Oferta zajęć dla dzieci i młodzieży w SCKM 2017/2018

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2017/2018.

Warsztaty wokalne w Studium Piosenki.
Nauka podstaw techniki wokalnej, emisja głosu, interpretacja piosenek. Indywidualny dobór repertuaru, praca z mikrofonem, koncert.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu od września 2017 do czerwca 2018.
Zapisy: tel. 12 430 50 90, e-mail: biuro@sckm.krakow.pl
SCKM, ul. Wietora 15
Prowadzący: Małgorzata Świerczek

Cykl zajęć Poranki muzyczne „Rytmy świata” dla klas szkolnych I-VI prezentujących bogactwo brzmieniowe i różnorodność instrumentów perkusyjnych. Muzyka jest grana na żywo; każde spotkanie zawiera mini koncert. Zajęcia mają charakter interaktywny; uczestnicy poznają instrumenty i biorą udział w tworzeniu rytmów. Mogą obejrzeć instrumenty i spróbować na nich zagrać. Uzupełnienie prezentacji stanowią projekcje multimedialne. Każde spotkanie zawiera omówienie techniki gry, rys historyczny instrumentów, ich zastosowanie w muzyce klasycznej i rozrywkowej oraz ćwiczenia grupowe.

Terminy i tematy spotkań: Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu we wtorki lub środy (do ustalenia) w godz. 9.00-10.30. Cały cykl obejmuje cztery tematy i koncert podsumowujący.
Zapisy: tel. 504 006 926
Prowadzenie: Jan Krawczyk – nauczyciel, perkusista, organizator licznych warsztatów gry na instrumentach perkusyjnych
Piotr Krawczyk – nauczyciel, etnograf, twórca programów edukacyjnych, prowadzący warsztaty muzyki etnicznej

Zajęcia tkaniny Artystycznej dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 21 lat
Podczas warsztatów będziemy poznawać podstawowe sploty i techniki tkackie oraz projektować i wykonywać tkaniny.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu od września 2017 do czerwca 2018.
Zapisy: tel. 12 430 50 90, e-mail: biuro@sckm.krakow.pl
Prowadzący: Małgorzata Flisek

Zajęcia „Mój mały Kraków” dla najmłodszych
W trakcie zajęć poprzez lekturę oraz zabawy ruchowe i plastyczne poznacie legendy i opowieści związane ze starym i współczesnym Krakowem.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu od września 2017 do czerwca 2018.
Zapisy: tel. 12 430 50 90, e-mail: biuro@sckm.krakow.pl
Prowadzący: Joanna Szeląg

Warsztaty tańca izraelskiego dla młodzieży w wieku od 15 do 24 lat
Krakowska grupa KACHOL (hebr. Niebieski), zajmująca się tańcem izraelskim oraz poznawaniem kultury izraelskiej poprzez sztukę, powstała w styczniu 2004 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. W ramach Warsztatów Tańca Izraelskiego odbywają się również prelekcje tematyczne, prezentacje filmów izraelskich, koncerty, wspólne wyjazdy. Uczestnicy grupy KACHOL zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności podczas Międzynarodowych Warsztatów Tańca Izraelskiego, m.in. na Węgrzech (Machol Hungaria), w Czechach (Machol Czechia) oraz Niemczech, Anglii i Austrii, a od 2007 roku również w Polsce. W ramach naszych działań również występujemy przed publicznością, założyliśmy grupę Reperuatową, do której gorąco zapraszamy! Upodobanie tańca, wspólne tańczenie, wspaniała zabawa, bardzo przyjacielska atmosfera, chęć poznawania innych kultur, otwartość i ponad wszystko fantastyczni ludzie to właśnie grupa KACHOL.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu od września 2017 do czerwca 2018.
Zapisy: tel. 12 430 50 90, e-mail: biuro@sckm.krakow.pl
Prowadzący: Marzena Dudziuk - Koluch

Dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 24 lat - akrobatyka sportowa
Na zajęciach poznacie elementy gimnastyki akrobatycznej oraz 3run.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu od września 2017 do czerwca 2018.
Zapisy: tel. 12 430 50 90, e-mail: biuro@sckm.krakow.pl
Prowadzący: Janusz Głowacz

