Oferta zajęć w w Młodzieżowym Domu Kultury "Domu Harcerza"

Chatka Małolatka (zajęcia dla dzieci w wieku 2,5 – 5 lat)


W „Chatce Małolatka” dzieci poprzez zabawę zdobywają wiedzę i umiejętności, rozwijają swoją osobowość i uczą się pierwszych postaw społecznych.  Prowadzone są tu zajęcia z języka angielskiego, plastyki, warsztaty umuzykalniające z elementami rytmiki, ćwiczenia pamięci, spostrzegawczości i koncentracji, zajęcia ogólnorozwojowe (gimnastyczno – ruchowe) i wspomagające rozwój psychomotoryczny a także zajęcia z elementami systemu wychowania dzieci metodą Montessori. Program ma na celu umożliwienie wszechstronnego rozwoju oraz uspołecznienie dzieci. Oferta programowa obejmuje również wycieczki dydaktyczne. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.Zajęcia dla dzieci i młodzieży Zespół przedszkolaków DEBIUTKI (zajęcia dzieci w wieku 4 – 6 lat)

Tu odbywa się  nauka śpiewania odpowiednio dobranych dla dzieci piosenek, gra na instrumentach oraz zajęcia  taneczne. „DEBIUTKI” to miejsce, gdzie dzieci nie tylko  dobrze się bawią, ale  też  zdobywają  wiedzę  i  nowe umiejętności.Studio piosenki DEBIUTY (zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 14 lat)

To zajęcia wokalne uczące emisji głosu,  dykcji, ćwiczenia oddechowe niezbędne we właściwym operowaniu głosem oraz nauka pracy z mikrofonem. To miejsce, gdzie uczymy tego, co każdemu profesjonalnemu artyście jest  niezbędne – warsztatu aktorskiego i ruchu scenicznego oraz umiejętności radzenia sobie z tremą. Repertuar prezentowany przez uczestników zajęć składa się z modnych i lubianych utworów. Młodzi wykonawcy biorą udział  w konkursach, koncertach, festiwalach.


Muzyka dla Malucha (zajęcia muzyczne dla dzieci od 2 – 5 lat)

To zajęcia, na których każdy Maluch postawi pierwsze kroki w świecie muzyki poprzez śpiew, zabawy rytmiczne, układy ruchowo-taneczne do muzyki, poznawanie nut metodą, Kodaly'a (czytanie z gestów ręki).


Kids Club (zajęcia z języka angielskiego dla dzieci w wieku 6 – 10 lat)

Nauka języka angielskiego prowadzona w ciekawy i nowoczesny sposób wykorzystujący  różnorodne  metody i techniki , w oparciu o liczne, niepowtarzalne materiały dydaktyczne. Dzieci uczą się przez działania: śpiew, recytację, taniec, odgrywanie scenek, projekty plastyczne. Stałym elementem zajęć „Kids Club” są  gry, zabawy, łamigłówki, konkursy i występy dla rodziców.

Happy Kids (zajęcia z języka angielskiego dla dzieci w wieku 10 – 14 lat)     

                                                                                                           
Zajęcia z języka angielskiego poszerzające szkolną wiedzę z tego języka. To także zabawa i taniec w ramach HAPpY KIdS disco oraz możliwość prezentowania swoich umiejętności w czasie organizowanych wydarzeń okazjonalnych.


Klub Miłośników Świata „BIT” (zajęcia dla dzieci w wieku 11 – 16 lat)

Nauka języka angielskiego dla chcących poszerzyć wiedzę zdobytą w szkole. Zajęcia pomagają w przygotowaniu do egzaminów końcowych, konkursów i olimpiad.


Pracownia języka francuskiego (zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 10 lat)

Zajęcia dla tych, którzy chcieliby poznać język francuski, jak również podnosić umiejętność posługiwania się tym językiem. Nauka języka wzbogacona o gry, zabawy i piosenki dla dzieci.


Rockin’ Band (zajęcia muzyczno-językowe dla dzieci w wieku 10 – 18 lat)     

Zajęcia muzyczno-językowe poszerzające wiadomości o muzyce i języku angielskim, rozwijające talenty wokalne i jednocześnie szlifujące język angielski.  Proponowany repertuar sięga do klasyki muzyki rockowej oraz aktualnych hitów anglojęzycznej muzyki rozrywkowej. To także imprezy i wydarzenia kulturalne, występy, konkursy i warsztaty -  bo nauka języka nie musi być nudna!


