Rodzinne wycieczki po Krakowie i okolicy

Razem z Autorami bloga Powsinogi (https://powsinogi.eu/) zapraszamy Was na wycieczki w niezwykłe i nieoczywiste miejsca Krakowa i okolic.

Okolice Krakowa zachęcają do rodzinnych spacerów wśród zieleni oraz odkrywania tras idealnych na wyprawy z pociechami o każdej porze roku.

UROCZYSKO WIELKANOC
Poprzecinana polanami, trasa spacerowa wiodąca leśną, wąską ścieżką. Rozpoczyna się przejściem przez nieczynny kamieniołom wapienia i prowadząc przez las dobiega do zwieńczenia - Wzgórza Wielkanoc – tam czekają Was widoki na Dolinę Wisły, Bielany i Las Wolski oraz ławeczki zachęcające do piknikowania. Może zabierzecie lornetkę i policzycie domy w dolinie?

Rodzinne wycieczki po Krakowie i okolicy

 

Rodzinne wycieczki po Krakowie i okolicy

Samochód zaparkujcie na poboczu ul. Zagórze w Krakowie (GPS: 50.018028, 19.817637)  lub skorzystajcie z komunikacji miejskiej jadąc  autobusem linii 112 i 203 - do przystanku "Bolesława Śmiałego". Następnie kierując się w górę asfaltową drogą, po ok 100m natraficie na zielone oznaczenia szlaku i tablicę informacyjną o Szlaku Lasów Miejskich Krakowa – tam należy skręcić w prawo i kontynuować spacer za oznaczeniami. Pomocną w nawigacji może być aplikacja mapy.cz, która zlokalizuje Waszą pozycję i pokaże dostępne szlaki.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA DRUGIE ŻYCIE DRZEW
Intrygująco zagospodarowana leśna ścieżka w centrum Krakowa. Natraficie na ambony, obrotowe ekspozycje z kawałami drewna czy „leśną klasę” nad brzegiem Sudołu. Chcąc odwiedzić wszystkie przygotowane przystanki czeka Was też strome podejście drewnianymi schodami i przeciskanie się wąską ścieżynką przez zieloną gęstwinę. Natomiast przy pierwszym przystanku ścieżki będziecie mieć okazję odwiedzić wielopoziomowy plac zabaw w Parku Reduta!

Rodzinne wycieczki po Krakowie i okolicy

 

Rodzinne wycieczki po Krakowie i okolicy

Samochód zostawcie na ogólnodostępnych miejscach przy ul. Rozrywki w Krakowie (GPS: 50.097655, 19.984573) lub skorzystajcie z komunikacji miejskiej jadąc autobusem linii 139 lub 182 - do przystanku "Marchołta" (GPS: 50.097655, 19.984573). Od parkingu do ścieżki, doprowadzi Was betonowy mostek nad Sudołem – należy go przekroczyć i tam, już po kilku krokach ujrzycie tablice edukacyjne. Idąc w lewo – będziecie kontynuować spacer szlakiem „Drugiego życia drzew”, w prawo natomiast dotrzecie do parku Reduta.

SKAŁA KMITY
Namiastka krótkiej, górskiej eskapady w pobliżu Krakowa – pójdziecie stromo pod górę, zbiegniecie wąwozem w dół, odpoczniecie w cieniu złotej buczyny. Na szczycie Skały Kmity będącej głównym punktem wędrówki, prócz metalowego krzyża, czekają na Was widoki na Garb Tenczyński i Dolinę Rudawy. Należy tam jednak szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo maluchów – miejsce widokowe bowiem nie jest zabezpieczone barierkami. Ale spokojnie – w cieniu drzew znajdziecie wystarczająco miejsca na urządzenie postoju ciesząc się widokami!

Rodzinne wycieczki po Krakowie i okolicy

 

Rodzinne wycieczki po Krakowie i okolicy

Samochód możecie zaparkować na obszernym parkingu przy ul. Kruka w Zabierzowie (GPS: 50.098777, 19.804134) lub skorzystajcie z komunikacji miejskiej jadąc autobusem linii 258 – wysiądźcie na przystanku „Skała Kmity 1”. Żółte oznaczenia szlaku proponowanej wycieczki odnajdziecie na parkingu – następnie należy kierować się w stronę drogi, którą przyjechaliście i skręcając w lewo, przez mostek bacznie wyszukiwać oznaczeń i leśnej ścieżki wchodzącej w las po prawej stronie drogi.