Nastolatek dla początkujących

„Współczesne nastolatki zamieniają się w zombie zbyt długo przesiadując przed komputerami.”„Dla młodych ludzi uzależnienie od telefonu i Internetu jest tak samo silne i niebezpieczne jak uzależnienie od narkotyków.” Takie nagłówki najczęściej widzimy, gdy szukamy informacji o tajemniczym świecie nastolatków w sieci. Rodzice ze wszystkich stron słyszą ostrzeżenia i niepokojące wiadomości na temat życia ich dzieci w Internecie. Jednak czy rzeczywiście mamy podstawy do obaw? Leszek Talko w swojej najnowszej książce „Nastolatek dla początkujących” stara się odpowiedzieć na to pytanie.

Poradnik dla nieogarniętych rodziców;)

Książka „Nastolatek dla początkujących” Leszka Talko zaczyna się od zadania czytelnikowi dziesięciu pytań. Jeśli rodzice nie umieją na nie odpowiedzieć, to znak, że poradnik będzie im jak najbardziej przydatny. Oto kilka z nich:

•    jak zrobić i przeżyć challenge?
•    jak strzelić sobie selfie?
•    jak trafić headshota?
•    jak spotkać youtubera?
Autor wraz ze swoimi dziećmi wyrusza w tajemniczy wirtualny świat współczesnych nastolatków. Podejmuje się zagrania w ostatnio popularne GTA chcąc wyjaśnić problem rzekomo negatywnego wpływu gier na młode umysły. Dowiaduje się również, co sprawia, że youtuberzy są tak bardzo popularni i przekonuje się, że nie tak łatwo jest zostać jednym z nich.

Leszek Talko wraz ze swoimi dziećmi poluje na Pokemony i spędza samotnie noc na wywoływaniu ducha Charliego. Robi to wszystko, by zrozumieć świat dzisiejszego nastolatka, by przekonać się czy przebywanie w świecie mediów elektronicznych i gier naprawdę jest tak niebezpieczne i deprawujące, jak nam, dorosłym (nie wszystkim!) się wydaje.

Rozprawia się z grami komputerowymi, Facebookiem i YouTubem i okazuje się, że jest szansa, by dzieci nie kradły samochodów z ulicy, po zagraniu w takową symulację w grze, a na popularnym Facebooku okazuje się, że dzieciaki rozmawiają o ćwiczeniach z angielskiego i pomagają sobie nawzajem w nauce. Rodzice, dzięki opisowi w poradniku mają również szansę być na bieżąco (w tym momencie, bo świat wirtualny szybko się zmienia!) i poznać paru najpopularniejszych twórców z Youtube’a..

W książce „Nastolatek dla początkujących” Leszek Talko opowiada o swoich przeżyciach w prosty i przystępny dla dorosłych sposób, dodając oczywiście nutkę humoru, dzięki czemu poradnik czyta się łatwo i przyjemnie, a wiele spostrzeżeń autora naprawdę przemawia do nas i w nas pozostaje. Najważniejszą cechą Leszka Talko jest to, że autor „Nastolatka dla początkujących” nie ocenia tego, co widzi w zachowaniach dzieci w zwykły dla rodziców sposób. Nie denerwuje się, nie odrzuca czegoś, ponieważ jest zbyt dziwne czy niecodzienne dla osób wychowanych raczej w epoce trzepaka i podwórka niż w dobie wszechobecnego Internetu. Przyjmuje kulturę nastolatków i stara się ją zrozumieć. Jest niczym odkrywca wstępujący na nowo odkryty ląd, poznający obyczaje rdzennych mieszkańców. Oczywiście wciąż pamięta, że jest rodzicem, zostaje zatem odpowiedzialny i trzeźwo myślący. Nie jest to więc opowieść o dorosłym, który na nowo stał się dzieckiem. Mówi raczej o tym, że można spędzić czas ze swoimi dziećmi grając z nimi w GTA lub wyjść na spacer i łapać wspólnie Pokemony zamiast zwyczajowej gry w piłkę. Ale z tego drugiego sposobu spędzania czasu też nie trzeba, a nawet nie powinno się rezygnować.
Czasy się zmieniają i jeśli nie przyjmiemy współczesnych rozrywek nastolatków zostaniemy „wylogowani” z ich życia. Łapiesz?

Leszek Talko - znany felietonista, publicysta i pisarz. Uznanie czytelników przyniosły mu pisane wspólnie z żoną Moniką Piątkowską cykle felietonów  ukazujące się w „Gazecie Wyborczej” zebrane następnie w książkach Talki w wielkim mieście oraz Talki z resztą.
Ojciec dwójki dzieci, swoje doświadczenia opisał w książkach Dziecko dla początkujących, Dziecko dla średnio zaawansowanych, Dziecko dla profesjonalistów i Dziecko dla odważnych oraz serii Pitu i Kudłata. Pod pseudonimem Wiktor Hagen wydał trzy znakomite kryminały.
Książka dostępna na stronie www.ksiegarnia.zwierciadlo.pl