Finał jubileuszowej edycji akcji „Miejsce Przyjazne Maluchom”

Prawie 200 certyfikatów i 6 wyróżnień dla najbardziej otwartych na rodziny instytucji – to bilans 10.edycji akcji „Miejsce Przyjazne Maluchom”. W ostatnią sobotę, w trakcie jubileuszowego spotkania, już po raz 10 nagrodzono tych, którzy od lat tworzą małopolską mapę dla rodzin z dziećmi. Organizatorzy akcji przygotowali również specjalne wydarzenie dla najmłodszych. W najbliższą niedzielę 6 grudnia, w godzinach 10.00-15.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędą się mikołajkowe gry i zabawy.

W 2006 roku, gdy startowała akcja, miejsca przyjazne rodzicom praktycznie można było policzyć na palcach rąk. W trakcie I edycji przyznano zaledwie 29 certyfikatów. Z roku na rok miejsc otwartych na rodziny z dziećmi przybywało. Zwiększała się też liczba kategorii, w których przyznawano wyróżnienia. Po 10 edycjach kącik malucha posiada większość nowoczesnych lokali czy instytucji, a rodzice z dziećmi mogą przebierać w bogatej ofercie warsztatów dla najmłodszych. To fantastyczne uczucie być świadkiem tak wielkiej zmiany w Krakowie. Jestem wdzięczna wszystkim właścicielom lokali, dyrekcjom instytucji, którzy zainwestowali i zmienili swoje miejsca na przyjazne rodzinie - mówi Karina Grygierek, pomysłodawczyni akcji, dyrektor zarządzający PR Inspiration.

 

W sobotni wieczór w Pauza in Garden odbyła się jubileuszowa gala, w trakcie której  agencja PR Inspiration wspólnie z Gazetą Wyborczą po raz 10 nagrodziły Miejsca Przyjazne Maluchom.  W tym roku wyróżnienia otrzymały, aż 182 miejsca: 133 z Krakowa i 49 z Małopolski. Oprócz klubów dla dzieci, bibliotek, teatrów, kin i muzeów, oferujących zajęcia dedykowane dla najmłodszych, w zestawieniu znalazło się też wiele urzędów, gabinetów lekarskich, czy restauracji, w których stworzono specjalne miejsce do zabawy dla maluchów.

W trakcie gali po raz pierwszy wręczono również statuetki dla 6 najbardziej przyjaznych rodzinie miejsc. Statuetki, nawiązujące do logotypu akcji otrzymały: Muzeum Narodowe w Krakowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Teatr Groteska, Kino pod Baranami, Anikino oraz IKEA Kraków.

Warsztaty dla dzieci

Z okazji 10-lecia akcji, miejsca przyjazne maluchom przygotowały specjalne wydarzenie skierowane do dzieci.

W najbliższą niedzielę 6 grudnia, w godzinach 10.00-15.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędą się mikołajkowe gry i zabawy, prowadzone przez miejsca, nagradzane w dotychczasowych edycjach. Warsztaty ceramiczne, lekcje tworzenia origami, pokaz pierwszej pomocy, czy mecz piłki nożnej w wykonaniu robotów - to tylko niektóre atrakcje, które zorganizują: pracownia Mali Twórcy, Muzeum Manggha, Lemon Fitness, Robotowo oraz Centrum Kreatywnej Technologii. Wspólnie z Dorotą Kawecką i Natalią Malinowską maluchy nauczą się jak z bezużytecznych przedmiotów stworzyć ekozabawki, natomiast Alicja Kaczmarska-Strzebońska i Dom Kultury „Podgórze” przeniosą uczestników warsztatów w magiczny nastrój Świąt i pokażą maluchom, jak zrobić ozdoby choinkowe. Goście będę mogli w tym dniu zobaczyć również wystawy i ekspozycje partnera akcji i gospodarza finału – Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.   
Więcej informacji na www.miejsceprzyjaznemaluchom.com.pl