Pracownia Gitarowa (uczestnicy w wieku 7 – 21 lat)

Nauka gry na gitarze akustycznej, elektrycznej i klasycznej. Różne stopnie zaawansowania, grupy początkujące i zaawansowane. Nauka akordów, piosenek, skal, harmonii, tabulatur i zapisu nutowego. Szeroka stylistyka piosenek: rock, pop, funk, piosenka harcerska. Zajęcia odbywają się w sali wyposażonej w instrumenty dla początkujących oraz profesjonalne wzmacniacze do instrumentów elektrycznych.


Pracownia plastyczna (zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 5 – 17 lat)

Zajęcia w tej pracowni zapraszają do fascynującego i kolorowego świata sztuk plastycznych. Program uwzględnia zróżnicowanie wiekowe uczestników (podział na grupy wiekowe). Podczas zajęć dzieci i młodzież zapoznają się z różnymi technikami plastycznymi takimi jak: rysunek, malarstwo (na podłożu papierowym oraz sztalugowe), malarstwo na szkle, ceramika ( piec ceramiczny umożliwia wypalanie i szkliwienie gliny), grafika (dysponujemy prasą graficzną), tkanina artystyczna, filcowanie, papieroplastyka, sztuka orgiami, decoupage oraz wieloma innymi formami ekspresji plastycznej. W ramach zajęć organizowane są wyjścia, warsztaty, wycieczki i plenery malarskie i letnie obozy plastyczne.


Taniec Towarzyski (zajęcia taneczne dla dzieci od 4 – 12 lat)

Zajęcia, w trakcie których dzieci mogą rozpocząć przygodę z tańcem, poznać kroki i figury  do polki, krakowiaka, salsy, zumby, tańców latynoamerykańskich i standardowych oraz nauczyć się układów tanecznych. Dzieci  prezentują nabyte umiejętności podczas konkursów, przeglądów i pokazów tanecznych.
W ramach pracowni działa również grupa taneczna „Małe Cheerleaderki”. 


Teatr Tańca "Dzieci Krakowa" (uczestnicy w wieku 4 – 18 lat)

Praca z dziećmi odbywa się w grupach podzielonych ze względu na staż pracy w zespole, stopień zaawansowania umiejętności, a także wiek. Program obejmuje zajęcia: rytmiki, teatralno-pantomimiczne, wokalne, taneczne o bardzo zróżnicowanym charakterze - polskie tańce ludowe i narodowe, zajęcia z akrobatyki tanecznej. Uczestnicy zajęć poznają także historię strojów, tańca i regionów.


Teatr Tańca Współczesnego (uczestnicy w wieku 12 – 19 lat)             

                                                                                    
Teatr Tańca Współczesnego proponuje zajęcia prowadzone w technikach od tańca  klasycznego do współczesnego z elementami teatralnymi. To także liczne występy, prezentacje, udział w konkursach i przeglądach.


Chór gospel „Joyful Voice” (uczestnicy od 16 roku życia)

Chór działa w Krakowie od ponad 15 lat, zbiera ludzi, których łączy pasja śpiewania. Każdy koncert Joyful Voice przepełniony jest niesamowitą energią i radością, a każdy utwór dotyka serca. Kiedy śpiewają, dotykają nieba! Zajęcia obejmują naukę piosenek w stylistyce gospel oraz emisję głosu.


Młodzieżowy Chór Gospel (młodzież gimnazjalna i licealna)

Zajęcia przeznaczone dla młodzieży, która chce rozwijać swoje zdolności wokalne indywidualnie i w zespole. Bazujemy na amerykańskiej muzyce gospel i pogłębiamy praktycznie tajniki prawidłowej emisji głosu.


Studio teatralne „Stare Miasto” (uczestnicy w wieku 11 – 18 lat)

Zajęcia z technik aktorskich, emisji głosu, tańca klasycznego i współczesnego. Efektem pracy zespołu jest realizacja przedstawień. To propozycja skierowana do wszystkich, których pasją jest teatr i sztuka aktorska!


Warsztaty filmowe: Uwaga! Akcja – animacja.
(uczestnicy w wieku 11 – 16 i 17-19 lat)

Zajęcia z animacji poklatkowej, czyli tworzenia krótkich filmów animowanych według własnych pomysłów i z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Uczestnicy piszą scenariusze, storyboardy, tworzą postacie i scenografię filmową. Następnie wykonują serię zdjęć, montują, udźwiękawiają, dodają muzykę. Podsumowaniem pracy są pokazy zrealizowanych filmów.


