Muzeomania

Kiedy

Od:  
Do:  

Kategoria

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejną edycję Muzeomanii, w ramach której odbędzie się cykl spotkań i zajęć adresowanych do dzieci.

Program skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie kultury materialnej – świadku minionych wieków – i pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie przeszłości, a zarazem lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.

zajecia dla dzieci kraków

Muzeomania - spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku 6−9 lat

Wrzesień – grudzień 2020

Tajemniczy kufer
Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat odbywają się w niedziele o godz. 10.30. Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc
.

18 października o godz. 10.30
Miara sprawiedliwości. Waga
Czy wiecie, że na krakowskim rynku waga miała swój własny budynek? I to niejeden! Istniały bowiem Wielka i Mała Waga, a także Waga srebrna! Każda z nich służyła do ważenia zupełnie różnych produktów – może niektóre z nich znajdziecie u siebie w domu? Podczas zajęć dowiemy się, kto przede wszystkim korzystał z wagi i porozmawiamy o jednostkach wagowych, które kiedyś obowiązywały w naszym mieście. Może uda nam się poznać samego… ważnika! Na pewno zważymy różne domowe produkty, a także samych siebie.
Anna Warzecha (Muzeum Krakowa)
Rynek Podziemny

28 listopada (UWAGA - sobota!) o godz. 10.30
Dźwięk spod igły. Gramofon
Czy wiecie, że istnieje taka igła, która nie potrafi szyć i cerować, za to świetnie zna się na muzyce? Mieści się ona w urządzeniu o nazwie gramofon. Jak ono działa? Kto był jego twórcą? Jak ten wynalazek wpłynął na świat muzyki i kto dziś, w dobie komputerów i internetu, nadal używa gramofonu? Podczas warsztatów poznamy historię tego fascynującego urządzenia i posłuchamy, co ma nam do opowiedzenia i zagrania.
Ewelina Radecka (Muzeum Krakowa)
Rydlówka

13 grudnia o godz. 10.30
Widoczne jak na dłoni. Rękawiczki
Dziś głównym zadaniem rękawiczek jest ochrona dłoni przed zimnem oraz brudem i niewidocznymi dla oka drobnoustrojami. Dawniej te niepozorne części garderoby miały o wiele większe zastosowanie. W starożytności używano ich zamiast sztućców, w epoce średniowiecza służyły do wzywania na pojedynek, a nawet do wyznawania miłości. 150 lat temu były nieodłącznym elementem stroju każdej eleganckiej damy. Jak kiedyś wyglądały rękawiczki i z jakich materiałów je wykonywano? Kiedy ich używano? Na te i inne pytania z odpowiedzią pospieszy tajemniczy kufer. Obejrzymy krakowskie przykłady rękawiczek i na ich podstawie postaramy się stworzyć własne, unikatowe projekty tego niewielkiego, ale ważnego dodatku garderoby.
Iwona Kawalla-Lulewicz (Muzeum Krakowa)
Kamienica Hipolitów

***
Mały wielki Kraków
Mały wielki Kraków to cykl spacerów miejskich odkrywających przed uczestnikami zupełnie nowe historie i miejsca ukryte w tkance Krakowa. Szlak naszych jesiennych wędrówek wyznaczy krakowska aleja sław! Poznamy nie tylko miejsca związane ze sławnymi krakowianami – artystami, naukowcami, przedsiębiorcami, ale także dowiemy się, jakie znamienite osobistości odwiedziły nasze miasto.

Spacery miejskie dla dzieci w wieku 9–12 lat odbywają się w soboty i niedziele o godz. 11.00. Bilety do nabycia w oddziale, przy którym rozpoczyna się dany spacer lub w Centrum Obsługi Zwiedzających. Cena 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc.

20 września o godz. 11.00
Moda na biznes!
Mówi się, że Kraków to miasto kultury, sztuki, literatury. A czy wiecie, że Kraków to także miasto... wielkich biznesmenów? Chcecie poznać ich historie? Dowiedzieć się, w jaki sposób zbili fortunę? Poznać takich, którzy nie wahali się użyć niecnych sztuczek, byleby tylko się wzbogacić? I tych, którzy wykorzystywali swoje bogactwo, by wspierać potrzebujących i działać na korzyść miasta? Zapraszamy na spacer szlakiem potentatów finansowych Krakowa!
Kamil Stasiak (Muzeum Krakowa)
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory (od strony ul. Szczepańskiej 2)

11 października o godz. 11.00
Nauka to potęgi klucz!
Kraków to miasto wielkiej nauki. Przechadzając się uliczkami starego Krakowa co chwilę natrafiamy na budynki uniwersyteckie i akademickie. Przez stulecia kolejne pokolenia uczonych pracowały tu dla rozwoju medycyny, geografii, astronomii czy fizyki, dokonując niekiedy przełomowych w historii odkryć. Zapraszamy na spacer szlakiem wybitnych krakowskich naukowców. Poznamy nie tylko związane z nimi miejsca, ale także odkryjemy, czym wsławili się w świecie. Kto wie, może Wy będziecie następni?
Piotr Kapusta (Muzeum Krakowa)
Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa

24 października o godz. 11.00
Miasto malowane, miasto opowiadane
Kraków to miasto wielkiej literatury i wielkiej sztuki! Miasto twórców – poetów, pisarzy i artystów, którzy parali się najróżniejszymi dziedzinami sztuki. Podczas naszego spaceru odwiedzimy miejsca związane zarówno z krakowską bohemą artystyczną z przełomu XIX i XX w., jak i ze współczesnym środowiskiem krakowskich twórców. Czy interesuje Was jak nazywała się malarka, która udawała swojego brata? Który dom i dlaczego nazywany był Domem Literatów? I gdzie kawę pijali nobliści? Zapraszamy na spacer! Kto wie, może to będzie dla Was początek artystycznej przygody życia?
Elżbieta Lang (Muzeum Krakowa)
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory (od strony ul. Szczepańskiej 2)

8 listopada o godz. 11.00
Aleja sław
Każdy z Was już wie, że w Krakowie mieszka i mieszkało wiele znanych osobistości. Ale czy wiecie, że od zawsze przybywali tu z całego świata wyjątkowi goście? Jesteście ciekawi, co takiego przeszkadzało Bolesławowi Prusowi, by porządnie się wyspać? Jakie dary otrzymali europejscy władcy podczas słynnej uczty u Wierzynka? Kogo w Krakowie szukał wielki pisarz epoki romantyzmu – Johann Wolfgang Goethe? Gdzie zatrzymali się kompozytor Franciszek Liszt i pisarz Honore de Balzac?  Zapraszamy na spacer szlakiem sławnych gości, którzy zawitali w Krakowie.
Filip Rekucki-Szczurek (Muzeum Krakowa)
Miejsce zbiórki: przed wejściem do oddziału Rynek Podziemny

***

Poczuj Kraków
„Poczuj Kraków” to spacery edukacyjne szlakiem pełnych emocji historii ukrytych w tkance miasta. U podstaw cyklu leży przekonanie, że miasto to nie tylko zimne miejskie mury, place i ulice, lecz także kipiące w nim uczucia i pasje, które tworzą jego historię. Czy z miastem można się zaprzyjaźnić? Które fragmenty jego przeszłości budzą w nas współczucie, a które… politowanie? Czy nasi przodkowie mieszkający u podnóża Wawelu byli uparci? I czy upór wychodził im na dobre? Poczuj Kraków wydobywa na światło dzienne porywające miejskie historie, by nadać im nowy sens i znaczenie.

Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski (nauczyciel, przewodnik, miłośnik Krakowa)
Spacery edukacyjne z elementami dramy odbywają się w soboty o godz. 12.00. Bilety do nabycia w oddziale, przy którym rozpoczyna się dany spacer lub w Centrum Obsługi Zwiedzających. Cena 10 zł. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

19 września o godz. 12.00
Przyjaźń
Historia Krakowa zna wiele przykładów niezwykłych przyjaźni. Podczas naszego spaceru spotkamy Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza, którzy przy kawiarnianych stolikach rozmawiali nie tylko o poezji, literaturze, ale także o codziennym życiu. Poznamy dekadenckich przyjaciół Dagnę i Stanisława Przybyszewskich, których wzajemna fascynacja była przyczyną skandali wśród krakowskiej bohemy. Jednak przyjaźń to przede wszystkim wierność i bezinteresowna pomoc, to siła tak potężna jak miłość i silniejsza od śmierci... Bo prawdziwy przyjaciel dokona niemożliwego, by pomóc swemu bliskiemu, o czym przypomni nam historia Jonasza Sterna. Grupy przyjaciół, małych i dużych, mile widziane!
Miejsce zbiórki: Barbakan

3 października o godz. 12.00
Upór
Powiedzenie komuś, że jest uparty jak osioł, nie należy do komplementów. Czasami jednak upór jest niezbędny, by osiągnąć to, co wszyscy inni uważają za niemożliwe. Szlakami krakowskiego uporu wyruszymy spod Domu Zwierzynieckiego (podobno najbardziej uparci są mieszkańcy Zwierzyńca), wzdłuż Wisły pod DH Jubilat, którego budowa była chyba jednym z ciekawszych przykładów uporu, następnie przez ulice Smoleńsk i Retoryka (która nie miała prawa powstać, ale dzięki uporowi zbudowano ją i do dziś jest ozdobą miasta), aż pod filharmonię i pomnik Fryderyka Chopina, z którego budowy dwa razy rezygnowano. Upór w dążeniu do celu mile widziany!
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki

24 października o godz. 12.00
Współczucie
Współczucie ogarnia nas stosunkowo często, jednak rzadko idą za nim konkretne czyny. Podczas spaceru podążymy śladami bohaterów II wojny światowej, tych znanych (Tadeusz Pankiewicz) i mniej znanych, jak m.in. Władysław Wichman, Edward Kubiczek, Jadwiga Rysińska, Tadeusz Bilewicz, dla których współczucie i solidarność z innymi były silniejsze od strachu przed pewną śmiercią. Zaczniemy na pl. Bohaterów Getta pod Apteką pod Orłem, skąd pójdziemy do Fabryki Emalia Oscara Schindlera, a stamtąd – ulicami dawnego getta pod zachowane ślady jego murów, by po długim marszu zakończyć spacer na terenie byłego obozu KL Plaszow.
Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem

Muzeum Krakowa
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
tel.: 12 619-23-28, 619-23-31