Jak dobierać ryby w akwarium?

Początkujący akwaryści, często przed założeniem pierwszego akwarium nie przygotowują się do tego teoretycznie. Wybierając ryby do swojego akwarium kierują się często tylko ich wyglądem.

Niestety, w ten sposób ich przygoda z akwarystyką może skończyć się porażką już u jej progu a na pewno będzie wiązała się z wieloma kłopotami. Nie wiedzą bowiem o tym, że przy wyborze mieszkańców akwarium trzeba brać pod uwagę cztery najważniejsze rzeczy: ich temperament, wielkość, wymagania pod względem parametrów wody, wielkość akwarium i jego wystrój.

Jak dobierać ryby w akwarium?Temperament ryb akwariowych

Wśród licznej rzeszy ryb hodowanych w akwariach znajdziemy gatunki łagodne i  towarzyskie oraz takie, które są bardzo agresywne lub drapieżne. Mieszkańców naszego akwarium musimy zatem dopasować pod względem temperamentu. Oczywiste jest, że nie da się trzymać w jednym zbiorniku drapieżnika i jego ofiary. Gatunki agresywne nie będą dobrymi towarzyszami dla tych spokojnych, ponieważ będą je prześladować. Złym pomysłem jest również hodowanie ryb bardzo płochliwych z gatunkami ruchliwymi, te pierwsze bowiem będą zestresowane chować się po kątach akwarium.

Wielkość ryb akwariowych

Ryba nie musi być drapieżnikiem, by zjadać inne ryby. Nawet gatunek bardzo spokojny i łagodny nie wzgardzi dodatkowym pożywieniem w postaci swojego towarzysza, jeśli tylko będzie wstanie go połknąć. Mieszkańcy jednego akwarium nie mogą zatem różnić się znacząco pod względem wielkości. W przeciwnym razie bardzo duże ryby będą zjadać te bardzo małe.

Parametry wody w akwarium

Ryby hodowane w akwarium pochodzą z różnych rejonów świata. Zbiorniki wodne, w których żyją często bardzo różnią się od siebie parametrami wody. W jednych jest ona twarda i zasadowa, w innych zaś miękka i kwaśna. W jednym akwarium nie da się hodować gatunków o skrajnie różnych potrzebach. Musimy więc kupić tylko te gatunki, które mają podobne wymagania. 

Wielkości akwarium

Kupując ryby do akwarium musimy uwzględnić wielkość do jakiej dorasta. Nie każdy początkujący akwarysta zdaje sobie np. sprawę z tego, że popularne złote rybki osiągają nawet 30 cm długości. Z wielu ładnych i ciekawych gatunków będziemy musieli zapewne zrezygnować, jeśli nie jesteśmy zapewnić im dostatecznie dużo miejsca. Nie ma sensu kupować rybek, które za pół roku nie będą się nam mieściły w akwarium.

Wystrój akwarium

Wszyscy mieszkańcy jednego akwarium powinni mieć te same wymagania dotyczące wystroju zbiornika. Pamiętajmy, że upodobania ryb są pod tym względem bardzo zróżnicowane. Jedne preferują skaliste podłoże, pełne kryjówek między kamieniami, inne lubią chronić się w gęstwinach roślin wodnych. Wybór ryb do naszego akwarium nie jest więc taką łatwą sprawą. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto sięgnąć po odpowiednia literaturę, poszperać w internecie i poczytać o gatunkach, które nam się podobają. Jeśli robimy zakupy w profesjonalnym sklepie zoologicznym, takich informacji zapewne udzieli nam także sprzedawca akwarystyki, tylko musimy go o wszystko zapytać.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Konsultacja: lek. wet. Piotr Korzeniowski

EKSPERT KAKADU (www.kakadu.pl)

Lek. wet. Piotr Korzeniowski

Jest lekarzem weterynarii, absolwentem AR SGGW, właścicielem przychodni weterynaryjnych i wielkim miłośnikiem zwierząt. Jest także pasjonatem akwarystyki. Doktor Piotr opiekuje się zwierzętami w kilku naszych warszawskich sklepach. Dzięki trzydziestoletniej praktyce weterynaryjnej doskonale rozumie zagadnienia związane z relacjami między właścicielem, jego pupilem i lekarzem.