Salon Filmowy – Kręci się!                                                                                                       
(uczestnicy w wieku 13 – 17 lat)     

Zajęcia filmowe obejmujące podstawy wiedzy o realizacji filmów (m.in. plany filmowe, czas w filmie, scenariusz, storyboard, scenopis, oś akcji, kompozycja, inscenizacja, plastyka obrazu, montaż) i ćwiczenia praktyczne (realizacja krótkich scenek filmowych). Każdy uczestnik ma szansę zrealizować własną etiudę filmową!


Zespół filmowy „Rozkręceni”                                                                           
(uczestnicy w wieku 16 – 21 lat)

Celem zajęć jest stworzenie grupy realizacyjnej złożonej z filmowców – zapaleńców, którzy tworzyć będą niezależne produkcje filmowe począwszy od etapu pracy nad scenariuszem filmowym, na postprodukcji skończywszy. Zespół filmowy stworzyć ma kolektyw, który wspólnie będzie pracować nad projektami filmowymi. Spotkania połączone z warsztatami z zakresu wiedzy filmowej (m.in.: scenariusz, storyboard, scenopis, język filmu, kompozycja, inscenizacja, plastyka obrazu, montaż) dadzą podstawy wiedzy i pomogą w pracy nad projektami.


Klub Zakochanych w Krakowie (szkoła podstawowa)

To aktywne zajęcia dla szkół podstawowych. W czasie ich trwania zrealizujemy dziesięć tematów. Wspólnie odkryjemy tajemnice Krakowa, jego mniej znaną historie i wydarzenia, które miały tu miejsce.  
Powstanie Tajemniczy Album Krakowski, składający się z rysunków, zdjęć, wycinków, rymowanek itp., Całość dopełni realizacja animacji poklatkowej.
Poznaj swoje Miasto z nami!
Propozycje tematyczne:
1. Nie od razu Kraków zbudowano – legendy, anegdoty i prawdziwe historie
2. W średniowiecznym Krakowie – śladami św. Stanisława i Tatarów
3. Jadwiga – święta królowa
4. Na dworze króla Zygmunta i królowej Bony
5. Jak król Zygmunt III Waza przeniósł się do Warszawy i co z tego wynikło
6. Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch Narodów i jego krakowskie ślady
7. Galicyjska opowieść o Krakowie
8. I z nów w wolnej Polsce
9. Sławni ludzie w Krakowie
10. Tajemniczy Album Krakowski
Raz w miesiącu warsztatom może towarzyszyć wycieczka związana z realizowanym tematem.
Zajęcia mogą być realizowane jako cykl lub pojedynczy warsztat dotyczący wybranego zagadnienia, w zależności od zapotrzebowania grupy.

Klub Wędrownego Fotografa - Warsztaty Fotograficzne
(uczestnicy w wieku 7 – 21 lat)

Zajęcia dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją pasję fotografowania oraz doskonalić umiejętności w tym zakresie.
W klubie odbywają się  zajęcia z teorii fotografii i ćwiczenia praktyczne. Ponadto uczestnicy zajęć  biorą udział w plenerach fotograficznych oraz wystawach i konkursach.


Klub narciarski Wertikal
(uczestnicy w wieku 6 – 21 lat)


Uczymy dzieci i młodzież jazdy na nartach. Prowadzimy treningi narciarskie. Proponujemy różnorodne cotygodniowe zajęcia sportowe w formie suchej zaprawy narciarskiej: treningi na sali gimnastycznej, siłowni, zajęcia rolkowe, wspinaczkowe, halową piłkę nożną, wycieczki  rowerowe i piesze.
Doskonalenie jazdy na nartach odbywa się w formie jednodniowych wyjazdów narciarskich oraz obozów sportowych.


Pracownia modelarstwa lotniczego i kosmicznego                                                                     
(uczestnicy w wieku 7 – 21 lat)          

Zajęcia w pracowni polegają na budowaniu i konstruowaniu modeli lotniczych i kosmicznych o różnym stopniu trudności. Ponadto uczestnicy biorą udział w:
- zajęciach i ćwiczeniach w terenie
- organizacji imprez modelarskich
- letnich obozach modelarskich
- zawodach modelarskich z Pucharem Polski i Pucharem Świata włącznie.


