Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją działalność.

Przez długie dziesięciolecia Opera borykała się z brakiem własnej siedziby. Miejscem prezentacji spektakli operowych był Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, a repertuar operetkowy prezentowano na skromnej scenie przy ul. Lubicz.

Opera KrakowskaMimo trudności organizacyjnych i rozmaitych niewygód jej dorobek jest imponujący. To blisko 250 premier a wśród nich znakomite, niejednokrotnie obrosłe legendą przedstawienia, Widownia Dużej Sceny przy ul. Lubicz 48 to wybitni twórcy - śpiewacy, dyrygenci, inscenizatorzy, których nazwiska weszły do polskiego i światowego dziedzictwa kultury.
Dziś Opera Krakowska mieści się we własnej siedzibie, powstałej w miejscu sceny operetkowej przy ul. Lubicz. Nowy gmach projektu Romualda Loeglera powstał w latach 2004-2008 ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność sceny zainaugurowała w dniu 13 grudnia 2008 premiera "Diabłów z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego.

Opera Krakowska posiada scenę główną (Duża Scena) z amfiteatralną widownią na 764 miejsc oraz mniejszą scenę (Scena Kameralna) o zmiennej pojemności dla 100 do 180 widzów.

Siłą Opery Krakowskiej jest wysoki profesjonalizm wykonawców i realizatorów przedstawień. Wśród współpracujących  śpiewaków znajdują się artyści o światowej lub europejskiej sławie, m.in. Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Andrzej Dobber, Robert Gierlach, Wojtek Gierlach, Wojtek Śmiłek; Łukasz Borowicz, w gronie zespołu krakowskiej sceny nie brakuje solistów, których talent prowadzi do występów w najbardziej prestiżowych miejscach muzycznej Polski. Grono realizatorów – dyrygentów, reżyserów, scenografów i choreografów to wybitni twórcy teatru muzycznego, których markę sprawdziła z powodzeniem polska i niejednokrotnie międzynarodowa publiczność.
W repertuarze Opery Krakowskiej znajduje się obecnie blisko trzydzieści tytułów. Są to dzieła kompozytorów polskich i klasyka światowa, przedstawienia baletowe oraz muzyczne dla dzieci. Podczas sezonu krakowska scena otwiera się dla widza około dwustu razy, uzupełniając swój repertuar o koncerty, występy innych teatrów, spotkania z twórcami.

Opera Krakowska fot.Od kilkunastu lat organizuje także Letni Festiwal, pokazując własne spektakle w plenerach lub zabytkowych wnętrzach Krakowa i okolic. Tradycją festiwalu stały się prezentowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu koncerty pt. Arie oper świata oraz  międzynarodowe gale baletowe Grand pas. W ostatnich latach  powstały w ramach festiwalu trzy wielkie, plenerowe widowiska – Baron cygański (2008) na hipodromie obok Zamku w Niepołomicach, Carmina Burana (2013) na Wawelu i Skrzypek na dachu (2014) na krakowskim Kazimierzu. 

Oprócz przedstawień muzycznych, oper i baletów, przygotowywanych z myślą o młodej widowni, Opera Krakowska prowadzi program edukacyjny dla dzieci pt. Spotkania w Operze. PORANKI. Również realizowany w 2014 roku cykl spektakli edukacyjno-muzycznych Profesor Wiolinek spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów.


Cracoviae Merenti

W czerwcu 2015 r. Opera Krakowska została uhonorowana Medalem „Cracoviae Merenti”, najwyższym odznaczeniem za szczególne zasługi dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 


opera@opera.krakow.pl
Kasa Opery: tel.: 12 296 62 60
 

 Mapa