Wrzesień w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

ul. św. Wawrzyńca 15
Kraków

Kategoria

Muzeum oferuje we wrześniu wiele różnorodnych i ciekawych zajęć dla odwiedzających w każdym wieku. U nas możesz odkryć swoje mocne naukowe strony, zabawić się w detektywa albo poznać historyczne miejsca w Krakowie, które wiążą się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Wydarzenia w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

 

9, 23 września
Godzina: 12:00-12:45
Główka pracuje – gry logiczne znane i mniej znane
Zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie To takie proste.
Jaka anegdota i łamigłówka związana jest z określeniem jajko Kolumba?
Jak znaleźć wyjątkową drogę przez mosty w mieście Królewiec? Na te i inne pytania odpowiemy podczas zajęć.
Zapraszamy rodziny z dziećmi od 6 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do muzeum.

 

22 września
Godzina: 10:30-11:30
Płuca jak miechy
Lekcja z cyklu Poznaj swoje mocne strony.
Na lekcji odpowiemy na pytania: Po co oddychamy i do czego potrzebny jest nam tlen? Jaka rolę pełnią płuca? I jak zachować zdrowe drogi oddechowe? Co to jest smog i jak się przed nim chronić? Na zajęciach wykonamy samodzielnie model płuc.
Zajęcia dla dzieci od 6 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Koszt: 35 zł od dziecka.

23 września
Godzina: 10:30
(Nie)dawne tramwaje w komunikacji miejskiej w Krakowie
Na spotkaniu gośćmi będą Państwo Magdalena i Maciej Tomaszewscy – konduktorzy Krakowskiej Linii Muzealnej oraz pasjonaci transportu miejskiego w Polsce. Moderatorem dyskusji będzie Pan Piotr Gardynik – przewodnik w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz miłośnik krakowskiej komunikacji miejskiej i turystyki industrialnej. Po spotkaniu zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Tramwaje na Wawrzyńca.
Podczas dyskusji podejmiemy temat charakterystyki tramwajów dawnych –  historycznych oraz zabytkowych i tych, które zrewolucjonizowały krakowską komunikację miejską. Skupimy się na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to mieliśmy do czynienia ze zmianami w taborze tramwajowym miasta. Odpowiemy na kluczowe pytanie: co możemy zrobić jeszcze w kwestii zabytków transportu miejskiego i jaka wizja komunikacji tramwajowej czeka nas w przyszłości?
Udział w ramach biletu wstępu do muzeum.

23 września
Godziny: 11:00-11:30, 15:00-15:30
Głosy niepodległości – quiz
Prelekcja połączona z quizem – zabawą polegającą na rozpoznawaniu głosów wybitnych Polaków. Wykorzystane zostaną nagrania archiwalne.
Udział w ramach biletu wstępu do muzeum.


28 września
Program w ramach Nocy naukowców:
Godziny: 18:00-19:00, 21:00-22:00
Z Prądem po zajezdni
Na zajęciach dowiemy się jak samodzielnie wykonać prosty, a zarazem kreatywny quiz elektryczny. W trakcie warsztatów zaprosimy uczestników na spacer po terenie dawnej zajezdni tramwajowej. Wspólnie poznamy jej historię. Na podstawie nowo zdobytej wiedzy stworzymy quiz. Za pomocą skonstruowanego obwodu elektrycznego sprawdzimy poprawne odpowiedzi.
Zapraszamy rodziny z dziećmi od lat 7.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Wstęp wolny.

Godzina: 18:00-22:00
Zwiedzanie ekspozycji muzealnych
Podczas Nocy Naukowców do dyspozycji zwiedzających będą trzy ekspozycje muzealne: To takie proste, Więcej światła oraz Tramwaje na Wawrzyńca.
Ze względu na ograniczoną przestrzeń na wystawach, obowiązuje limit wejść na ekspozycje.
Wstęp wolny.

Godzina: 19:30-20:30
Mini system alarmowy
System alarmowy to zespół urządzeń służących najczęściej zabezpieczeniu danego obiektu przed włamaniem. Na naszych zajęciach uczestnicy dowiedzą się kto był twórcą pierwszych systemów alarmowych. Poznają ich budowę oraz zasadę działania. Wykorzystując zdobytą wiedzę z pomocą prowadzącego skonstruują i przetestują działanie prostego mini alarmu.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Wstęp wolny.

28-30 września
W ramach tegorocznej akcji ,,Kultura 60+” seniorzy będą mogli odwiedzić wystawy Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca  oraz wystawę  Moto-historie w Hangarze Czyżyny kupując bilety za symboliczną kwotę – 1 zł.

29 września
Godzina: 11:00-12:00
Znaki niepodległości
Zajęcia z cyklu Głosy Niepodległości
Uczestnicy zaprojektują niepodległościowe przypinki. Za pomocą prasy do wykonywania przypinek i badzików w rozmiarze 59 mm wykonają autorskie znaczki, które można przypinać na plecaku lub kurtce.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do muzeum.