść? Posługując się fotografiami z czasu wojny, wyznaczymy obszar okupacyjnej „dzielnicy żydowskiej”. Spacerując wzdłuż granic getta sprawdzimy, co zostało z tamtego czasu, a czego już nie ma.

23 sierpnia (wtorek)
godz. 10.00 – Dmuchawce, latawce, wiatr...

Warsztaty, prowadzenie: Maria Lempart
🏛 Miejsce: ogród Domu Zwierzynieckiego, ul. Królowej Jadwigi 41
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–13 lat
Kolorowe latawce towarzyszą ludziom od tysięcy lat... Z Chin do Krakowa wędrowały długo, ale potem w naszym mieście zagościły już na stałe. Od 1963 roku na krakowskich Błoniach w ostatnią niedzielę września lub w pierwszą niedzielę października odbywa się Święto Latawca. Trzeba się więc do tego przygotować, a najlepiej stworzyć swój własny, niepowtarzalny latawiec! Zapraszamy na zajęcia do ogrodu Domu Zwierzynieckiego, gdzie zbudujemy nasze latawce, które odbędą swój pierwszy podniebny lot.

24 sierpnia (środa)
godz. 10.00 – Chodźże na zakupy

Spacer, prowadzenie: dr Iwona Kawalla-Lulewicz
🏛 Miejsce zbiórki: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Gdzie 100 lat temu można było kupić zabawki, a gdzie wrotki? Czy to możliwe, że na Rynku Głównym sprzedawano gęsi i kury? Na której z wystaw sklepowych eksponowano wypchanego krokodyla? Zapraszamy na spacer śladem przedwojennych krakowskich sklepów i targowisk. W jego trakcie poznamy historię najlepszych lokali handlowych, ich właścicieli, asortyment, z jakiego słynęły oraz najciekawsze reklamowe rozwiązania. Wspólnie spróbujemy odszukać zachowane do dziś pozostałości dawnych reklam w przestrzeni miasta. Pójdziemy śladem przedwojennych klientów chcących zrobić codzienne i odświętne zakupy.

25 sierpnia (czwartek)
godz. 12.00 – Od lokacji do fortyfikacji, czyli zbuduj fortyfikacje Krakowa z klocków!

Warsztaty, prowadzenie: Michał Szczerba
🏛 Miejsce: Celestat, ul. Lubicz 16
Zajęcia dla dzieci w wieku 5–10 lat
Uczestnicy poznają historię lokacji Krakowa, która zapoczątkowała proces budowy miejskich fortyfikacji, a także funkcje i lokalizacje najważniejszych średniowiecznych budowli. Następnie wcielają się w rolę budowniczych i na podstawie historycznych ilustracji wzniosą z kloców średniowieczne miasto na wielkoformatowej mapie Krakowa.

29 sierpnia (poniedziałek)
godz. 13.00 – Z bohaterami krakowskich legend przez Rynek Podziemny

Interaktywne oprowadzanie z elementami questingu, prowadzenie: Szymon Jarosiński, Katarzyna Kucharska
🏛 Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Podążając za ekspozycją w Rynku Podziemnym pochylimy się nad śladami legendarnych bohaterów Krakowa, zarówno tych fantastycznych jak i znanych nam z historii: straszliwego Smoka Wawelskiego, wojowniczych Tatarów, św. Kingi i św. Jadwigi, Henryka Probusa i jego ptasich rycerzy. Poszukamy na wystawie śladów legendarnych bohaterów i zastanowimy się, ile prawdy jest w baśniach.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Czas trwania zajęć wynosi od 1h 30min do 2h.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w mieście jest odpłatny.
Bilety:
dzieci i młodzież (do lat 18): 10 zł
bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 10 zł
posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki, tj. bilet w cenie 5 zł
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Rezerwacja i sprzedaż biletów na zajęcia realizowane w miesiącu lipcu rozpoczyna się z dniem ogłoszenia programu na stronie, a na zajęcia sierpniowe – od 15 lipca 2022 r.
Bilety na wydarzenia można zakupić w kasach muzealnych oddziałów oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.