MŁODZI W KINIE - filmowe atrakcje dla młodych widzów w Kinie Pod Baranami

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

Rynek Główny 27
Kraków

Kategoria

MŁODZI W KINIE
w Kinie Pod Baranami
20-22 maja 2022

W dniach 20-22 maja Kinem Pod Baranami rządzić będą młodzi! W tych dniach odbywać się będą wydarzenia przygotowane specjalnie z myślą o widzach w wieku od 3 do 18 roku życia. W programie: Wieczorynka i warsztaty animacji; Pidżama Party - Nocny Maraton Filmowy (3 x Luc Besson); pokaz bajek dla dzieci z warsztatami fotografii otworkowej oraz Kinowa Gra Terenowa. Pokazy realizowane są w ramach międzynarodowego projektu Interconnecting Cinema.
 
Odbywające się w dniach 20-22 maja wydarzenie MŁODZI W KINIE to weekend pełen filmowych atrakcji dla młodych i… młodszych.
 MŁODZI W KINIE

Filmowe atrakcje dla młodych widzów w Krakowie

Najmłodsi widzowie (3-6 lat), dopiero rozpoczynający swoją przygodę z kinem, wezmą udział w specjalnym pokazie bajek o tematyce filmowej (niedziela, 22 maja). Po seansie, podczas warsztatów z Justyną Droń, dzieci zamienią się w pionierów X muzy i wykonają własne kamery otworkowe (camera obscura). Grupa maluchów będzie też mogła zajrzeć do kabiny operatorskiej i poznać proces wyświetlania filmów na ekranie.
 
Nieco starsze dzieci (6-10 lat), Kino Pod Baranami zaprasza w piątkowy wieczór (20 maja) na… Wieczorynkę!
W programie pełna kolorów i niesamowitych zwierzaków animacja Jakub, Mimmi i gadające psy. Po seansie, Anna Mrożek ze studia Effata Anima poprowadzi warsztaty animacji, których motywem przewodnim będą biegające psy. Młodzi widzowie będą mieli okazję przygotować własny flipbook oraz wprawić w ruch samodzielnie przygotowane rysunki z pomocą aparatu fotograficznego i komputera.
 
Niecodzienna atrakcja czeka na poszukiwaczy filmowych przygód w wieku 10-15 lat w niedzielę (22 maja). Kinowa Gra Terenowa to doskonała okazja do poznania tajników działania kina, zdobycia nowej wiedzy i.. dobrej zabawy. Nad przebiegiem gry czuwać będą specjaliści w tej dziedzinie: harcerze z Hufca Kraków-Śródmieście.
 
Dla nastolatków (od 14 lat) Kino Pod Baranami przygotowało Pidżama Party - Nocny Maraton Filmowy (21 maja), którego bohaterem jest Luc Besson. Wieczór otworzy Leon zawodowiec (1994) - niezwykła historia przyjaźni między płatnym mordercą (Jean Reno) a 12-letnią dziewczyną (znakomity debiut Natalie Portman!), której rodzice zostali zabici przez skorumpowanych policjantów. Następnie pokazany zostanie Piąty element (1997) - widowiskowa space opera z udziałem Bruce'a Willisa i Milli Jovovich, z kostiumami zaprojektowanymi przez Jeana-Paula Gaultier. Nocny maraton zakończy Wielki błękit (1988) z pięknymi podwodnymi zdjęciami i znakomitą muzyka Erika Serry. Ten jeden z najbardziej znanych filmów Bessona opowiada o przyjacielskiej rywalizacji dwóch nurków, którzy biją rekordy w głębokości zanurzenia bez butli.

W przerwie między filmami odbędzie się quiz filmowy, a następnego ranka (ok. 6.00) każdy uczestnik otrzyma zestaw śniadaniowy.

Dodatkowo, przez cały weekend, na platformie online Kina Pod Baranami (www.e-kinopodbaranami.pl), będzie można zobaczyć filmy z kolekcji Dziecięcym okiem w specjalnej zniżkowej cenie.
 
Wydarzenie MŁODZI W KINIE jest organizowane w ramach międzynarodowego projektu Interconnecting Cinema, skupiającego się na promocji kina jako miejsca, które buduje wspólnotę. W projekcie biorą udział: Kino Pod Baranami (Kraków), Cinema ARTA (Kluż-Napoka), Kino Aero (Praga), Kino Usmev (Koszyce) i Budapest Film Zrt. (Budapeszt).

Projekt jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej.

PROGRAM

piątek, 20 maja 2022, godz. 18.00
WIECZORYNKA I WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY | JĒKABS, MIMMI UN RUNĀJOŠIE SUŅI
reż. Edmunds Jansons, Polska/Łotwa 2019, 70’

Po seansie: warsztaty animacji poklatkowej z Anną Mrożek (Effata Anima).