Klubu Żeglarski Kolchida zaprasza młodzież od 16 lat
Teoria żeglowania, praktyka, przepisy żeglarskie, nawigacja i locja, budowa jachtów, szkutnictwo.
Zajęcia odbywają się raz/dwa razy w tygodniu od września 2017 do czerwca 2018.
Zapisy: tel. 12 430 50 90, e-mail: biuro@sckm.krakow.pl
Prowadzący: Paweł Waligórski

Zajęcia Okuyama Ryu Aiki JU JUTSU - od 7 lat
Utworzona w 1941 roku przez Okuyama Ryuho Szkoła Hakko znajduje swoje początki, podobnie jak Aikido, w Szkole Takeda Sokaku oraz innych szkołach budo jak np. Yagyu Ryu i szkołach ken - jitsu. Swoją oryginalność zawdzięcza temu, że kładzie duży nacisk na nauczanie podstawowych zasad tej sztuki walki i relatywnie mało na formę samej techniki. Techniki, opierając się na znajomości anatomii, polegają na bardzo precyzyjnym wykonaniu i zrozumieniu ich zasad działania. Nie zawierają one współzawodnictwa pomiędzy ćwiczącymi. W szkole nauczanie prowadzi się systemem „menkyo” oznacza to, że nauczyciel nie ocenia osiągnięć ucznia, ale poprzez trening i seminaria szkoleniowe pozwala mu odkryć kolejne stopnie zaawansowania i je zrozumieć. To od studenta zależą jego dyspozycje i otwarcie. Jeżeli jest gotowy, pozna i zrozumie to co zostało mu pokazane, jeżeli nie - sekrety pozostaną sekretami. Ten sposób nauczania wymaga bardzo dużej samodyscypliny i szerokiego postrzegania, nie wymagając siły fizycznej ćwiczącego.
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu od września 2017 do czerwca 2018.
Zapisy: tel. 12 430 50 90, e-mail: biuro@sckm.krakow.pl
Prowadzący: Zenon Liszkiewicz

Warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzież w wieku od 9 lat, czyli „Krakowskie Filmowisko”
Warsztaty animacji poklatkowej to doskonała okazja do stworzenia własnego filmu animowanego. Wkrocz z nami w niezwykły świat animacji, w którym ożyć może każdy przedmiot! Rozwiń swoją wyobraźnię i kreatywność! Zakręć się z nami! Z nami poznasz podstawy budowania filmu: tworzenia scenariuszy i storyboardów, konstruowanie fabuły, wykonywanie postaci i tworzenie ich wizerunków oraz aranżacja scenografii z wykorzystaniem różnorodnych technik (animacja plasteliny, wycinanka, rysunek, lalka i wiele innych) oraz różnych materiałów (zdjęcia, mapy, ilustracje, rysunki, rzeczywiste przedmioty), planowanie ruchu postaci i przedmiotów, budowanie atmosfery filmu dźwiękiem i obrazem, fotografia poklatkowa, realizacja animacji w programie komputerowym.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu od września 2017 do czerwca 2018.
Zapisy: tel. 12 430 50 90, e-mail: biuro@sckm.krakow.pl
Prowadzący: Beata Milligan i Sylwia Szczepańska-Horoszko

