Mikoryza

Mikoryza to powszechnie występujące zjawisko w świecie przyrody. Polega ono na symbiozie (współżyciu) korzeni lub innych części (nawet nasion) roślin z grzybami. Zjawisko to dotyczy około 85% wszystkich roślin. Ta wartość pokazuje jak ważna rolę w naturze pełnią grzyby. Gdyby bowiem nie one, wiele roślin nie mogłoby w ogóle rosnąć!

Na czym polega ta specyficzna symbioza roślin i grzybów? Współzależność roślin i grzybów daje obu stronom korzyści. Rośliny zyskują lepszy dostęp do wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych (zwiększa się bowiem powierzchnia chłonna korzeni), a także do produkowanych przez grzyby substancji regulujących wzrost. Grzyby natomiast korzystają z glukozy (cukru, który produkują rośliny; a jak wiadomo wszystko co słodkie jest bardzo smaczne).

Mikoryza

Mutualizm nieodzowna symbioza

W niektórych przypadkach rozwój konkretnej rośliny jest całkowicie zależny od konkretnego gatunku grzyba – mówimy wtedy o mutualizmie. Jeśli mamy do czynienia z takim obligatoryjnym (koniecznym) współżyciem, brak grzyba oznacza dla rośliny śmierć.

Gdzie szukać prawdziwków?

Powszechnie występujące pary grzyb-roślina to te, które dotyczą grzybów kapeluszowych, które tak chętnie jesienna porą zbieramy a potem zjadamy. I tak:

 prawdziwka (borowika szlachetnego; najszlachetniejszego i przez wielu uznawanego za najsmaczniejszego grzyba jadalnego naszych lasów) spotkamy pod świerkami, sosnami i dębami;
borowik sosnowy zawiązuje mikoryzy, a co za tym idzie - rośnie tylko w parze z sosnami;
podgrzybka brunatnego znajdziemy pod bukiem, sosną, świerkiem;
 koźlarz babka (kozaka babkę) tworzy mikoryzę z brzozami rosnącymi na suchym podłożu;
maślaka zwyczajnego odnajdziemy pod sosnami.

Zbierając grzyby pamiętajmy jednak nie tylko o tym niesamowitym zjawisku, jakim jest mikoryza, ale także o zasadach bezpiecznego i właściwego zbierania grzybów. O tym, jak zbierać grzyby przeczytasz tutaj: "Jak prawidłowo i bezpiecznie zbierać grzyby".

Wrzosy, storczyki i porosty

Inne znane przykłady mikoryzy dotyczą roślin storczykowatych, których nasiona kiełkują wyłącznie w obecności grzybni. Podobnie ma się sprawa z wrzosem, już w nasionach tej rośliny znajdują się grzybnie, bez których nie mogą one wykiełkować.

Najbardziej spektakularnym przykładem współżycia grzyba i rośliny są porosty. Porosty to oddzielna grupa organizmów zaliczanych do grzybów. Pojedynczy porost to na trwałe złączony grzyb i glon lub sinica (prymitywna roślina). Ciekawą cechą porostów jest to, że zalicza się je do organizmów pionierskich tzn. takich, które zasiedlają mało przyjazne siedliska takie jak nagie skały, korę drzew czy najuboższe gleby.

APK&WK