Baranki Dzieciom - edycja jesienna

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

Rynek Główny 27
Kraków

Kategoria

Patronat Rodzinnego Krakowa

 

BARANKI DZIECIOM - JESIEŃ 2018
16 września - 28 października 2018
Kino Pod Baranami

bajki dla dzieciPrzyszedł czas na jesienną odsłonę Baranków Dzieciom - niedzielnych poranków filmowych przeznaczonych dla najmłodszych widzów. Kino Pod Baranami zaprasza maluchy wraz z opiekunami na pokazy urokliwych animacji, którym towarzyszyć będą twórcze warsztaty.

Filmowe spotkania z bohaterami polskich serii animowanych.

Nowy sezon cyklu rozpocznie spotkanie pod hasłem Baranki witają szkołę, w trakcie którego maluchy poszukają na mapie Eskimosów, wspólnie z pomysłowym kundelkiem Reksiem będą uczyć się nowych języków, a Bolek w tajemnicy przed swoim bratem Lolkiem zabierze je na pierwsze wagary.
We wrześniu w towarzystwie Reksia mali kinomani poznają również świat ptaków. Zobaczą jak mały piesek organizuje wysiadywanie kukułczego jaja czy obrasta w pawie piórka.
W programie znalazł się również wyjątkowy pokaz w ramach 5. Festiwalu Filmowego KINO DZIECI. Na ekranie pojawią się Gordon i Paddy, czyli ropuch będący komisarzem leśnej policji i pomagająca mu w pracy rezolutna myszka. Zwierzaki wspólnie rozwiązywać będą kryminalne zagadki w ekranizacji popularnej szwedzkiej serii książek dla dzieci. Film otrzymał nominację do Kryształowego Niedźwiedzia w sekcji Generation Kplus podczas tegorocznej edycji festiwalu filmowego w Berlinie.

W październiku, po raz pierwszy w ramach cyklu, zaprezentowane zostaną przygody Rodziny Treflików. To zrealizowany w konwencji musicalu, pełen ciepła animowany serial dla dzieci autorstwa Marka Skrobeckiego, współtwórcy Piotrusia i wilka. Z młodymi kinomanami spotkają się również Mały Miś i jego Tata, czyli sympatyczni bohaterowie polskiego serialu Przytul mnie, który zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy i błyskawicznie zaskarbił sobie serca małych kinomanów. Kino Pod Baranami zaprasza także na specjalne spotkanie w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego. Najmłodsi widzowie zapoznają się z pracą fotografa, zobaczą jak Bolek i Lolek próbują swoich sił jako fotoreporterzy, a podczas projekcji animacji Pies i kot będą kibicować zwierzakom w walce o aparat fotograficzny. Jak co roku nie zabraknie również pokazu towarzyszącego jednej z największych imprez literackich w Krakowie, czyli Festiwalowi Conrada. Podczas spotkania pod hasłem Literackie Baranki Dzieciom na ekranie pojawi się najbardziej ciekawski bajkowy zwierzak, czyli mały Żubr Pompik.

bajki dla dzieci

Niedzielnym pokazom filmowym dla najmłodszych towarzyszą zabawy i rozwijające wyobraźnię warsztaty prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę animatorów i zaprzyjaźnionych artystów. Podczas jesiennej edycji, mali widzowie Kina Pod Baranami wezmą udział w kreatywnych zajęciach plastycznych, będą wspólnie muzykować podczas energetycznych warsztatów bębniarskich i rozwiązywać łamigłówki w czasie warsztatów z Matplanetą. Niekonwencjonalną gimnastykę zaproponują maluchom i opiekunom specjaliści z Contakids Polska, a kolektyw Oko i Ucho zaprosi dzieciaki na odwiedziny u Kapelusznika.

Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami to jedyna w swoim rodzaju okazja do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.

Dodatkowo, każdy mały widz może otrzymać pamiątkowy dyplom z pierwszej wizyty w kinie, który z dumą zawiesi na ścianie swojego pokoju.

BILETY: 11 zł

Więcej informacji na www.kinopodbaranami.pl oraz w portalu Facebook.