Warsztaty gitary klasycznej, akustycznej i elektrycznej dla dzieci i młodzieży
Gitara klasyczna/akustyczna - celem zajęć jest nabycie podstawowej techniki gry na gitarze klasycznej lub akustycznej. Zaznajomienie z podstawową notacją nutową, co umożliwia na dalszym etapie nauki granie w zespołach gitarowych. Poznawanie różnych stylów muzycznych od muzyki dawnej i klasycznej po współczesne: pop, rock, jazz, muzyka latynoamerykańska. Nauka harmonii gitarowej i akompaniamentu w grze zespołowej.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 21 lat.
Ważne! Warunkiem przyjęcia jest posiadanie własnego instrumentu.
Prowadzący: Robert Ciborowski - nauczyciel dyplomowany - wykładowca gitary w szkołach muzycznych I i II stopnia w Krakowie.
Gitara elektryczna/akustyczna/klasyczna - zajęcia przeznaczone dla młodzieży grającej na gitarach elektrycznych, akustycznych i klasycznych chcącej pogłębiać swoją wiedzę oraz umiejętności gry na tych instrumentach.
Zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej, licealnej, studentów oraz młodzieży pracującej (bez względu na stopień zaawansowania w grze na gitarze)
Prowadzący: Piotr Grodecki
Gitara elektryczna/akustyczna/klasyczna - szerokie spektrum zagadnień związanych z gitarą dla początkujących i zaawansowanych.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz studentów - zgodnie z regulaminem placówki.
Prowadzący: Grzegorz Gryboś
SCKM, ul. Wietora 15

Poznaj nowy, uniwersalny język, dzięki któremu zdobędziesz niezrównane narzędzie porozumienia ze światem! Naucz się grać na instrumencie, a może po prostu dowiedz się czegoś więcej o muzyce. W świat rytmu, melodii i harmonii wprowadzą Cię wyjątkowe osobowości świata muzycznego. Tylko u nas!
Fortepian instrumenty klawiszowe dla dzieci i młodzieży w wieku 7-24 lat - nauka gry na instrumencie, akompaniament fortepianowy. Udział w audycjach muzycznych. Stylistyka dowolna.
Prowadzący: Małgorzata Świerczek, Piotr Niedziałek, Piotr Krawczyk
Fortepian rozrywkowy i jazzowy dla młodzieży w wieku 13-24 lat - umiejętność poruszania się w różnych stylistykach muzycznych (pop, reggae, jazz, latin, soul, funk). Nauka improwizacji, stosowanie harmonii popowej i jazzowej, dostosowanie rytmiki właściwej dla stylu. Praca nad aparatem gry i rozwijanie techniki pianistycznej.
Prowadzący: Adam Niedzielin

Malarstwo i grafika dla dzieci 5-13 lat - podstawy technik malarskich, rysunkowych, graficznych. Wiadomości o stylach w sztuce, twórczości sławnych artystów. Uczestnictwo w ciekawych konkursach plastycznych.
Prowadzący: Beata Sarapata
Malarstwo i grafika dla dzieci 6-12 lat - zajęcia dla tych, co lubią rysować, malować, kleić, wycinać i po prostu tworzyć. Malujemy i rysujemy na różnych podkładach, poznajemy różnorodne techniki z dziedziny malarstwa, grafiki, technik dekoracyjnych oraz użytkowych. Bierzemy udział w wystawach tematycznych i przeglądach, konkursach lokalnych oraz ogólnopolskich.
Prowadzący: Michał Baca
Kraina doświadczeń plastycznych dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat - warsztaty plastyczne dla tych, którzy pragną w przyjaznej atmosferze zgłębiać tajniki sztuk plastycznych, eksperymentować w zakresie różnych technik i form ekspresji. Zajęcia rozbudzające wyobraźnię i wrażliwość artystyczną, dostosowane do indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka. Przygotowanie do udziału w konkursach plastycznych, wystawach prezentujących osiągnięcia uczestników. W ciągu roku poznajemy kilkanaście technik plastycznych, m.in.: grafika - linoryt, gipsoryt, monotypia, malarstwo - akwarela, akryl, tempera, rysunek - węgiel, pastela, tusze, ecoliny oraz inne techniki mieszane. Wykonujemy także formy przestrzenne z papier - mache, gipsu. Podczas realizacji wybranych zagadnień i nurtów w sztuce, zajęcia ilustrowane prezentacjami, które umożliwiają dziecku poznanie i interpretację sztuki dawnej i współczesnej.
Prowadzący: Violetta Chmielewska

