„Srebrny dzwoneczek”– recenzja

Piękna i mądra powieść dla dzieci

„Srebrny dzwoneczek” to debiutancka powieść Emilii Kiereś. Książka swoją premierę miała w 2010 roku i jest to pierwsza część serii, na którą składają się jeszcze: „Złota gwiazdka” oraz „Miedziany listek”.  Jesienią 2021 roku, nakładem HarperCollins pojawiły się wznowienia dwóch pierwszych tomów w nowej i pięknej oprawie graficznej z ilustracjami Małgorzaty Musierowicz.  Pod koniec 2021 roku, w plebiscycie serwisu Granice.pl,  książka otrzymała nagrodę jury w kategorii „Najlepsza książka na zimę”.  Jak możemy przeczytać na stronie internetowej autorki, w przygotowaniu jest całkiem nowa, czwarta część cyklu.

„Srebrny dzwoneczek”– recenzja„Srebrny dzwoneczek” to ponadczasowa powieść z elementami baśni.  Główną bohaterką jest Marysia, dla której końcówka wakacji jest czasem pełnym napięć i niepokojów. W domu dziewczynki ma pojawić się wyczekiwany przez rodzinę braciszek, a ona sama od września idzie do pierwszej klasy. To ostatnie napawa ją szczególnym lękiem – obawia się kontaktów z nieznanymi dziećmi, szczególnie, że jak do tej pory doświadczenia na tym polu miała nie najlepsze.
Na ostatnie dni wakacji rodzice zawożą Marysię na wieś, do cioci. Energiczna, cały czas zajęta kobieta stanowi silny kontrast dla dziewczynki, którą paraliżuje nieśmiałość. Ciocia daje siostrzenicy dużo swobody, dzięki czemu nasza bohaterka odkrywa domek zamieszkiwany przez starszą kobietę – wróżkę. Ta tajemnicza, a jednocześnie ciepła, pełna dobroci pani Felicja staje się kimś ważnym w życiu dziewczynki. Dzięki niej i kilku jeszcze mało przyjemnym zdarzeniom Marysia powoli zaczyna postrzegać świat inaczej. Przekonuje się też, że często Ci, którzy są złośliwi – boją się. Takie wyprzedzające, agresywne zachowania przejawiają nawet zwierzęta, jak choćby wałęsający się wokół domu cioci i wróżki dziki kot. Ta zmiana w postrzeganiu otaczającego świata pozwala dziewczynce dokonać czegoś, co wydawało jej się niemożliwe – zaprzyjaźnić się.

Powieść Emilii Kiereś to bogactwo opisów przyrody uzupełniona pięknymi, kolorowymi,  akwarelowymi ilustracjami Małgorzaty Musierowicz. Czytając i oglądając książkę można wręcz poczuć zapach truskawek i usłyszeć subtelne dźwięki srebrnego dzwoneczka. Autorka porusza ważny temat dla wszystkich dzieci (i nie tylko) – jak radzić sobie ze zmianą, z agresją i z nieśmiałością. To mądra i podnosząca na duchu powieść, którą serdecznie polecamy wszystkim dzieciom.

Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl