E-SPORT! Przygoda nie tylko wirtualna

16 czerwca br. na półkach księgarskich pojawiła się nakładem HarperCollins Polska książka autorstwa Marcina Kality „E-SPORT. Zostań mistrzem” dla dzieci zafascynowanych grami komputerowymi, marzących o przygodzie z e-sportem. To przewodnik, jak stawiać w bezpieczny sposób pierwsze kroki w tej coraz bardzie popularnej dziedzinie. Autor przedstawia tajniki gier komputerowych oraz pokazuje, że granie nie musi być tylko zabawą i wirtualną obecnością, a może stać się realnym sportem, który wymaga odpowiedniego sprzętu, umiejętności oraz licznych treningów. Książka zawiera wywiad ze znanym graczem Filipem Kubskim ps. Neo oraz z założycielem Polskiej Ligi E-sportowej Marcinem Gortatem.

KIEDYŚ NISZA, DZIŚ POTĘGA

Codziennie w wirtualnej rywalizacji biorą udział miliony fanów. Zatem czy granie w gry może być nie tylko rozrywką, lecz także sposobem na życie? Kiedyś w odosobnieniu kilku zapalonych graczy rywalizowało między sobą, dziś mamy profesjonalną ligę e-sportową i niejednokrotnie informacje o turniejach pojawiają się w telewizji. Jak trenują zawodnicy? Czym jest Blizzcon, bądź Dreamhack? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się właśnie w najnowszej sportowej książce Marcina Kality „E-sport. Zostań mistrzem” przeznaczonej dla miłośników gier... a także do wspólnego czytania z rodzicami, by mogli zrozumieć świat małych graczy. Autor znany ze swoich książek objaśniających tajniki sportu młodszym czytelnikom tym razem przybliża tematykę e-sportu.

Z publikacji dzieci dowiedzą się, jaki sprzęt i umiejętności są niezbędne, by zostać profesjonalnym graczem, ale przede wszystkim – że aby osiągnąć sukces w e-sporcie, tak jak w każdej innej dyscyplinie, niezbędny jest trening i ciągłe podnoszenie swoich umiejętności. Jakich? O tym więcej w książce, gdzie szczegółowo dowiemy się m.in.:

  • czym jest e-sport i jak wyglądają rozgrywki e-sportowe;
  • jak zacząć, jak trenować i przede wszystkim – jakie cechy powinien mieć zawodnik;
  • poznamy najważniejsze imprezy dla graczy w Polsce i na świecie;
  • przeczytamy interesujące ciekawostki o rozgrywkach, graczach i turniejach;
  • podejrzymy pracę twórców i tego, jak tworzy się gry.

 

E-SPORT! Przygoda nie tylko wirtualna

 

Jak mówi sam Marcin Gortat, światowej sławy koszykarz oraz wielki fan e-sportu:
Młodzi ludzie muszą się umieć sprawnie poruszać w świecie cyfrowym, komputerowym.
E-sport jest dobrą pomocą, gdy uczymy się takich umiejętności jak komunikacja z innymi, refleks, analiza sytuacji, podejmowanie decyzji pod presją czasu. Najważniejsze jednak to zachować we wszystkim umiar.
Większość gier rozwija sprawność manualną i umysłową, kojarzenie faktów, czy wspiera naukę  języków obcych, co potwierdzają liczne badania, które dodatkowo wskazują, że nie ma związku między agresywnym zachowaniem, a graniem w gry. Wręcz przeciwnie wskazują m.in. na pozytywne aspekty jak redukcja stresu, poprawa zdolności poznawczych, czy rozładowanie nadmiaru energii.

Zatem jak to jest z tym e-sportem? Tak czy nie? Filip „Neo” Kubski, mistrz e-sportowy radzi i podpowiada zarówno dzieciom i rodzicom:
Ten świat jest ogromny, ma niesamowite możliwości i oferuje sporo atrakcji. Dla młodych
zapaleńców e-sportu też mam radę: pomóżcie swoim rodzicom czy opiekunom ten świat poznać. Pokażcie, na czym on polega, nie chowajcie tego dla siebie. A gdy wszyscy w domu
ten świat poznają, łatwiej będzie uniknąć pułapek, które także się w nim zdarzają. (…) Pomimo poświęcania się grze nie zaniedbywałem nauki. Nigdy nie wiemy, co przyniesie kolejny dzień, a każda przygoda może mieć swój nieoczekiwany zwrot. Sportowiec, który dozna kontuzji, może nie być w stanie kontynuować kariery. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o innej ścieżce, naszym planie B.

Więcej informacji o serii Mali Mistrzowie:

http://www.harpercollins.pl/