Konkurs na najpiękniejsze Drzewko Emausowe

Kiedy

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego, odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia.

krakow
Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu. Dziś taki symbol odradzającego się życia, pełny nadziei i radości jest nam może jeszcze bardziej potrzebny. A ponieważ nie spotyka się go już na naszych emausowych kramach, Muzeum Krakowa od 9 lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, odbywającym się w Domu Zwierzynieckim.

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu!

Zasady konkursu
Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

W tym roku Muzeum zaprasza do udziału w konkursie w aż sześciu kategoriach!

  • drzewka dziecięce – wiek uczestnika do ukończenia 12 roku życia (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem że wszyscy twórcy muszą mieć poniżej 12 lat),
  •  drzewka młodzieżowe – wiek uczestnika od 12 lat do ukończenia 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem że wszyscy twórcy muszą mieć od 12 do 18 lat),
  • drzewka dorosłych – wiek Uczestnika powyżej 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem że wszyscy twórcy muszą mieć powyżej 18 lat),
  • drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne dziecięce (rodzinne tzn. przynajmniej jedna osoba poniżej 12 lat i przynajmniej jedna osoba powyżej 12 lat; zespołowe dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat; grupowe instytucjonalne dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, przedszkole, dom kultury itp.)
  • drzewka zespołowe/grupowe instytucjonalne (zespołowe tzn. co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat; grupowe instytucjonalne tzn. co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, dom kultury, stowarzyszenie, dom pomocy itp.)
  • można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, bez kategorii wiekowej i ilości autorów – kryteria w tej kategorii związane są z zastosowaną techniką i materiałem: powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Ważne! Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksimum trzy Prace konkursowe, ale z zastrzeżeniem, że w jednej kategorii można zgłosić tylko jedną pracę!

Terminy:

Prace konkursowe będą przyjmowane na skwerze pod klasztorem Norbertanek (ul. Kościuszki 88)  w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 1 kwietnia 2023 r., od godziny 10.00 do 12.00.  Z drzewkiem należy przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu na stronie Muzeum.
O godzinie 12.00 specjalnie wynajętym autokarem autorzy wraz Pracami konkursowymi przejadą na Plac Szczepański, a następnie w barwnym korowodzie przemaszerujemy do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie drzewka zostaną ustawione i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji w której, z uwagi na rozmiar Pracy konkursowej nie będzie możliwe jej dostarczenie na skwer przed klasztorem, Prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (1 kwietnia 2023 r.) w  godzinach 14.00 do 15.00 do Pałacu Krzysztofory. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ważne! Z przyczyn organizacyjnych prace konkursowe mogą zostać zarejestrowane tylko tego jednego dnia!

Ogłoszenie wyników nastąpi w Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia 2023 roku, o godz. 12.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Tego dnia w godzinach od 10.00 do 17.00 będzie można również tradycyjnie głosować na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności, którego wyniki podamy na naszym oddziałowym profilu FB, jak tylko uda nam się je podliczyć.

Muzeum zaprasza na wystawę pokonkursową w Pałacu Krzysztofory od 10 kwietnia do 14 maja 2023 roku.

Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy również w tym roku zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego (zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl) w terminie od 24 do 30 marca 2023 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału (czyli od 31 marca godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 6 kwietnia 2023 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do głównego konkursu w Domu Zwierzynieckim. Chcemy bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe
Zachęcamy do kontaktu z pracownikami oddziału Dom Zwierzyniecki, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 427 00 26, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania czy wątpliwości.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!