7. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY

Kiedy

Gdzie

Rynek Główny 27
Kraków

Kategoria

7. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY

Kino Dzieci

26 września-4 października 2020
Kino Pod Baranami

 
Wraz z końcem września, w ponad 20. kinach w całej Polsce rozpocznie się 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KINO DZIECI. Tradycyjnie wydarzenie zawita również do krakowskiego Kina Pod Baranami, gdzie zaprezentowanych zostanie dziewięć wyjątkowych filmów animowanych i aktorskich dla widzów w wieku od 4 do 12 roku życia.
 
Najmłodszych kinomanów do wspólnej zabawy zaprasza przebojowa 5-latka z filmu Ella Bella Bingo, która postanawia zorganizować lokalny konkurs talentów. Choć wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem, dziewczynka nie czuje się szczęśliwa. Źródłem jej niepokoju jest dotychczasowy przyjaciel, który zamiast trenować magiczne sztuczki, spędza coraz więcej czasu z nowym mieszkańcem dzielnicy, Johnnym. Pełen obaw jest także bohater szwedzkiej animacji Filonek Bezogonek. Ten ciekawski kotek, znany z kart książek Gosty Knutssona, gubi się w lesie. Gdy w końcu udaje mu się odnaleźć wyjście, trafia do Uppsali – prawdziwej miejskiej dżungli, zamieszkiwanej przez zaskakująco liczne zwierzęta.

7. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY


 
Nieco starszych widzów, Kino Pod Baranami zabiera w podróż po wyobraźni pisarza Martina Widmarka – pochodzącego ze Szwecji autora bestsellerów literatury dziecięcej. W programie Festiwalu znalazła się oparta na jego twórczości, najnowsza filmowa odsłona serii o przygodach dwojga młodych detektywów, czyli Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś w pociągu. Tym razem, dociekliwe dzieciaki ruszają w pościg za kolejowym złodziejem, który… jest niewinny? Literacka twórczość Widmarka jest także podstawą filmu Halvdan – prawie wiking, rozgrywającego się w skandynawskiej wiosce zamieszkanej przez legendarnych wojowników. Wśród nich znajduje się lekceważąco traktowany młody kowal, który odegra niebagatelną rolę w poszukiwaniach słynnego magicznego topora.
 
Starsze dzieci będą miały okazję poznać historię podzielonych Niemiec (Fritzi – przyjaźń bez granic), prześledzić losy przebywającej nielegalnie w Belgii młodej vlogerki (Binti), rzucić się w wir szkolnych przygód pewnej skrajnie optymistycznej 12-latki (Szczęściara) oraz zobaczyć na własne oczy niezwykłą wyprawę przez pokrytą śniegiem Norwegię w czasach II wojny światowej (Wszyscy za jednego). Festiwal KINO DZIECI to także okazja do zobaczenia najnowszej polskiej produkcji dla młodego widza, będącej sequelem hitu z 2017 roku. Tarapaty 2 to brawurowa, wypełniona fałszywymi tropami oraz zwrotami akcji historia zaginięcia bezcennego obrazu Claude’a Moneta, na którego poszukiwania wyruszają znani z pierwszej części filmu Olek (Jakub Janota-Bzowski) i Julka (Pola Król).
 
Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w polskiej wersji językowej.

Istnieje możliwość organizacji dodatkowych, specjalnych pokazów filmów z programu Festiwalu KINO DZIECI dla grup zorganizowanych, w terminach 26 września-4 października.