Klub „Olimpijczyk”
(uczestnicy w wieku 5 – 21 lat)

Zajęcia ogólnorozwojowe z elementami technik gier zespołowych, nauka i doskonalenie umiejętności gry w tenisa stołowego, kształtowanie sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej, rozbudzenie i podtrzymanie czynnych zainteresowań sportowych.


Piłka Halowa (zajęcia sportowe dla dzieci w wieku 6 - 16 lat)

Zajęcia z halowej piłki nożnej przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od 6-16 lat. Podczas zajęć prowadzimy naukę i doskonalenie gry w piłkę nożną. Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu  z podzialem na trzy grupy wiekowe: grupa najmłodszych 6-7 lat, grupa średnia 8-11 lat, starsza 12-16lat. Trener : Bogdan StefańskiKarate kyokushin
(uczestnicy w wieku 5 – 21 lat)

Karate Kyokushin jest połączeniem sportu i rekreacji. Rodzajem aktywności fizycznej uprawianej przez całe rodziny. Główny nacisk kładziony jest na ogólny rozwój fizyczny oraz kształtowanie charakteru.


KARATE DLA DZIECI
Karate dla dzieci to przede wszystkim trening ogólnorozwojowy ze stopniowo wprowadzanymi elementami karate. Jego głównym zadaniem jest rozwój zdolności motorycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności koordynacyjnych, gibkościowych oraz zwinnościowych dzieci. Wartością naddaną treningu karate jest pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny młodych ludzi.
Dzieci uczęszczające na treningi karate uczą się punktualności, dyscypliny i opanowania.
Podczas zajęć pracują nad dokładnością wykonywanych ćwiczeń i zadań ruchowych. Dzięki temu uczestnicy zajęć nie tylko nabierają większej pewności siebie, ale przede wszystkim lepiej funkcjonują w grupie rówieśniczej. Uczą się szacunku do starszych oraz do siebie nawzajem.

9 –14 lat: zajęcia mają na celu rozwój wszystkich cech motorycznych, naukę technik karate oraz walki clicker (umiejętność ataku i obrony bez kontaktu z przeciwnikiem).
Na tym etapie ćwiczeń pracuje się także nad poprawą koncentracji i samodyscypliny.

od 15 roku życia uczestnicy doskonalą swoje umiejętności, biorą udział w egzaminach na kolejne stopnie szkoleniowe, startują w zawodach wszystkich rang.


Klub Turystyki Historycznej
(uczestnicy w wieku 10 – 21 lat)

Program działania klubu to wycieczki historyczno-krajoznawcze (zamki, muzea, krajobraz i pola bitew, rekonstrukcje historyczne), historyczne gry planszowe, filmy historyczne z komentarzem, projekty edukacyjne. Spotkania przygotowujące do wycieczek odbywają się  raz w tygodniu, a  całodzienne wycieczki raz lub dwa razy w miesiącu, w sobotę.


AMA Akademia Młodzieżowych Animatorów
(w wieku od 13 lat)

Organizujemy szkolenia i spotkania informacyjne dla grup młodzieżowych dotyczące przygotowań i realizacji projektów w ramach europejskich programów edukacyjnych. Główne tematy omawiane na tych spotkaniach to: zarządzanie projektem, edukacja międzykulturowa, współpraca partnerska. Prowadzimy także konsultacje w trybie ciągłym.


Jazda konna
(uczestnicy w wieku 12 – 21 lat)

Ośrodek Rekreacji i Rehabilitacji Konnej „Tabun” proponuje dla uczestników:

- zajęcia jeździeckie w grupach o różnym stopniu zaawansowania prowadzone na ujeżdżalni i w terenie
- możliwość udziału w różnych imprezach jeździeckich (zawody, rajdy, Hubertusy itp.),
- pikniki dla grup zorganizowanych,
- półkolonie w okresie ferii zimowych,
- wyjazdowe obozy letnie.

Hipoterapia i rehabilitacja

Ośrodek Rekreacji i Rehabilitacji Konnej „Tabun” prowadzi także zajęcia terapeutyczne dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności:

hipoterapia – zajęcia indywidualne
hipoterapia dla szkolnych grup zorganizowanych      
terapeutyczna jazda konna
rehabilitacja
imprezy integracyjne dla uczestników zajęć
obozy hipoterapeutyczne

 

http://www.mdk-dh.krakow.pl/