Krakowska Huta Szkła (dawne Centrum Szkła i Ceramiki)

W czerwcu 2014 roku zostało otwarte Centrum Szkła i Ceramiki; jedyna w Krakowie placówka edukacyjno-kulturalna kompleksowo zajmująca się szkłem i ceramiką. Placówka ta wchodzi w skład Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych i mieści się w poprzemysłowej części Krakowa, na Zabłociu, przy ul. Lipowej 3, naprzeciwko Fabryki Emalia Oskara Schindlera i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Szkło, ceramika - wystawy,warsztaty i pokazy dla dzieci oraz dorosłych

Zapraszamy na Lipową 3 w Krakowie!

 

Krakowska Huta Szkła (dawne Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3) stanowi część Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie.

kraków dla dzieci

W skład KHS wchodzą:
- pokazy ręcznego formowania szkła „na żywo". Jedyne w Małopolsce miejsce, w którym można podpatrzeć pracę hutników w procesie powstawania szklanych wyrobów. Każdy chętny ma możliwość spróbowania swych sił jako hutnik
- "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998" – stała ekspozycja dotycząca historii i technologii szklarstwa, obejmująca zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3
- Galeria Lipowa 3 organizująca cykliczne wystawy prac polskich artystów współczesnych, równocześnie oferująca oryginalne, ręcznie wykonane wyroby ze szkła i ceramiki (patery, misy, kieliszki, figurki, kasetki, biżuterię).

Zapraszamy serdecznie na wystawę i pokazy!

Centrum Szkła i Ceramiki
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

ul. Lipowa 3, 30-702 Kraków
tel. 12 423 67 90

Muzeum oraz galeria czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00, natomiast pokazy ręcznego formowania szkła od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 14.00.

Szczegóły na temat działania KHS można znaleźć na stronie internetowej:
http://www.lipowa3.pl/ oraz https://www.facebook.com/lipowa3/