Śniadanie Daje Moc – po raz siódmy edukuje o zdrowym odżywianiu!

Kiedy

Od:  
Do:  

Wystartowała 7. edycja programu Śniadanie Daje Moc organizowanego przez Partnerstwo dla Zdrowia. Na uczniów klas 0-3 szkół podstawowych z województwa małopolskiego czeka kolejna porcja niesamowitych zadań edukacyjnych! Razem
z kosmicznymi agentami wyruszą na pomoc planecie Niedojadków, aby nauczyć ich 12 zasad zdrowego odżywiania.

W poprzednią edycję programu zaangażowało się blisko 200 tysięcy uczniów z polskich szkół. Jak będzie w tym roku?
Śniadanie Daje Moc to program edukacyjny organizowany przez Partnerstwo dla Zdrowia – wyjątkową koalicję firm Biedronka, Danone, Lubella i Instytutu Matki i Dziecka, która działa od 2006 roku. Celem Partnerstwa jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Jednym z działań Partnerstwa jest organizacja programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc dla uczniów klas 0-3 szkół podstawowych.

Głównym filarem programu są Kluby Śniadanie Daje Moc, w ramach których nauczyciele mogą bezpłatnie pobierać scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne ze strony internetowej programu.
W tegorocznej edycji programu na uczniów i nauczycieli klas 0-3 szkół podstawowych czeka sześć bezpłatnych scenariuszy lekcji z zakresu zdrowego żywienia. Są one oparte na 12 zasadach zdrowego odżywiania, sformułowanych specjalnie na potrzeby programu przez Instytut Matki i Dziecka. Plany zajęć zostały przygotowane przez metodyka i wpisują się w założenia podstawy programowej kształcenia wczesnoszkolnego. Wydarzeniem towarzyszącym jest grywalizacja, czyli konkurs dla najbardziej zaangażowanych szkół oraz najlepszych zespołów konkursowych. Kluczowym momentem edukacji żywieniowej jest Dzień Śniadanie Daje Moc – obchodzony 8 listopada. To właśnie wtedy, na podstawie specjalnego planu zajęć, uczniowie w polskich szkołach celebrują swoje zaangażowanie w zdrowe odżywianie. W ramach programu istnieje również możliwość wzięcia udziału w konkursie o dofinansowanie organizacji dnia śniadania w szkole.

Nowości i niespodzianki

W tym roku organizatorzy przedstawiają trzy nowości. Są nimi zbiór gier i zabaw edukacyjnych przygotowanych specjalnie z myślą o klasach 0 oraz minikonkurs dla nowych nauczycieli, w którym można wygrać materiały edukacyjne z bohaterami fabuły dla całej klasy. Trzecią tegoroczną niespodzianką są audiobooki w wykonaniu ambasadorów programu – Małgorzaty Rozenek-Majdan
i Radosława Majdana! Fabularne nagrania z pewnością urozmaicą zajęcia lekcyjne i pomogą dzieciom jeszcze bardziej zaangażować się w Misje Śniadaniowe.
Więcej informacji na www.sniadaniedajemoc.pl

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

•    Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

•    Najważniejsze cele programu:
1.    Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania  i roli śniadania w diecie dziecka;
2.    Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3.    Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

•    Główne działania programu:
1.    Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
2.    8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

•    Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka

•    Patroni regionalni programu: Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Opolu, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Kuratorium Oświaty
w Szczecinie.