Informacje i zgłoszenia: Wojciech Drąg (email: wojtek@kinopodbaranami.pl, tel: 509 082 149) 
HARMONOGRAM POKAZÓW:

sobota, 26 września
11.00 BINTI | BINTI
reż. Frederike Migom, Belgia 2019, 90’
film aktorski, dubbing PL
dla dzieci w wieku: 9+

niedziela, 27 września
11.00 FILONEK BEZOGONEK | PELLE SVANSLÖS
reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2020, 67’
film animowany, dubbing PL
dla dzieci w wieku: 4+

poniedziałek, 28 września
11.00 HALVDAN - PRAWIE WIKING | HALVDAN VIKING
reż. Gustaf Åkerblom, Szwecja 2018, 97’
film aktorski, dubbing PL
dla dzieci w wieku: 6+

wtorek, 29 września
11.00 BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. RABUŚ Z POCIĄGU | LASSEMAJAS DETEKTIVBYRÅ - TÅGRÅNARENS HEMLIGHET
reż. Moa Gammel, Szwecja 2020, 82’
film aktorski, dubbing PL
dla dzieci w wieku: 6+

środa, 30 września
11.00 WSZYSCY ZA JEDNEGO | FLUKTEN OVER GRENSEN
reż. Johanne Helgeland, Norwegia 2020, 95’
film aktorski, lektor PL
dla dzieci w wieku: 9+

czwartek, 1 października
11.00 FRITZI – PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC | FRITZI: A REVOLUTIONARY TALE
reż. Matthias Bruhn, Ralf Kukula, Niemcy/Luksemburg/Belgia/Czechy 2019, 86’
film animowany, dubbing PL
dla dzieci w wieku: 9+

piątek, 2 października
11.00 SZCZĘŚCIARA | H IS FOR HAPPINESS
reż. John Sheedy, Australia 2019, 98’
film aktorski, dubbing PL
dla dzieci w wieku: 9+

sobota, 3 października
11.00 TARAPATY 2 | TARAPATY 2
reż. Marta Karwowska, Polska 2020, 82’
film aktorski
dla dzieci w wieku: 9+

niedziela, 4 października
11.00 ELLA BELLA BINGO | ELLEVILLE ELFRID
reż. Atle Solberg Blakseth, Frank Mosvold, Norwegia 2020, 75’
film animowany, dubbing PL
dla dzieci w wieku: 4+

BILETY: 15 zł
12 zł (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)

O FILMACH:

BINTI | BINTI
reż. Frederike Migom, Belgia 2019, 90’

Festiwal Ale Kino! 2019: Nagroda Sieci Kin Studyjnych
Cinekid 2019: Najlepszy zagraniczny film dziecięcy
European Children's Film Association (ECFA): Najlepszy film dziecięcy 2020
Tallin Black Nights Festival 2019: Just Film Award

Binti chce być słynną vlogerką. Ponieważ przebywa z tatą w Belgii nielegalnie, wisi nad nimi widmo deportacji. Schronienie znajdują przypadkiem u spokojnego Eliasa i jego mamy. Dziewczyna i chłopak są jak ogień i woda, ale mimo to zaprzyjaźniają się. Binti pomaga Eliasowi nagłośnić akcję ratowania jego ukochanych zwierząt – okapi, wykorzystując moc Internetu. Gdy policja wpada na trop dziewczyny, Elias staje w obronie przyjaciółki.

Binti to obsypana nagrodami, zabawna, wzruszająca opowieść o przyjaźni, rodzinie i marzeniach, z której wyłania się ponadczasowa prawda: każdy człowiek „jest legalny” i ma prawo do godnego życia.


BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. RABUŚ Z POCIĄGU | LASSEMAJAS DETEKTIVBYRÅ - TÅGRÅNARENS HEMLIGHET
reż. Moa Gammel, Szwecja 2020, 82’

Z więzienia uciekł złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu. Dwójka detektywów włącza się w tropienie mężczyzny, ale nagle znajduje się ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Rzeczywiście - gdy Lasse i Maja badają tajemniczą sprawę okradzionego pociągu, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni?

Najnowszy film o młodych detektywach oparty na serii książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai autorstwa Martina Widmarka.


