Cartoon Network zainaugurował drugą edycję kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Ambasadorem tegorocznej akcji został piłkarz reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak. Kampania ma uświadomić dzieciom, czym jest dokuczanie i jakie są jego konsekwencje zarówno po stronie ofiar, jak i dokuczających.
Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej doświadcza różnych form dokuczania ze strony rówieśników, a skala zjawiska w klasach I-VI jest większa niż w gimnazjach. Ponad połowa dzieci (54 proc.) w szkołach podstawowych doświadcza minimum raz w miesiącu niemiłego zachowania swoich kolegów w postaci: obgadywania, izolowania, nastawiania klasy przeciwko uczniowi. Aż 42 proc. dzieci w najmłodszych klasach szkół podstawowych jest ośmieszanych, wyśmiewanych i poniżanych. Na wyższych poziomach edukacji problem ten dotyczy znacznie mniejszej grupy (gimnazja 30 proc., szkoły ponad gimnazjalne 21 proc.) – wynika z badań Instytutu Badań Edukacyjnych opracowanych na potrzeby kampanii. W gimnazjach 30% uczniów spotykają się natomiast z problemem agresji elektronicznej.
Nauczyciele nie czują się w pełni przygotowani do radzenia sobie z problemami przemocy w szkole - tylko co piąty uznał, że jego wiedza związana z tematem dokuczania i agresji są całkowicie wystarczające, dwie trzecie określiła je jako raczej wystarczające, a co dziesiąty jako niewystarczające. Jedynie co dwudziesty nauczyciel szkolił się w zakresie postępowania ze świadkami dokuczania i przemocy.
Pełne wyniki badań znajdują się na stronie kampanii społecznej Cartoon Network "Bądź kumplem, nie dokuczaj". Ambasadorem akcji został piłkarz Grzegorz Krychowiak, który przekonuje dzieciaki, że warto być dobrym kumplem.
– Zdecydowałem się na udział w kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, bo chcę pomóc w walce z dokuczaniem. Wiem, że dla wielu dzieci to poważny problem, a nie wszystkie wiedzą, jak sobie z nim poradzić. Dzięki tej akcji wszystkie dzieciaki przekonają się, że przyjaźń i szacunek do innych to najlepsza droga do bycia dobrym kumplem. „Bądź kumplem” znaczy nie dokuczaj, ale też nie pozwól dokuczać innym. Graj fair – mówi Grzegorz Krychowiak.
Honorowy patronat nad kampanią Cartoon Network, „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, objął w tym roku Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Kampanię merytorycznie wspierają Fundacja Dzieci Niczyje oraz Instytut Badań Edukacyjnych. Do współpracy przy kampanii Cartoon Network ponownie zaprosił również dziennikarkę i psycholog Małgorzatę Ohme.
– To niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa – pokazuje, że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek, kolor skóry czy status materialny. Wierzę, że przyczyni się do wypracowania konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemem – mówi Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.
W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/, na której znajdują się eksperckie materiały na temat radzenia sobie z dokuczaniem stworzone przez Cartoon Netwrok wspólnie z partnerami: wskazówki dla nauczycieli, w tym scenariusze lekcji dla klas szkół podstawowych I-III i IV-VI, porady dla rodziców oraz dla dzieci.
Dodatkowo, dzieci doświadczające dokuczania Fundacja Dzieci Niczyje zachęca do kontaktu z konsultantami bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, a dorosłych z ich otoczenia – do dzwonienia pod numer 800 100 100, czyli do Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci. W trakcie trwania kampanii każdy będzie mógł tam anonimowo uzyskać fachową pomoc – telefonicznie lub online.
Telefon 116 111 jest czynny codziennie od godz. 12 do godz. 22, pomoc online dostępna jest całą dobę na www.116111.pl/napisz
Stacja zachęca do bezwzględnego reagowania na nie, a przede wszystkim do promowania przyjaznych postaw wśród dzieci oraz w ich otoczeniu. Na stronie badzkumplem.cartoonnetwork.pl wychowawcy i pedagodzy znajdą schemat rozwiązywania problemów wychowawczych wśród uczniów oraz scenariusze lekcji na temat dokuczania i przemocy, zarówno dla klas I-III, jak i IV-VI. Materiały zostały opracowane wraz z ekspertami Instytutu Badań Edukacyjnych i Fundacji Dzieci Niczyje.
Źródło informacji: Cartoon Network
KODEKS KUMPLA
Bądź swoim własnym najlepszym przyjacielem - traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
Bądź miły dla innych, nie osądzaj ich - każdy potrzebuje dobrego kumpla.
Bądź uczciwy i godny zaufania.
Bądź lojalny i wstawiaj się za innymi, jeśli tego potrzebują.
Miej odwagę powiedzieć "przepraszam", jeśli popełnisz błąd.
Bądź wsparciem, gdy ktoś ma zły dzień.
Baw się dobrze ze swoimi kumplami i pozwól innym bawić się dobrze z Tobą!