Poznajemy dzikie zwierzęta – lew

Poznajemy dzikie zwierzęta – lewPrzed królem czujemy respekt, także jeśli to król zwierząt. Zapraszamy na spotkanie z lwem – dzikim, majestatycznym kotem, obdarzonym przez naturę bujną grzywą.

Na wolności lwy żyją przede wszystkim w Afryce. Na południe od wielkiej pustyni Sahary lwy można spotkać prawie wszędzie. Występują najczęściej na wielkich, otwartych przestrzeniach porośniętych trawą zwanych sawannami. Lwy dobrze czują się także w zaroślach i rzadkich lasach. Mogą też zamieszkiwać wysokie góry, a nawet półpustynie. Miejscami, w których lwów praktycznie się nie spotyka są gęste lasy deszczowe i pustynie.


Życie w stadzie

Lwy to jedne z największych dzikich kotów. Rozmiarami dorównują im jedynie tygrysy. Jest także kilka ważnych rzeczy, które odróżnia lwy od pozostałych kotów. Przede wszystkim tylko u lwów bardzo łatwo można rozróżnić samca od samicy. Samce mają bowiem potężną grzywę wokół szyi i głowy, której samice nie mają. Poza tym lwy to zwierzęta społeczne. Oznacza to, że w odróżnieniu od innych kotów, które z natury są samotnikami, lwy żyją w stadach. Takie stado składa się zazwyczaj z jednego lub dwóch samców i kilku samic. Łącznie w stadzie przebywa około 10 osobników. Zdarzają się jednak stada liczące nawet do 50 lwów.

Samica na polowaniu

Samiec pełni rolę obrońcy stada. Pilnuje swych samic i młodych lwiątek przed intruzami. Nie bierze on jednak udziału w polowaniu. To zadanie dla lwic. To właśnie one zajmują się zdobywaniem pożywienia. Polują w grupach, zazwyczaj nocą lub wczesnym rankiem. W ten sposób unikają wysiłku podczas najgorętszych godzin w ciągu dnia. Ich zdobycz stanowią głównie trawożerne zwierzęta zamieszkujące sawannę, takie jak antylopy gnu, zebry, gazele i bawoły.

Mimo iż samiec nie bierze udziału w polowaniu, to właśnie on jako pierwszy przystępuje do jedzenia. Dopiero gdy zaspokoi swój głód, dopuszcza pozostałych członków stada do zdobyczy. Przez resztę dnia po polowaniu całe stado stara się chronić w cieniu przed upalnym słońcem. Samice śpią lub odpoczywają i pilnują bawiących się młodych.

Słodkie maleństwa

Małe lwiątka przychodzą na świat ślepe i bezradne. Ich futerko ma taki sam żółto-beżowy kolor jak futro dorosłych lwów. Dodatkowo jest jeszcze pokryte licznymi ciemnymi plamkami. Dzięki tym plamkom młode mogą pozostać niezauważone pośród traw, kiedy matka wyrusza na polowanie. Lwica rodzi zazwyczaj około 4 młodych. Samice żyjące w jednym stadzie często wspólnie wychowują i karmią lwiątka. Zwłaszcza jeśli są one w podobnym wieku. Kiedy lwiątka zaczną wchodzić w dorosłe życie, w stadzie pozostaną jedynie samice. Młode samce będą musiały opuścić stado i w przyszłości walczyć z innymi samcami aby zdobyć dla siebie samice.

Redakcja ZooDlaDzieci.pl
www.zoodladzieci.pl