ELLA BELLA BINGO | ELLEVILLE ELFRID
reż. Atle Solberg Blakseth, Frank Mosvold, Norwegia 2020, 75’

Ella to przebojowa 5-latka, która ma niespożytą energię, a swoimi pomysłami zaraża wszystkich wokół. Kiedy postanawia zorganizować lokalny konkurs talentów, znajduje mnóstwo chętnych, a sama chce zaprezentować magiczne sztuczki w duecie z Henrym, swoim najlepszym przyjacielem. Pech chce, że do miasteczka wprowadza się Johnny, który ma mnóstwo gadżetów, w tym fantastyczny rower, więc od razu wzbudza zainteresowanie pozostałych dzieci. Zamiast bawić się i trenować z Ellą, Henry spędza coraz więcej czasu z nowym kolegą. W końcu dochodzi do pierwszej kłótni między przyjaciółmi, którzy nigdy dotąd się nie sprzeczali… Czy przyjaźń Elli i Henry’ego przetrwa tę próbę?

Animowana opowieść o przyjaźni, inspirowana serialem pod tym samym tytułem, pokazywanym w ponad 20 krajach na całym świecie.

FILONEK BEZOGONEK | PELLE SVANSLÖS
reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2020, 67’

Kiedy w domu Birgitty pojawia się Filonek, dziewczynka nie posiada się z radości. Niestety wspólne szczęście trwa krótko… Kot zawsze chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. W końcu dociera do Uppsali – wielkiego miasta, w którym poznaje mnóstwo innych zwierząt: koci gang kierowany przez pewnego siebie Mike’a, wrażliwą Mayę, z którą od razu znajduje wspólny język i grupę groźnych psów.

Stworzona przed niemal 80 laty przez szwedzkiego pisarza Gostę Knutssona postać Filonka Bezogonka zaprasza do wspólnej zabawy wszystkich małych widzów. Najnowsza filmowa odsłona jego przygód to klasyczna animacja opowiadająca o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności oraz niesieniu pomocy.


FRITZI – PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC | FRITZI: A REVOLUTIONARY TALE
reż. Matthias Bruhn, Ralf Kukula, Niemcy/Luksemburg/Belgia/Czechy 2019, 86’

Niemieckie Nagrody Filmowe 2020: Najleposzy film dla młodej widowni (nominacja)
Nagroda Niemieckich Krytyków Filmowych 2020: Najlepszy film dziecięcy
MFF Valladolid 2019: Seminci Joven Award (nominacja)

Wschodnie Niemcy, rok 1989. Przyjaciółka Fritzi, Sophie, wyjeżdża na wakacje za granicę, powierzając jej opiece psa. Dziewczynka jesienią nie wraca już do szkoły, lecz zostaje w zachodnich Niemczech. Fritzi obserwuje, jak w jej klasie tworzą się podziały na lepszych i gorszych, a wokół organizowane są potajemne spotkania. 12-latka staje się świadkiem pokojowej rewolucji. Chcąc znów zobaczyć przyjaciółkę i zwrócić jej psa, zmierza ku granicy podzielonego kraju.

Poruszająca i wyjątkowa w formie animacja opowiadająca o zawirowaniach historii z dziecięcej perspektywy. Twórcom udało się oddać atmosferę przemian 1989 roku w sposób przystępny dla młodej widowni, a zarazem autentyczny. Film zdobył wiele nagród w Niemczech oraz nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Filem’On w Brukseli.


HALVDAN - PRAWIE WIKING | HALVDAN VIKING
reż. Gustaf Åkerblom, Szwecja 2018, 97’

Kiedy umiera wielki przywódca wioski wikingów, znika jego magiczny topór – symbol władzy. Synowie zmarłego, oskarżając się o kradzież, dzielą osadę na dwa nienawidzące się nawzajem obozy. W takich okolicznościach zaczyna się historia Halvdana – młodego kowala, mieszkańca wioski wschodniej, którego złośliwi nie traktują jak prawdziwego wikinga, ponieważ kuleje. Pewnego dnia chłopiec poznaje nad rzeką księżniczkę z zachodu – Meię. Wbrew zasadom dzieci zaprzyjaźniają się ze sobą. Czy ich zakazana przyjaźń przetrwa, a wieloletni konflikt zostanie zażegnany?

