„Woda” – recenzja

Interesująca i wciągająca lektura dla młodego czytelnika

Woda – kolejna książka autorstwa Anny Skowrońskiej (recenzję poprzedniej pt. Wiatr przeczytacie tu >>), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Muchomor. Wiemy już, że wkrótce na rynku księgarskim pojawi się również inna książka z serii, tym razem o ogniu.

„Woda” – receznjaObie dotychczas wydane, zilustrowane przez Agatę Dudek oraz Małgorzatę Nowak, to bardzo ciekawe, pouczające i atrakcyjne nie tylko wizualnie książki. Zachwyceni nimi będą na pewno uczniowie szkół podstawowych, ponieważ znajdą w nich ogrom interesujących informacji i ciekawostek, które pozwolą im uzupełnić zdobyte na lekcjach przyrody czy geografii wiadomości. 

Woda to duży format, wyraziste, kolorowe ilustracje, które pobudzają wyobraźnię i stanowią wspaniałe uzupełnienie tekstu. Dowiecie się z niej nie tylko czym jest woda, jak powstaje i jakie ma właściwości. Autorka w książce opisuje również zjawiska pogodowe, np.: susze, powodzie, tsunami, przybliża czytelnikom mało znane tajemnice oceanów (np. niezwykłe znalezisko z dna zatoki Abu Kir), ich kolorowych mieszkańców, których życie zakłócane jest przez nieustająco napływające śmieci.

Woda ma przesłanie proekologiczne. Po jej przeczytaniu, na pewno każdy zwróci większą uwagę na swoje podejście do zakupów odzieżowych (aby powstał jeden T-shirt potrzeba  2700 litrów wody), spożywania mięsa czy zmywania naczyń. Być może niektórzy też docenią fakt, że mogą odkręcić kurek i nalać sobie wody do szklanki, ponieważ na co dzień traktujemy to jako coś oczywistego. Tymczasem są miejsca na ziemi, gdzie woda jest jak skarb, który trzeba zdobyć, uprzednio wędrując cały dzień.

Bardzo ciekawa jest wzmianka o polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego. Jej pracownicy, mieszkający w ciasnych kontenerach, odizolowani od reszty świata mają mnóstwo różnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Kwarantanna im niestraszna, radzili więc innym jak ją przetrwać.

Skąd biorą się rzeki, jaki wpływ mają elektrownie wodne na życie łososi, co to są gejzery? Nie tylko o tym dowiecie się z tej wartościowej książki.

Książka dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Polecamy

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl