„Opowieści z Mirmiłowa”, czyli oficjalna kontynuacja serii „Kajko i Kokosz”

Rozróby, dalekie wyprawy, romantyczne podróże i czary. Potężna dawka doskonałego humoru, cartoonowa kreska i mnóstwo przygód w klimacie oryginalnych komiksów Janusza Christy. „Opowieści z Mirmiłowa” to albumy zawierające po kilka krótkich historyjek, tworzonych przez znanych polskich rysowników. Już 28 września br. ukaże się premierowy album – „Rozróby i romanse” oraz wznowienie dwóch pierwszych tomów serii stanowiących do tej pory część cyklu „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody” - „Obłęd Hegemona” i „Łamignat Straszliwy” – z nowymi okładkami autorstwa Sławomira Kiełbusa.


„Opowieści z Mirmiłowa” to krótkie komiksy tworzone w różnych stylach, a ich głównymi bohaterami często są drugoplanowe postacie oryginalnej serii. Premierowy album „Rozróby i romanse”” zawiera siedem historyjek autorstwa Piotra Bednarczyka, Mieczysława Fijała, Magdaleny „Meago” Kani, Sławomira Kiełbusa, Macieja Kura, Tomasza Leśniaka i Tomasza Samojlika. Zbójcerze wreszcie wybiorą się na zasłużone wakacje, a także wymyślą nowy wspaniały podstęp. Łamignat będzie siał postrach w delegacji na ziemiach Gromihorda. Woj Wit w porywie swojego serca wyruszy na pełną niebezpieczeństw wyprawę. Mirmił postanowi za wszelką cenę zwyciężyć w konkursie, który… sam wymyślił, zabierze także swoją ukochaną żonę Lubawę w romantyczną podróż tylko we dwoje. Kokosz zaś odkryje w sobie wielki talent, a smok Miluś znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie!

„Opowieści z Mirmiłowa” to krótkie komiksy tworzone w różnych stylach, a ich głównymi bohaterami często są drugoplanowe postacie oryginalnej serii. Premierowy album „Rozróby i romanse”” zawiera siedem historyjek autorstwa Piotra Bednarczyka, Mieczysława Fijała, Magdaleny „Meago” Kani, Sławomira Kiełbusa, Macieja Kura, Tomasza Leśniaka i Tomasza Samojlika.


Wznowienie albumu „Łamignat Straszliwy” zawiera cztery historyjki autorstwa Piotra Bednarczyka, Sławomira Kiełbusa, Macieja Kura i Tomasza Samojlika. Wódz Hegemon wpadnie na kolejny genialny plan zdobycia Mirmiłowa, ale do jego powodzenia zabraknie mu jednego drobnego elementu… słonia! Podczas napadu na luksusowy powóz konny zbój Łamignat dostanie nietypowe zlecenie: ma porwać córką księcia Wydziwieja! Do Mirmiłowa przybywa wysłannik z Instytutu Badania Smoków Królewskiej Akademii Alchemicznej, aby zbadać smoka Milusia… Innym razem Mirmiła odwiedzi jego ukochany brat Wojmił, jednak ich radość nie potrwa długo…

Wznowienie tomu „Obłęd Hegemona” zawiera cztery historyjki autorstwa Piotra Bednarczyka, Krzysztofa Janicza, Sławomira Kiełbusa, Macieja Kura, Norberta Rybarczyka i Tomasza Samojlika. Hegemon nagle zacznie zachowywać się nad wyraz spokojnie i uprzejmie, przez co zbójcerze zaczną podejrzewać, że ich ukochany wódz popadł w obłęd. Kasztelan Mirmił obejmie ochroną wszystkie okoliczne zwierzęta, co bardzo nie spodoba się Krwawemu Barnabie, a na dodatek smok Miluś wpadnie w pułapkę. Cofniemy się w czasie do dzieciństwa Kajko i Kokosza i poznamy pewnych małych mieszkańców grodu. Zbój Łamignat za namową Jagi postanowi założyć szkołę, w której będzie uczył dzieci swojego fachu…


„Kajko i Kokosz” Janusza Christy (1934–2008) to jedna z najsłynniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w tarapaty. Aktualnie komiks ukazuje się w następujących liniach wydawniczych:

„Kajko i Kokosz” – seria główna, składająca się z dwudziestu tomów stworzonych przez samego mistrza, Janusza Christę, w latach 1972-1989


„Kajko i Kokosz. Nowe Przygody” - oficjalna kontynuacja serii. Każdy album zawiera jedną, pełnometrażową historię o przygodach głównych bohaterów. Autorami serii są Sławomir Kiełbus, Maciej Kur oraz Piotr Bednarczyk. W sprzedaży są 2 tomy: „Królewska Konna” oraz „Zaćmienie o zmierzchu”. Tom 3 planowany jest na rok 2023.
„Kajko i Kokosz. Opowieści z Mirmiłowa” - oficjalna kontynuacja serii. Albumy zawierają krótkie komiksy tworzone w różnych stylach, a ich głównymi bohaterami często są drugoplanowe postacie oryginalnej serii
„Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja” - jubileuszowa edycja wydawana z okazji 50-lecia serii, w której będą zebrane wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej. Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Każdy tom uzupełniają też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.
„Kajko i Kokosz” – wydania obcojęzyczne - przygody Kajka i Kokosza w esperanto, po francusku czy ukraińsku to gratka dla kolekcjonerów i miłośników twórczości Janusza Christy. Dzięki wydaniom obcojęzycznym czytelnicy na całym świecie będą mogli poznać najpopularniejszych polskich bohaterów komiksowych.
„Kajko i Kokosz” – wydania regionalne to albumy, w których Kajko i Kokosz, dzielni słowiańscy wojowie, mówią po góralsku, kaszubsku czy poznańsku. Barwne słownictwo regionalne w połączeniu z unikalnym humorem Janusza Christy to znakomita zabawa i ciekawa propozycja dla osób kultywujących gwarę.
Fanom twórczości Janusza Christy polecamy również:
„Kajtek i Koko. Londyński kryminał” - komiks, który pierwotnie ukazywał się na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w latach 1967–1968. Wydanie zawiera wszystkie pierwotne odcinki komiksu, pokolorowane i poddane obróbce graficznej.
 „Kajtek i Koko w kosmosie”, czyli pełne kolorowe wydanie kosmicznych przygód Kajtka i Koka, „bliskich krewnych” późniejszych słynnych bohaterów. Najdłuższy polski komiks fantastyczny, ukazujący się w latach 1968–72 na łamach „Wieczoru Wybrzeża”, opowiada o niezwykłej podróży Kajtka i Koka do gwiazdozbioru Oriona. Nowa, kolorowa edycja składa się z 7 tomów, każdy o objętości 96 stron.


W ofercie wydawnictwa Egmont jest także dostępny album „Gucek i Roch”, gra karciana „Kajko i Kokosz – Szkoła latania” i 1000-elementowe puzzle Janusza Christy „Bitwa pod Grunwaldem” wyprodukowane przez Fundację „KRESKA”.