Kino Pod Baranami zostało dziewięciokrotnie uhonorowane tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom!PROGRAM:

niedziela, 30 września

11.00 REKSIO I PTAKI - zestaw bajek, 40’
+ warsztaty bębniarskie

bajki dla dzieci
REKSIO I SOWA
reż. Andrzej Flettner, Polska 1990
Znudzony i zniechęcony Reksio postanawia na zawsze opuścić podwórko. Spotyka starą, mądrą sowę, która stara się przekonać pieska, że dzieci bardzo go potrzebują.

REKSIO I KUKUŁKA
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1990
Wiosna, ptaki zakładają gniazda, wysiadują jaja. Tylko kukułka podrzuca swoje jajko do gniazda dzięcioła. Dzięki wysiłkom Reksia różne ptaki cierpliwie zajmują się porzuconym kukułczym jajem, wreszcie wykluwa się szczęśliwie mała kukułka...

REKSIO I PAW
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1990
Suczka, którą Reksio darzy wyjątkową sympatią, zaczyna go ignorować poznawszy pawia. Reks stara się być równie dostojny jak rywal, jednak bez powodzenia. Uczucia jego wybranki ulegają zmianie, kiedy na jaw wychodzi prawdziwa natura pawia.

REKSIO I GOŁĄB
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1987
Na budzie Reksia usiłuje założyć gniazdo gołębica. Piesek obserwuje jej wysiłki i słucha rozpaczliwego płaczu po rozbitym jajku. Przynosi jej z domu skrzyneczkę, w której układa następne jajka. Wylęgają się pisklęta. Reksio czuwa nad nimi. Pewnego dnia piesek wpada do głębokiego dołu. Jego skomlenie słyszą gołębie, niosą numerek psa chłopcu, a on ratuje pupila z opresji.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.

niedziela, 7 października

11.00 RODZINA TREFLIKÓW - zestaw bajek, 40’
reż. Marek Skrobecki, Polska 2016
+ warsztaty bębniarskie

bajki dla dzieci
Rozśpiewane i roztańczone Trefliki w każdym odcinku zapraszają młodego widza na nową przygodę do świata wyobraźni. Ta pozornie zwyczajna rodzina mieszka w małym domku, do którego pewnego dnia przybywa tajemniczy gość – Mały Wujcio. Ma on magiczne moce i pozostaje niewidoczny dla dorosłych. Od tego czasu towarzyszy on dzieciom – 6-letniej Treflince i 4-letniemu Treflikowi, ale też w tajemnicy wspiera Mamę i Tatę. Zabiera małych bohaterów do odległych, tajemniczych krain, jednocześnie pomagając zrozumieć otaczający ich na co dzień świat. Rodzinę Treflików często odwiedzają krewni i znajomi, z których wielu to bardzo intrygujące persony! Wśród nich są Babcia i Dziadek, Ciocia, Pan Jareczek, sąsiad Robobot, a nawet Król i Królowa. Opowieści o Treflikach przepełnione są pozytywną energią i zapoznają dzieci z takimi zagadnieniami jak przyjaźń, szacunek, szczerość i tolerancja.
Pierwszy w Polsce serial zrealizowany techniką animacji lalkowej przy użyciu druku 3D. Reżyserem serii jest Marek Skrobecki, współtwórca nagrodzonego Oscarem filmu Piotruś i wilk. Głosu postaciom użyczyli m.in. Jarosław Boberek, Joanna Jabłczyńska, Magdalena Różczka, Maciej Zakościelny i Krystyna Tkacz. Piosenkę tytułową zaśpiewała Natalia Kukulska.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.

niedziela, 14 października

11.00 EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
FOTOGRAFICZNE BARANKI - zestaw bajek, 40’
+ warsztaty artystyczne z kolektywem OKO i UCHO

PRZYGODY BOLKA I LOLKA: FOTOREPORTER
reż. Edward Wątor, Romuald Kłys, Polska 1975
Bolek i Lolek chcą sfilmować jakieś ciekawe wydarzenie, filmują więc pokazy w cyrku, zawody sportowe, łowienie ryb. W końcu przeżywają niezwykłe spotkanie z niedźwiedziem - fotografem.

