Góra Parkowa w Krynicy

Urok Krynicy-Zdroju to nie tylko zatopiony latem w zieleni deptak, pijalnie wód, fontanny czy stylowe zabudowania. Głównym atutem uzdrowiska jest jego położenie u podnóża malowniczych, zalesionych pasm górskich Beskidu Sądeckiego.

Ścieżki na zboczach góry są doskonałym terenem spacerowym dla dzieci i dorosłych

Do dziś został zachowany ich pierwotny układ. Liczne ławki, altany, zadaszone szałasy umożliwiają odpoczynek podczas górskiego spaceru. Wędrując po Górze Parkowej napotkamy cztery jeziorka osuwiskowe, po których od wiosny do jesieni pływają łabędzie i kaczki. Popularnym miejscem odpoczynku w czasie spacerów po zboczach góry jest Polana Michasiowa, na której tryska żródło "Bocianówka". Poniżej polany znajduje się słynąca łaskami figura Matki Bożej z 1864 r., której projekt został wykonany przez Artura Grottgera.

góra parkowa w krynicy

Po ok. 15–25 minutach lekkiej wspinaczki (w zależności od wyboru ścieżki i tempa) znajdziemy się na szczycie Góry Parkowej.


góra parkowa

Na wierzchołek można dostać się również korzystając z kolejki linowo-terenowej, wybudowanej w 1937 r. i zarządzanej przez Polskie Koleje Linowe S.A. Była to pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa; jej wagonik może przewieźć w ciągu godziny 500 osób. Jazda z dolnej stacji na szczyt trwa jedynie 3 min., jednak dostarcza niezapomnianych przeżyć szczególnie dla najmłodszych.
Góra Parkowa

Wznosząca się nad Krynicą Góra Parkowa to miejsce przyjazne dla każdego. Spokój, kojący kontakt z naturą i piękne widoki znajdą tutaj wszyscy poszukujący relaksu i odpoczynku. Spacery można dostosowywać do kondycji fizycznej, wieku czy stanu zdrowia, zaś amatorzy aktywnego spędzania czasu mogą uprawiać tu jogging, nordic walking czy kolarstwo górskie.

Na szczycie można zobaczyć pozostałości po torze saneczkarskim, który został oddany do użytku w 1929 r. Na torze były dwukrotnie rozgrywane mistrzostwa świata w saneczkarstwie w 1958 i 1962 r., jak również mistrzostwa Europy w 1935 r. Tor wielokrotnie przebudowywano, aż ostatecznie popadł w ruinę. W latach dziewięćdziesiątych rozebrano drewniany tor saneczkowy, a w 2008 r. rozpoczęto budowę nowoczesnego, sztucznie mrożonego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego. Inwestycja budzi jednak szereg zastrzeżeń i kontrowersji. Naukowcy spierają się, czy tor zagraża krynickim zdrojom, a kontynuacja jego budowy zależy od decyzji sądu.

Rajskie Ślizgawki

Wieża starego toru saneczkowego stała się elementem konstrukcyjnym tzw. „Rajskich Ślizgawek”. Na górze znajdują się różnego rodzaju rynny służące do zjeżdżania, przystosowane zarówno dla najmłodszych, jak też dla amatorów mocniejszych przeżyć (czynne od wiosny do późnej jesieni).

Dzieci nie mogą narzekać na brak atrakcji na szczycie Góry Parkowej. Oprócz czystego, nasyconego olejkami eterycznymi powietrza, ścieżek edukacyjnych i pięknej panoramy roztaczającej się ze szczytu, czeka tu również plac zabaw – wioska indiańska, wspomniane "Rajskie Ślizgawki", 130-metrowa zjeżdżalnia pontonowa, a zimą "Kubusiowy Stok" – przygotowany specjalnie dla potrzeb najmłodszych. Przy sprzyjających warunkach śniegowych mogą korzystać z niego zarówno narciarze jak i jeżdżący na sankach. Na stoku funkcjonuje wyciąg taśmowy typu SUN KID, potocznie zwany „czarodziejskim dywanem”. Długość wyciągu wynosi 100 m, a czas jazdy to 4 min.

Górę Parkową porastają świerki, jodły, sosny, modrzewie, a w dolnych partiach buki, klony i lipy. W okolicy Polany Michasiowej można znaleźć egzotyczne okazy sosny wydmowej czy jodły olbrzymiej, a także cyprysiki, daglezje oraz choinki kanadyjskie. W pogodny dzień ze szczytu roztacza się przepiękna panorama Beskidu Sądeckiego i Niskiego, a przy dobrej widoczności również Tatr. Góra Parkowa jest terenem o wyjątkowym znaczeniu ochronnym, głównie z uwagi na położenie na jej obszarze wielu źródeł wód mineralnych oraz terapeutyczne funkcje dla kuracjuszy.

Źródła:
Oficyna Wydawnicza "Rewasz", "Krynica-Zdrój". Informator Turystyczny 2008, Pruszków 2008
Barbara Banaś, Nikifor, Edipresse Polska SA 2006
www.pkl.pl (także zdjęcie ślizgawek)
www.krynica.pl

 Mapa

Góra Parkowa Krynica