Pochód Lajkonika

Kiedy

Od:  

Gdzie

  Kraków

Kategoria

Tylko raz w roku, w oktawę Bożego Ciała Lajkonik ma swoje święto! Tylko tego dnia Lajkonik uderzeniem swej buławy przynosi nam szczęście!

W tym roku zapraszamy na Pochód Lajkonika... na Wiśle! Widzimy się już 10 czerwca!

Pochód Lajkonika
Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę od Zwierzyńca do Rynku Głównego rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok.

W 2020 roku z powodu pandemii orszak nie wyszedł na ulicę Krakowa, lecz sam Lajkonik zaprezentował swoje harce w Internecie. W tym roku jednak pochód Lajkonika powraca! Ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwie, aby Konik Zwierzyniecki harcował wśród tłumów. Z Lajkonikiem i jego orszakiem będzie można się jednak spotkać 10 czerwca na żywo w wyjątkowej formie. Lajkonik ponownie obdarzy wszystkich szczęściem!

W 2021 roku orszak Lajkonika pokona trasę swojego pochodu Wisłą. Z wiślanych bulwarów będzie można podziwiać korowód galarów i innych flisackich jednostek. Lajkonik tradycyjnie przyjmie podarunek od Prezydenta Miasta Krakowa i pokłoni się mieszkańcom. Wszystko odbędzie się na pokładzie krakowskiego galara i przy dźwiękach krakowskich melodii wygrywanych przez kapelę Mlaskoty. Przypomniane zostanie też legendarne starcie włóczków z Tatarami.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Lajkonikiem na wiślane bulwary na odcinku między klasztorem Sióstr Norbertanek a kładką Ojca Bernatka.
________________________________________
PROGRAM
17.30 – 19.00 – spływ orszaku Lajkonika na trasie bulwar Rodła – bulwar Kurlandzki
19.30 – główne uroczystości przed Przystanią Wawel
20.00 – 20.30 powrót Wisłą na bulwar Rodła
________________________________________
Główny Partner Wydarzenia:
Wodociągi Miasta Krakowa