Wiek: 6-10 lat
Bilety: 14 zł

sobota, 21 maja 2022, godz. 22.30
PIDŻAMA PARTY - NOCNY MARATON FILMOWY

w programie:

3 x LUC BESSON

•    PIĄTY ELEMENT | THE FIFTH ELEMENT
reż. Luc Besson, Francja/USA/Wielka Brytania 1997, 113’
•    LEON ZAWODOWIEC | LÉON
reż. Luc Besson, Francja/USA 1994, 133’
•    WIELKI BŁĘKIT | LE GRAND BLEU
reż. Luc Besson, Francja/USA/Włochy 1988, 132’

w przerwie QUIZ FILMOWY (prowadzenie: Michał Lesiak)
Przewidywana godzina zakończenia: ok. 6.00
Wiek: od 14 lat
Bilety: 30 zł (w cenie biletu box śniadaniowy!)

niedziela, 22 maja 2022, godz. 11.00
BAJKI DLA DZIECI I TAJEMNICE FOTOGRAFII OTWORKOWEJ

w programie m.in: Bolek i Lolek oraz Reksio.

Po seansie: warsztaty plastyczne z Justyną Droń.

Przed seansem: zwiedzanie kabiny operatorskiej (zapisy za pomocą formularza na stronie Kina, liczba miejsc ograniczona).

Wiek: 3-6 lat
Bilety: 14 zł

niedziela, 22 maja 2022, godz. 14.00-17.00
KINOWA GRA TERENOWA

Wiek: 10-15 lat (plus pełnoletni opiekunowie)
Zapisy za pomocą formularza (dostępny na stronie Kina, liczba miejsc ograniczona).

O FILMACH:
 
JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY | JĒKABS, MIMMI UN RUNĀJOŠIE SUŅI
reż. Edmunds Jansons, Polska/Łotwa 2019, 70’
 
Jakub mieszka w centrum Rygi. Na co dzień pochłania go rysowanie. Fascynuje go planowanie przestrzeni urbanistycznej, ponieważ w przyszłości chce zostać, tak jak jego ojciec, architektem. Pewnego dnia tata oznajmia mu, że będzie musiał spędzić tydzień ze swoją kuzynką Mimmi i wujkiem Orłem na obrzeżach miasta, w Maskaczce. Chłopiec nie jest zadowolony z takiego pomysłu. Wkracza w inny, nieznany mu świat. Jakub czuje się samotny, bo niespecjalnie dogaduje się ze swoją kuzynką Mimmi. Sytuacja zmienia się gdy poznaje okoliczne psy z Bossem na czele. Razem z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami, które potrafią mówić ludzkim głosem, walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci.

LEON ZAWODOWIEC | LÉON
reż. Luc Besson, Francja/USA 1994, 110’

Cezary 1995 (nominacje): Najlepszy film, Najlepszy aktor, Najlepszy reżyser, Najlepsza muzyka filmowa, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż

Leon (Jean Reno) jest płatnym zabójcą, typem samotnika, który z nikim nie chce się wiązać i za nikogo brać odpowiedzialności. Kiedy dwunastoletnia Matylda (Natalie Portman) której rodzinę zamordował skorumpowany policjant, zwraca się do niego o pomoc w dokonaniu zemsty, ten podejmuje się zadania. Matylda z czasem staje się mu coraz bliższa.

Luc Besson stworzył postać Leona, zabójcy samotnika, specjalnie dla Jeana Reno, który zainspirował go swoją rolą w jego wcześniejszym dziele – Nikita. Akcja filmu balansuje na granicy powagi i brawurowego pastiszu, realności i baśni. Szeroki ekran, nasycone ostre barwy i kompozycja kadrów przybliżają utwór do stylistyki komiksów, których reżyser jest wielbicielem. Leon zawodowiec pokazuje świat, w którym życie ludzkie jest przerażająco tanie, brutalność staje się formą zabawy, a zabijanie sportem.

PIĄTY ELEMENT | THE FIFTH ELEMENT
reż. Luc Besson, Francja/USA/Wielka Brytania 1997, 113’

Oscary 1998 (nominacja): Najlepszy montaż dźwięku
BAFTA 1998: Najlepsze efekty specjalne
Złote Maliny 1998: Najgorsza aktorka drugoplanowa (Milla Jovovich), Najgorszy debiut (Chris Tucker)
Europejska Nagroda Filmowa (nominacja): Najlepszy europejski film roku
Cezary 1998: Najlepszy reżyser, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia
nominacje: Najlepszy film, Najlepsza muzyka filmowa, Najlepsze kostiumy, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż

Jest wiek XXIII naszej ery. Zwiadowcze krążowniki kosmiczne wykryły tajemniczy obiekt zbliżający się do naszej galaktyki. Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie. Korben Dallas (Bruce Willis) - były komandos, kierowca nowojorskiej taksówki otrzymuje rozkaz: odnaleźć pięć mitycznych elementów zdolnych ocalić planetę. Korben nie ma wyjścia - wraz z przybyłą z innej galaktyki piękną Leeloo (Milla Jovovich) wyrusza w kosmos by walczyć z kosmicznym "elementem"...

