Ergonomiczne produkty dla dzieci: dlaczego warto?

Coraz więcej marek na rynku reklamuje swoje produkty jako ergonomiczne: samochody, meble, telefony, zabawki. W zasadzie każdy przedmiot może być ergonomiczny, ale co tak naprawdę oznacza to dla nas jako użytkowników, a w szczególności dla naszych dzieci?

Ergonomia (z gr. ergon - praca, nomos - zasada, prawo) to nauka o używaniu przez człowieka jego sił i zdolności w taki sposób, aby polepszyć jego warunki pracy. W odniesieniu do przedmiotów użytkowych „ergonomiczny” oznacza tyle, co komfortowy, wygodny, funkcjonalny, dostosowany do naturalnych właściwości fizycznych człowieka. Dlaczego zatem rozpatrujemy produkty szkolne w kategoriach ergonomii?

Kiedy dzieci stawiają swoje pierwsze kroki w rysowaniu czy pisaniu, niezwykle istotne jest wyrobienie prawidłowego chwytu. Bardzo często rodzice nie zwracają w ogóle uwagi na to, jak maluch trzyma przybory do pisania, co jest niestety ogromnym błędem, ponieważ małe rączki szybko się męczą, a to z kolei powoduje niechęć do dłuższej zabawy w rysowanie czy kolorowanie. Jak wiadomo, zajęcia plastyczne w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju wyobraźni, kreatywności oraz zdolności manualnych dzieci – im więcej takich aktywności, tym lepiej! Dlatego warto zadbać o to, by już od samego początku zapewnić milusińskim dobry start poprzez ergonomiczne przybory plastyczne.

Kredki

Trudno wymagać od niespełna dwulatka, aby na dzień dobry w sposób trójpunktowy chwytał kredkę, ponieważ mięśnie dłoni są jeszcze zbyt słabe, a nacisk palców zupełnie nie dostosowany do takich aktywności. Do tej pory dziecko brało wszystko pełną garstką (tzw. chwyt cylindryczny) i tak samo jest z przyborami do rysowania. Dlatego dla najmłodszych artystów zalecane są kredki o dużej średnicy, najlepiej jajowate, o optymalnej wielkości dopasowanej do rozmiaru małej rączki. Tego typu kredki wymagają specjalnego układu dłoni i nacisku palców, przez co dziecko ćwiczy mięśnie całej dłoni, a to niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju i przygotowaniu do dalszej nauki rysowania i pisania.

Dla dzieci nieco starszych (3-4 latków) zalecane są kredki o przekroju trójkąta typu jumbo, które wymuszają swoim kształtem właściwy dla tego wieku chwyt palczasty. Dzięki temu ręka nie męczy się tak szybko, co zapewnia małym artystom wygodę użytkowania i komfort rysowania.

Dla dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży, mimo że chwyt jest już pewny, zaleca się również kredki o przekroju trójkąta – raz, że zapewniają lepszy komfort rysowania dzięki idealnemu dopasowaniu do dłoni (trudniej o odciski jak w przypadku kredek sześciokątnych), a dwa – nie toczą się po blacie i nie łamią się w nich grafity.

Przybory piśmienne

Kiedy przejdziemy do kolejnego po rysowaniu etapu edukacji, a więc do pisania, warto pamiętać, że długopis czy pióro również powinny zapewniać maksymalny komfort. Ręczne pisanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu – stymuluje kojarzenie, procesy poznawcze, pamięć, orientację przestrzenną i kreatywność, dlatego tak istotny jest dobór właściwego instrumentu, który nie będzie rozpraszał naszej koncentracji i uwagi, za to zapewni funkcjonalność i niezawodność. Na rynku dostępne są tysiące różnych modeli długopisów i piór, jednak nie o wszystkich można powiedzieć, że są ergonomiczne. Czym zatem kierować się przy ich wyborze? - Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, aby były dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Od paru lat na rynku można spotkać produkty dla osób leworęcznych. Czym różnią się od tych dla praworęcznych? - Są inaczej profilowane, dostosowane do „pchania” pióra, a nie jego „ciągnięcia” po kartce, aby zmaksymalizować wygodę użytkowania oraz wyeliminować rozmywanie tuszu piszącą dłonią.


Kolejny ważny element wpływający na ergonomię długopisów to wygodna strefa uchwytu, dzięki której unikniemy odcisków na palcach. Miękka gumowa nakładka o specjalnym kształcie sprawi, że nawet po całym dniu notowania na lekcjach w szkole lub na wykładach nasza ręka będzie znacznie mniej zmęczona. Niektóre marki nanoszą na swoje długopisy specjalne wypustki w formie nadruków lub drobnych punkcików, które masują palce.

Artykuły kreślarskie i akcesoria

Również w tej grupie przyborów szkolnych można znaleźć produkty, które dzięki swoim właściwościom przyczynią się w znacznym stopniu do poprawy komfortu pracy. Antypoślizgowe linijki i ekierki ze specjalnymi uchwytami dopasowanymi do kształtu palców pozwalają na swobodne przesuwanie miarki po kartce i dokładniejsze pomiary. Wśród ergonomicznych akcesoriów warto wymienić temperówki, które posiadają specjalne profilowania dopasowane do dłoni, praktyczne pojemniki na ostrużyny lub kilka otworów na różne rozmiary kredek, dzięki czemu ostrzenie kredek i ołówków jest wygodniejsze.

W naturze człowieka leży to, że dąży do rozwiązań, które w maksymalny sposób ułatwią mu wykonywanie pewnych czynności lub sprawią, że będzie mu łatwiej. To właśnie jest powód, dla którego warto sięgać po produkty ergonomiczne – dzięki nim życie staje się łatwiejsze!

Tekst: J.Romanowska
Zdjęcia: Faber-Castell
      

O Amex
Amex Stationery sp. z o. o. jest jednym z największych dystrybutorów artykułów biurowych i szkolnych w Polsce. Oferuje produkty najlepszych światowych marek, m.in. Faber-Castell, edding, tesa, Dahle. W portfolio znajduje się bardzo wiele praktycznych i przyjaznych użytkownikom produktów, potocznie określanych mianem ergonomicznych, które sprawiają, że zadania wykonywane z ich zastosowaniem stają się prostsze i przyjemniejsze.