„Tajemnica domu w Bielinach”– recenzja

"Tajemnica domu w Bielinach" - recenzjaPowieść dla starszych dzieci i rodziców

"Wyobraźcie sobie, że współczesna Polska wygląda nieco inaczej. Już nie jest Polską, ale Królestwem Polskim, ponieważ (...) Mieszko I nigdy nie przyjął chrztu. Przez to mieszkańcy naszego kraju ciągle wierzą w starych słowiańskich bogów, takich jak Świętowit, Weles czy Mokosz, a słowiańskie demony nadal można zobaczyć kątem oka albo spotkać w głębi lasu." Witajcie w Klubie Kwiatu Paproci. Czeka tu na Was wciągająca fabuła, dreszczyk emocji, słowiańskie bóstwa i demony.

Autorka„Tajemnicy domu w Bielinach” – Katarzyna Berenika Miszczuk z wykształcenia jest lekarką. W świecie przedstawianym w książce byłaby zapewne szeptuchą, tak jak ciotka Mirka, schorowana staruszka, do której przyjechało rodzeństwo Lipowskich wraz ze swoją mamą (świeżo po rozwodzie).
Akcja książki rozgrywa się w starym domu, którym cierpiąca na Alzheimera ciocia już nie jest w stanie się zajmować. Rodzina Lipowskich, podjęła się trudnego wyzwania, jakim jest zaopiekowanie się straszą, schorowaną osobą oraz jej ogromnym domem. Czwórka rodzeństwa, no może oprócz najmniejszej dziewczynki Dąbrówki, która ma niespełna rok, nie jest zachwycona ze zmiany miejsca zamieszkania. W Warszawie zostawili przyjaciół, poza tym nie uśmiecha im się życie na wsi. Dodatkowo każde z nich nosi w sobie smutek, żal i złość z powodu rozstania rodziców. Spada na nich sporo obowiązków, ale muszą też rozwikłać pewną zagadkę – dlaczego dom, mimo remontu i sprzątania, cały czas jest w złym stanie?
Do odkrycia tej tajemnicy, przydaje im się wiedza zawarta w "Bestiariuszu słowiańskim", rozmowy z szeptuchami i dużo odwagi.

"Tajemnica domu w Bielinach" to wciągająca powieść z dreszczykiem. Stary, zapuszczony dom, demony, cmentarz, dziwni robotnicy i szeptuchy, a nawet kapłan o imieniu Mieszko wprowadzają Czytelnika w tajemniczy świat.  Malownicze opisy dopełnione są monochromatycznymi, intrygującymi ilustracjami Marcina Minora. Autorka oprócz sporej dawki wiedzy na temat wierzeń Słowian porusza także całkiem życiowe problemy – wpływ rozwodu czy ciężkiej choroby na życie rodziny.

Polecamy książkę na długie, jesienne i zimowe wieczory :)

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl

„Tajemnica domu w Bielinach”
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Ilustracje: Marcin Minor
Wydawnictwo Wilga

 

Zobacz również: Małe Licho i anioł z kamienia - recenzja >>

Małe Licho i tajemnica Niebożątka – recenzja >>