Autorami scenografii do filmu Piąty element są znani francuscy autorzy komiksów: Jean „Moebius” Giraud oraz Jean-Claude Mézieres. Kostiumy do filmu zaprojektował Jean-Paul Gaultier. W filmie wystąpili również Ian Holm, Chris Tucker i Luke Perry.

WIELKI BŁĘKIT | LE GRAND BLEU
reż. Luc Besson, Francja/USA/Włochy 1988, 132’

Cezary 1989: najlepsza muzyka - Eric Serra, najlepszy dźwięk
6 nominacji, m.in.: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor - Jean-Marc Barr, najlepszy aktor drugoplanowy - Jean Reno, najlepsze zdjęcia - Carlo Varini  

Fascynująca i znakomicie sfilmowana opowieść o przyjaźni i rywalizacji dwóch mężczyzn, których łączy wspólna pasja - nurkowanie. Jeden z najbardziej znanych filmów Luca Bessona, oparty na biografii Jacquesa Mayola.

Dwóch przyjaciół, Jacques Mayol (Jean-Marc Barr) i Enzo Molinari (Jean Reno), rywalizuje w nurkowaniu swobodnym - ekstremalnej dyscyplinie sportowej polegającej na zanurkowaniu jak najgłębiej bez aparatu do oddychania. Jacques, który w dzieciństwie przeżył śmierć ojca, stroni od ludzi, najlepiej czuje się wśród delfinów. Enzo, lubiący przebywać w blasku sławy, jest jego dokładnym przeciwieństwem. Ich przyjaźń zmienia się, ale i rozwija, gdy Jacques poznaje piękną Johanę (Rosanna Arquette).

BAJKI DLA DZIECI (czas trwania: 40')

ZABAWY BOLKA I LOLKA: MALI FILMOWCY
reż. Józef Byrdy, Polska 1976
Bolek i Lolek urządzają w szopie małe atelier. Do zabawy dołącza Tola. Nieprzewidziane wcześniej zdarzenia psują ustalone wcześniej sceny, a stary wentylator robi potworne zamieszanie i chłopcy zmuszeni są zrezygnować z filmowania.

REKSIO AKTOR
reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1972
Reksio ujawnia swój talent naśladując grę swego pana - aktora.
 
NASZ DZIADZIO: JAK ZOSTAŁEM AKTOREM FILMOWYM
reż. Wacław Wajser, Polska 1967
Dziadzio opowiada wnuczkowi swoje przygody związane z filmem, w którym występował jako kaskader i uczestnik szalonych ucieczek i pogoni.
 
REKSIO TELEWIDZ
reż. Edward Wątor, Polska 1972
Reksio zafascynowany filmowymi przygodami Bolka i Lolka staje się namiętnym telewidzem.

O PROWADZĄCYCH:
 
Justyna Droń - pedagożka teatru, zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Od 2014 roku koordynatorka programu edukacyjnego Cricoteki skierowanego do dzieci, młodzieży i dorosłych. Autorka warsztatów dla dzieci, zajęć twórczych, programów edukacyjnych do wystaw sztuki współczesnej, warsztatów graficznych, akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej, wystaw i przewodników po wystawach.

Michał Lesiak - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej, współzałożyciel i redaktor Czasopisma EKRANy oraz podcastu Ścieżka dźwiękowa. Autor publikacji historyczno-filmowych, skoncentrowanych zwłaszcza na kinie gatunków oraz kinematografii amerykańskiej. Wieloletni prelegent Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej oraz innych programów upowszechniających wiedzę filmową w Krakowie i okolicach.
 
Anna Mrożek (Effata Anima) - z zawodu artystka - grafik. Z pasji animator i edukator filmowy animacji poklatkowej. Uczestniczka pierwszego w Polsce profesjonalnego kursu tworzenia lalek animacyjnych “Sztuka tworzenia lalki” w Łodzi organizowanego przez SPPA – Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji w 2019 roku. Effata Anima to jej autorski program edukacji filmowej z zakresu animacji poklatkowej stworzony z myślą o dzieciach małych i tych dużo większych. Celem działalności studia jest rozwijanie pasji w młodych ludziach, rozbudzenie ich kreatywności i zachęcenie do twórczego działania poprzez animację filmową.
 
ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

PATRONAT MEDIALNY:
Kraków Culture

Pokazy realizowane są w ramach projektu INTERCONNECTING CINEMA.

KINA PARTNERSKIE:
Cinema ARTA - Kluż-Napoka, Rumunia
Kino Aero - Praga, Czechy
Kino Usmev - Koszyce, Słowacja
Budapest Film Zrt. - Budapeszt, Węgry

Wydarzenie jest współfinansowane z środków Komisji Europejskiej.
 
KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl
www.e-kinopodbaranami.pl