Hela Foka. Historie na fali – recenzja

Renata Kijowska, po zasłużonym sukcesie swojej debiutanckiej powieści dla dzieci ,,Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry”, zabiera Czytelników do podwodnego świata Bałtyku. A dzieją się tam niesamowite historie .

hela foka

Miłośnicy Kuby Niedźwiedzia nie będą rozczarowani, gdyż w Historiach na fali znów poznamy wiele osobowości o mocnych charakterach - tym razem ze świata podmorskich głębin. Dziennikarka obala mit, że w Bałtyku można natrafić jedynie na flądrę, śledzia czy dorsza. Okazuje się, że mieszkańcami naszego morza są również: morświny, kraby, krewetki, a bywa że i wieloryby. No i oczywiście foki!
Czy wiecie, że przed stu laty w Bałtyku pływało około 100 tys. fok. Co ciekawe, niektóre z nich wypływały rzekami w głąb lądu tak daleko, że można było spotkać je np. na południu Polski.

Niełatwe życie bałtyckich fok

Ulubionym pożywieniem fok są ryby, co niekoniecznie odpowiada rybakom, gdyż foki niszczą ich sieci oraz połowy. Rybacy nie darzą fok sympatią, a bywa że nawet z nimi walczą. Dodatkowo na morskie zwierzęta czyha wiele innych zagrożeń - gromadzenie się plastiku w morzach, wycieki ropy naftowej z wraków statków, podwodny hałas czy zagrożenie ekologicznymi katastrofami.

hela foka

W książce Renaty Kijowskiej czytamy, że inspiracją opowieści o foce Heli były prawdziwe historie, zwierzęta i osoby. Fabuła oparta na losach prawdziwych bohaterów i autentycznych zdarzeniach sprawia, że wciągającą opowieść czyta się z prawdziwym zaciekawieniem. Wiele wątków, dynamiczna akcja, sympatyczni bohaterowie i ważne przesłanie to cechy charakterystyczne opowiadania o przygodach foki Heli, morświna Solara, szalonej mewy Krejzi, a także ich opiekunów.

Autorka w dynamiczną akcję swojej powieści wplata tematy związane z edukacją ekologiczną uwrażliwiając młodego czytelnika na sytuację morskich zwierząt. Po lekturze każdego z rozdziałów książki możemy zapoznać się z ciekawostkami i faktami na temat życia mieszkańców Bałtyku.
„Historie na fali” to niepowtarzalne kompendium wiedzy i zbiór ciekawych faktów na temat bałtyckiego ekosystemu. Nie jest to jednak zlepek nudnych informacji, ale ciekawostki i historie przedstawione z dużą swadą i wyczuwalną serdecznością wobec morskich ssaków.

hela foka


W książce znajdziecie odpowiedzi na pytania, jak plastikowe rurki do napojów wpływają na życie żółwi, którzy mieszkańcy mórz potrafią śpiewać, a przy okazji wyróżniają się nadzwyczajną rycerskością, czy w morzach żyją stworzenia nieśmiertelne, a także do czego, niestety, są zdolni niektórzy turyści odwiedzający helskie fokarium.

Ciekawa, dynamiczna i wciągająca opowieść, duża porcja ciekawostek na temat życia bałtyckich zwierząt, a także przyciągające uwagę, kolorowe, czytelne ilustracje Anny Łazowskiej to niewątpliwe atuty najnowszej powieści Renaty Kijowskiej.

Polecamy!

Tytuł: ,,Hela Foka. Historie na fali”
Autor: Renata Kijowska
Ilustracje:  Anna Łazowska
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2019