Jak pies z kotem – recenzja

Pies i kot mieszkają w jednym domu. Nierzadko się to przecież zdarza. Taki duet pupili pod jednym dachem bywa niekiedy jednak utrapieniem dla właścicieli. Różnice charakterów, zwyczajów i upodobań tych czworonogów doprowadzają niekiedy do dantejskich scen, a pytania: "co w nich wstąpiło?" lub "o co im chodzi?" pozostają bez odpowiedzi.

Pies i kot w komiksowym stylu

Dlaczego tak trudno znaleźć wyjaśnienie dla kocio-psich antagonizmów? Być może dlatego, że pies i kot zupełnie inaczej postrzegają otaczającą ich rzeczywistość i mają zupełnie odmienne potrzeby. O tym traktuje właśnie zabawna książeczka "Jak pies z kotem" autorstwa Dava Whamonda i Jennifer Stokes, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Debit.

Mopsik Fart oraz kotka Lawinia przedstawiają w formie pamiętnika tydzień z ich wspólnego życia. Z jednej strony czytamy historyjkę psa, który codziennie poluje na wiewiórkę, opracowuje strategie rozprawienia się z psem sąsiadów czy też bawi się swoją ulubioną szmacianą rybką Eugenią.

Mopsik dąży szczerą sympatią, a nawet miłością współlokatorkę - kotkę Lawinię, biorąc za dobrą monetę jej rozmaite zachowania i nie podejrzewając wcale nieprzyjaznych intencji. Skąd wiadomo, że Lawinia nie przepada za Fartem? Otóż wystarczy, że odwrócimy książeczkę i zaczniemy czytanie z drugiej strony. Tam czeka na nas pamiętnik Lawinii - ten sam tydzień, ten sam dom, ci sami właściciele, a jakże odmienna opowieść. Dowiadujemy się z niej, że kotka nie toleruje mopsika, pies irytuje ją swoim zachowaniem do granic wytrzymałości, a przy tym zakłóca ustalony rytm dnia wypełniony głównie spaniem i... drzemkami. Lawinia uważa, że Fartowi brakuje dobrego wychowania i najchętniej pozbyła by się go z domu. Ospała kotka ożywia się jedynie, gdy nadarza się okazja do zawłaszczenia ulubienicy Farta, czyli szmacianej rybki Eugenii.

Pewne zdarzenie wytrąci jednak Lawinię z ugruntowanych przekonań na temat mopsa. Czym pies zaskoczy nieprzejednaną kotkę? By się dowiedzieć warto sięgnąć po książkę Dave’a Whamonda i Jennifer Stokes. Przepełniona kolorowymi ilustracjami w komiksowym stylu, ściśle powiązanymi z opowiadaną historią, z pewnością przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym czytelnikom.

Redakcja rodzinny-krakow.pl

Jak pies z kotem
Whamond Dave , Stokes Jennifer
Tłumaczenie: Zarawska Patrycja
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
http://www.wydawnictwo-debit.pl 

Data premiery: 2016-02-25