Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją działalność.

Ważne miejsce na mapie kulturalnej Krakowa

Przez długie dziesięciolecia Opera borykała się z brakiem własnej siedziby. Miejscem prezentacji spektakli operowych był Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, a repertuar operetkowy prezentowano na skromnej scenie przy ul. Lubicz.
Dziś Opera Krakowska mieści się we własnej siedzibie, powstałej właśnie na miejscu sceny operetkowej przy ul. Lubicz 48. Nowy gmach projektu Romualda Loeglera powstał w latach 2004-2008 ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność sceny zainaugurowała w dniu 13 grudnia 2008 premiera "Diabłów z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego.

Opera KrakowskaMimo trudności organizacyjnych i rozmaitych niewygód dorobek Opery jest imponujący. To blisko 250 premier a wśród nich znakomite, niejednokrotnie obrosłe legendą przedstawienia, Widownia Dużej Sceny przy ul. Lubicz to wybitni twórcy - śpiewacy, dyrygenci, inscenizatorzy, których nazwiska weszły do polskiego i światowego dziedzictwa kultury.

Opera Krakowska posiada scenę główną (Duża Scena) z amfiteatralną widownią na 764 miejsc oraz mniejszą scenę (Scena Kameralna) o zmiennej pojemności dla 100 do 180 widzów.

Siłą Opery Krakowskiej jest wysoki profesjonalizm wykonawców i realizatorów przedstawień. Wśród współpracujących  śpiewaków znajdują się artyści o światowej lub europejskiej sławie, m.in. Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Andrzej Dobber, Robert Gierlach, Wojtek Gierlach, Wojtek Śmiłek; Łukasz Borowicz, w gronie zespołu krakowskiej sceny nie brakuje solistów, których talent prowadzi do występów w najbardziej prestiżowych miejscach muzycznej Polski. Grono realizatorów – dyrygentów, reżyserów, scenografów i choreografów to wybitni twórcy teatru muzycznego, których markę sprawdziła z powodzeniem polska i niejednokrotnie międzynarodowa publiczność.
W repertuarze Opery Krakowskiej znajduje się obecnie blisko trzydzieści tytułów. Są to dzieła kompozytorów polskich i klasyka światowa, przedstawienia baletowe oraz muzyczne dla dzieci. Podczas sezonu krakowska scena otwiera się dla widza około dwustu razy, uzupełniając swój repertuar o koncerty, występy innych teatrów, spotkania z twórcami.

Opera Krakowska fot.Od kilkunastu lat organizuje także Letni Festiwal, pokazując własne spektakle w plenerach lub zabytkowych wnętrzach Krakowa i okolic. Tradycją festiwalu stały się prezentowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu koncerty pt. Arie oper świata oraz  międzynarodowe gale baletowe Grand pas. W ostatnich latach  powstały w ramach festiwalu trzy wielkie, plenerowe widowiska – Baron cygański (2008) na hipodromie obok Zamku w Niepołomicach, Carmina Burana (2013) na Wawelu i Skrzypek na dachu (2014) na krakowskim Kazimierzu. 

Opera Krakowska dla dzieci

Oprócz przedstawień muzycznych, oper i baletów, przygotowywanych z myślą o młodej widowni, Opera Krakowska prowadzi program edukacyjny dla dzieci pt. Spotkania w Operze. PORANKI. Również realizowany w 2014 roku cykl spektakli edukacyjno-muzycznych Profesor Wiolinek spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów. Dla przyszłych mam Opera proponuje warsztaty muzykoterapeutyczne - "Z muzyką od poczęcia".

Cracoviae Merenti

W czerwcu 2015 r. Opera Krakowska została uhonorowana Medalem „Cracoviae Merenti”, najwyższym odznaczeniem za szczególne zasługi dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

opera@opera.krakow.pl
Kasa Opery: tel.: 12 296 62 60
 

 Mapa