Zajęcia artystyczne „AKCJA KREACJA” dla dzieci i młodzieży w wieku od 11 lat - spotkania poświęcone szerokiej gamie nowoczesnych sztuk plastycznych, takich jak: film animowany, grafika komputerowa, graffiti, fotografia, rzeźba i instalacja, performance i happening. Praktyczne zajęcia artystyczne mają na celu wprowadzenie do zagadnień rzadko podejmowanych w programie szkolnym, a które są nieodłączną częścią współczesnej kultury. W programie m.in.: tworzenie filmu animowanego metodą poklatkową, podstawy fotografii cyfrowej, tworzenie rzeźby / instalacji w niestandardowych materiałów, projetowanie graficzne w programie komputerowym, projekt i wykonanie muralu / graffiti. Zajęcia realizowane są w ramach Festiwalu Inicjatyw Twórczych Dzieci i Młodzieży „Akcja Kreacja” Prowadzący: Beata Milligan
Kurs rysunku i malarstwa dla młodzieży w wieku od 11 lat - kurs przygotowawczy do egzaminów artystycznych. Różnorodne techniki plastyczne, m. in.: rysunek, malarstwo (akryl, pastel, akwarela), rzeźba, collage, grafika komputerowa. Studium mar-twej natury, postaci, twarzy, draperii, itp. Przygotowanie do egzaminów artystycznych.
Prowadzący: Beata Milligan
Malarstwo i rysunek dla młodzieży w wieku 14-22 lat - działania z zakresu rysunku i malarstwa. Zajęcia przygotowują młodzież do egzaminów do szkół plastycznych oraz na wyższe uczelnie plastyczne. Zagadnienia: podstawy kompozycji, perspektywy i projektowania obrazu, światłocień, kontrast, linia i płaszczyzna, charakter pracy. Techniki: szkic, rysunek węglem, rysunek ołówkiem, rysunek tuszem, malarstwo. Tematy: martwa natura, model, kompozycja. Wprowadzenie w świat sztuki, jej historii i teorii.
Prowadzący: Beata Sarapata
Malarstwo i rysunek dla młodzieży w wieku 13-20 lat - zajęcia dla tych, co lubią rysować, malować, tworzyć i kreować. Poznajemy podstawy kompozycji, perspektywy i projektowania graficznego. Różnorodne ćwiczenia z zakresu rysunku i malarstwa, poznajemy nowe techniki i tajniki technologii sztuki. Bierzemy udział w konkursach i wystawach. Spotkania poprzedzone są często krótkimi wykładami z dziedziny historii sztuki i jej teorii ilustrowane przykładami.
Prowadzący: Michał Baca
Malarstwo i rysunek dla dzieci i młodzieży - warsztaty rozwijające zdolności i umiejętności plastyczne. Poznawanie technik rysunkowych, malarskich i elementów technik grafiki oraz projektowania grafiki użytkowej, technik dekoracyjnych, budowania drobnych form rzeźbiarskich, przestrzennych.
Prowadzący: Dorota Martini-Włudarska

Show Dance dla dzieci i młodzieży to forma stałych zajęć tanecznych prowadzonych w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Zajęcia odbywają się we wszystkich grupach wiekowych z uwzględnieniem stopnia trudności i zaawansowania grupy. W trakcie naszych zajęć kształcimy pozytywną postawę wobec tańca, jako formy artystycznego wyrażania siebie. Uczymy podstaw różnych technik tanecznych: tańca współczesnego, tańca klasycznego, tańca nowoczesnego, modern, jazz. Poznajemy podstawowe elementy akrobatyki. Kształcimy pamięć ruchową poprzez tworzenie układów tanecznych. Uczestnicząc w zajęciach tanecznych bierzemy udział w pokazach, konkursach oraz warsztatach tanecznych.
Grupy tańca show dance:
FENIKS Zajęcia dla młodzieży w wieku od 15 do 24 lat - zespół „Feniks” działa przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie od października 2006 roku. Założycielem i choreografem grupy jest Aleksandra Kuźma (Głowaty). Stylem tanecznym zespołu jest Show Dance, będący połączeniem jazzu, tańca współczesnego i nowoczesnego, a także elementów akrobatyki. Staramy się jednak, aby nasze choreografie przedstawiały coś więcej niż sam taniec, dlatego każda z nich ukazuje konkretne postaci lub historię, opowiadaną przez nas nie tylko tańcem, ale również grą aktorską. Dużą wagę przykładamy do kostiumów, charakteryzacji oraz rekwizytów.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma
FENIKS JUNIOR - zajęcia dla młodzieży w wieku od 12 do 14 lat. To grupa zaawansowana, która obejmuje tancerzy, którzy uczą się zarówno trudniejszych elementów tanecznych, jak i odpowiednich schematów i piruetów. Zajęcia mają na celu poprawienie sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej młodzieży. Szczególna uwaga będzie zwracana na odpowiednią postawę ciała, rozciągnięcie, a także ćwiczenie stałych fragmentów taneczno-akrobatycznych. Zajęcia rozwijają pamięć wzrokową oraz mięśniową, poprawiają poczucie własnej wartości i współistnienia w grupie, a także pomagają pokonać nieśmiałość i dodają pewności siebie. Na podstawie poznanych elementów tanecznych i akrobatycznych powstają układy choreograficzne, które następnie są prezentowane na pokazach tanecznych oraz konkursach.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma
FENIKS MINI - zajęcia dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat. Feniks Mini jest grupą dzieci kontynuujących swoją przygodę z tańcem. Dzieci będą poznawać nowe kroki, figury i kombinacje taneczne oraz doskonalić i uczyć się nowych elementów gimnastyczno-akrobatycznych. Praca przede wszystkim polega na uelastycznieniu i rozciągnięciu ciała, a także nad koncentracją, poczuciem rytmu i rozpoznaniem przestrzeni. Dzieci uczą się pracy w grupie i z grupą co wyrabia w nich poczucie systematyczności i odpowiedzialności. Uwieńczeniem całorocznej pracy jest pokaz dla szerszej publiczności w trakcie spektaklu tanecznego podsumowującego roczną pracę grup Feniks oraz udział w konkursach tanecznych na poziomie powiatowym i ogólnopolskim.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma
FENIKS KIDS - zajęcia dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat. W tej grupie wiekowej dzieci będą poznawać nowe kroki i figury taneczne oraz podstawowe elementy akrobatyki. Oprócz zabaw rozwijających ich koncentrację, spryt, dokładność oraz zwinność, pracować będziemy nad rozciąganiem i uelastycznianiem ich ciał. Zajęcia taneczne kształtują poczucie rytmu, słuch muzyczny, rozwijają wyobraźnię przestrzenną oraz pomagają polepszyć koordynację ruchową i walczyć z wadami postawy. Pomagają również konstruktywnie rozładować emocje, a także budują poczucie systematyczności, wspólnoty i odpowiedzialności za grupę. Uwieńczeniem całorocznej pracy jest pokaz dla publiczności oraz udział w konkursie tanecznym na etapie powiatowym.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma
FENIKS BABY - zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 8 lat. Program zajęć obejmuje utanecznienie i umuzykalnienie dzieci. Ich celem jest rozwijanie kreatywności i koordynacji ruchowej, poczucia rytmu, kontroli nad ciałem, wrażliwości na muzykę i taniec oraz oswajanie z przestrzenią. Program zajęć, ich dynamika, czas trwania i zakres realizowanego materiału dostosowane są do możliwości ruchowych, anatomicznych i psychologicznych dziecka. Zajęcia taneczne dla dzieci to nie tylko nauka kroków, ale także wiele ćwiczeń rozwijających sprawność, koordynację i muzykalność. Zajęcia uczą pracy w grupie, są świetną formą spędzania wolnego czasu, dają dziecku szansę na świetną zabawę, obcowanie z rówieśnikami oraz możliwość pozbycia się nadmiaru energii. Dzieci pracują w dwóch grupach zaawansowania. Naszym celem w ciągu roku tanecznego jest ułożenie i nauczenie dzieci choreografii, którą zaprezentują na spektaklu tanecznym podsumowującym roczną pracę grup Feniks oraz na występach okolicznościowych.
Prowadzący: Aleksandra Kuźma

Szczegóły: www.sckm.krakow.pl