bajki dla dzieci

PIES I KOT: FOTOAPARAT
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1972
Telewizyjny serial animowany o przygodach psa i kota, którzy „w jednym stali domu". Pies jest zamożnym obywatelem, którego stać na różne, ułatwiające życie artykuły gospodarstwa domowego. Te często stają się przyczyną konfliktów. Kot jest dzikim lokatorem, który zadomowił się na jego poddaszu. Jest biedny, ale sprytny i zrobi wszystko, żeby przechytrzyć swojego gospodarza.

FOTOGRAF
reż. Stefan Janik, Polska 1975
Żądni wiedzy chłopcy po nieudanych próbach wykonania zdjęć, udają się do fotografa. Animowany serial telewizyjny dla dzieci ukazujący w zabawny sposób różne zawody. Tym razem reżyser i autor scenariusza Stefan Janik, twórca animacji 2 Koty + 1 Pies, prezentuje opowieść o fotografie. W roli narratora wystąpił Jacek Fedorowicz.

BOLEK I LOLEK: MALI FILMOWCY
reż. Józef Byrdy, Polska 1976
Bolek i Lolek urządzają w szopie małe filmowe atelier. Do zabawy dołącza Tola. Nieprzewidziane zdarzenia psują ustalone wcześniej sceny, a stary wentylator robi potworne zamieszanie. Chłopcy zmuszeni są zrezygnować z filmowania.

Warsztaty artystyczne odbędą się pod hasłem Herbatka u Kapelusznika. W szalonej foto-budce dzieciaki stworzą rodzinne, filmowe stylizacje i zmienią się nie do poznania. Zajęcia poprowadzi kolektyw edukacyjny OKO I UCHO, który tworzą Nina Kulik i Joanna Zbela. Wspólnie prowadzą zajęcia edukacyjne, organizują cykle cotygodniowych zwariowanych warsztatów dla dzieci w Krakowie i wymyślają szaleństwa na zamówienie.

niedziela, 21 października

11. 00 PRZYTUL MNIE - zestaw bajek, 37’
reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016
+ warsztaty ruchowe z Contakids Polska

bajki dla dzieci
Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Każdy dzień przynosi nową przygodę. Charyzmatyczny, a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkrywają czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak uczą się, że dzieląc się z innym sami stajemy się bogatsi.
Przytul mnie to podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący relację między ojcem i synem. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między Tatą Misiem, a jego małym synkiem. Animacja uczy dzieci i rodziców uważności na małe gesty i słowa, dzięki którym tworzymy i utrzymujemy dobre relacje z innymi.
Autorem scenariusza serialu jest Bartosz Wierzbięta - twórca kultowych dialogów do polskich wersji językowych takich animacji, jak Shrek, Madagaskar czy Sing.

Odcinki: TEN WYJĄTKOWY DZIEŃ | OPERACJA WEEKEND | CAŁA NAPRZÓD | NOWY SĄSIAD | TRUDNA SPRAWA | TAMA | POTWORY | BEKSA LALA

niedziela, 28 października

11.00 LITERACKIE BARANKI DZIECIOM - 10. Festiwal Conrada - wydarzenie towarzyszące

ŻUBR POMPIK - zestaw bajek, 30’
reż. W. Zięba, A.P. Morawski, A. Vetter, P. Garbacz, P. Dębski, M. Kur, Polska 2017
+ warsztaty plastyczne z JOANNA TWORZY
Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek Pompik, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko, co dzieje się dookoła niego, chce się wszystkiego dowiedzieć i odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostra, mała Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać, jak coś działa, woli biegać, skakać i sama wszystkiego doświadczać. Żuberkami opiekują się troskliwi rodzice, Porada i Pomruk, zawsze gotowi służyć pomocą, wsparciem lub... żartem!

Warsztaty plastyczne poprowadzi Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) - projektantka i pedagog, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE. Współtworzy Ambasadę Krakowian, gdzie organizuje targi i prowadzi warsztaty.

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl