“Gorzka czekolada. Tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” – recenzja

“Gorzka czekolada. Tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”  to kolejny zbiór opowiadań o sprawach ważnych autorstwa pięciu znanych pisarzy literatury dziecięcej i młodzieżowej. Nie znajdziemy tu lekkich opowiastek o błahych tematach. To raczej zestaw poruszających historii o emocjach, relacjach, mechanizmach kierujących naszym postępowaniem.

Każde opowiadanie opatrzone jest komentarzem Ireny Koźmińskiej (prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom") oraz rozmową z ekspertami - dr psychologii Teresą Jadczak-Strumiło i psychologiem Jackiem Masłowskim na temat treści i problematyki poruszanej w kolejnych opowieściach.
Wszystkie historie zawarte w zbiorze opatrzone są słowniczkiem pojęć psychologicznych związanych z poszczególnymi opowiadaniami.

“Gorzka czekolada. Tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” – recenzja

Gdy rozum śpi, budzą się upiory

Już w pierwszym opowiadaniu Katarzyny Ryrych – “Gdy rozum śpi” czytelnik dostaje bezkompromisową historię o braku tolerancji dla „inności”, o odrzuceniu  tych, którzy „nie mieszczą się w ramach”, o problemach z akceptacją tego, co odmienne. Znajdziemy tu ciekawie konstruowane wątki i bardzo realne postaci głównych bohaterów, którzy często nie radzą sobie ze swoimi emocjami, nie potrafią ich rozpoznać i nazwać, mimo że to one kierują ich zachowaniem.

Kolejne opowiadanie – „Wieża ciśnień” traktuje o nudzie, braku wyobraźni i odpowiedzialności, a także o silnej potrzebie zaistnienia w grupie. Po przeczytaniu opowieści czytelnikowi z pewnością nasuwają się pytania, jak daleko może posunąć się młody człowiek, który daje się porwać chorej rywalizacji i ryzykownym zachowaniom.

Hejt

Jednym z najbardziej zapadających w pamięć opowiadań w zbiorze jest „Pstryk” Pawła Beręsewicza. To bardzo aktualna historia, bardzo autentyczna, napisana ze znajomością rzeczy - taka, która mogłaby się wydarzyć w każdej szkole. Opowieść o rzeczywistych konsekwencjach rozpowszechnianego w sieci hejtu. Lekkość w krzywdzeniu słabszego rówieśnika, brak empatii, poprawianie sobie samopoczucia kosztem drugiej osoby to zjawiska, o których traktuje to poruszające opowiadanie.

W „Gorzkiej czekoladzie” znajdziemy 13 różnych historii – opowieści o postawach, wyborach, a przede wszystkim emocjach młodych ludzi. Ten zbiór opowiadań to lektura obowiązkowa dla nastolatków, ale też ich rodziców i wychowawców. Być może młody czytelnik po przeczytaniu „Gorzkiej czekolady” rozpozna swoje emocje, nazwie je, zrozumie, jakie są ich źródła i jak wpływają na jego reakcje i zachowania.
„Gorzka czekolada” to także obraz współczesnego świata – z nowymi technologiami, mediami promującymi intensywne życie, presją na sukces, rywalizacją o miejsce w grupie. Warto sięgnąć po tę książkę, przede wszystkim dlatego, że może być pomocna, spełniać funkcje terapeutyczne dla wielu młodych czytelników, a poza tym to świetnie napisane, wciągające opowiadania.

Podobnie jak I część, “Gorzka czekolada. Tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka we współpracy z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Spis opowiadań:

Katarzyna Ryrych – “Gdy rozum śpi”
Kazimierz Szymeczko – “Wieża ciśnień”
Katarzyna Majgier – “Włoskie wakacje”
Paweł Beręsewicz – “Pstryk!”
Katarzyna Ryrych- “Młode koty”
Katarzyna Majgier – “Wywiad”
Katarzyna Ryrych – “Pierwsze skrzypce”
Kazimierz Szymeczko – “Preppers”
Katarzyna Majgier – “Życie pożyczone”
Kazimierz Szymeczko-  “Tetris”
Katarzyna Ryrych –  “Dziewczyna Mistrza”
Kazimierz Szymeczko – “Rycerz na czarnym rumaku”
Katarzyna Terechowicz – “Droga na południe”

Książkę zamyka alfabetyczny indeks pojęć psychologicznych i pokrewnych.

Ilustracje – Anita Głowińska
Publikacja jest dostępna także jako audiobook.

Zapraszamy do lektury recenzji I części zbioru opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.