Ciepła i zabawna opowieść o przyjaźni mimo różnic i o zwalczaniu uprzedzeń, zrealizowana na podstawie książki Martina Widmarka.

SZCZĘŚCIARA | H IS FOR HAPPINESS
reż. John Sheedy, Australia 2019, 98’

MFF w Berlinie 2020: Nagroda specjalna w sekcji “Generation Kplus”, Kryształowy Niedźwiedź (nominacja)

Gdy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę – to zdanie doskonale pasuje do 12-letniej Candice. Wielki optymizm dziewczynki sprawia, że wśród rówieśników uchodzi za dziwaczkę. Mimo to, rudowłosa bohaterka śmiało idzie przez życie i chce pomagać innym: nauczycielce z rozbieganym okiem, nowemu koledze „z innego wymiaru”, a przede wszystkim – własnej rodzinie, która przechodzi trudne chwile. Tylko jak przekonać upartych dorosłych żeby „wyszli ze swojej skorupy”?

Szczęściara to barwna, zabawna i momentami szalona opowieść w duchu filmów Wesa Andersona. Film otwierał prestiżową sekcję Generation Kplus na festiwalu Berlinale w 2020 roku i jest świetnie przyjmowany przez publiczność na całym świecie.


TARAPATY 2 | TARAPATY 2
reż. Marta Karwowska, Polska 2020, 82’

Julka i Olek przybywają do Poznania, by zdążyć na wernisaż wystawy poświęconej twórczości Claude’a Moneta. Niestety, w momencie uroczystego odsłonięcia najważniejszego obrazu, „Plaży w Pourville”, dochodzi do nieoczekiwanego wybuchu. Okazuje się, że oryginał dzieła zniknął, a zamiast niego została umieszczona kopia z bombą. Kto stoi za tym misternie przygotowanym włamaniem? Oskarżenia padają na dwie pracownice muzeum: ciocię Julki i mamę przebojowej Feli, nowo poznanej koleżanki. Rozpoczyna się śledztwo, które prowadzi do zagadki sprzed lat i klątwy tajemniczej Lucyny – dawnej opiekunki wystaw. Julka i Fela muszą połączyć siły, by uratować swoje krewne, a jednocześnie zaczynają rywalizować o względy Olka…

Tarapaty 2 to druga część polskiego przygodowego filmu dla młodej widowni. Na ekranie: Jakub Janota-Bzowski i Pola Król (w rolach Olka i Julki) oraz Joanna Szczepkowska, Tomasz Ziętek i Zbigniew Zamachowski.


WSZYSCY ZA JEDNEGO | FLUKTEN OVER GRENSEN
reż. Johanne Helgeland, Norwegia 2020, 95’

Grudzień 1942 roku, II wojna światowa. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani. Pewnej nocy rodzice Grety i Otta zostają aresztowani przez nazistów. Brat i siostra odkrywają, że w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci – Daniel i Sara. Greta, miłośniczka opowieści o trzech muszkieterach, natychmiast postanawia pomóc nowym znajomym, którzy chcą przedostać się do wolnej od uprzedzeń Szwecji. Z kolei Otto niechętnie rusza w drogę, obwiniając Daniela i Sarę o aresztowanie rodziców. Dzieci czeka trudna wyprawa przez pokrytą śniegiem Norwegię, a każda spotkana osoba może okazać się wrogiem.

Wszyscy za jednego to trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni ponad podziałami, o bezinteresownej pomocy, lojalności i wielkiej odwadze dzieci.
 
 
KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl
www.e-kinopodbaranami.pl