Powrót

Legendy wawelskie. Ilustracja dla dzieci - wystawa dla najmłodszych

Kraków
5 listopada 2011 10:00 - 31 grudnia 2011

Starzy przyjaciele – Smok Wawelski i Stańczyk, a także ci mniej znani – mówiąca głowa z Sali Poselskiej oraz Król Zygmunt III Waza i jego eksperymenty alchemiczne – na nowo zilustrowane i pokazane na wystawie „Legendy wawelskie. Ilustracja dla dzieci”.

Od 5 listopada będzie można oglądać wystawę najlepszych prac polskich artystów plastyków, nadesłanych na ogłoszony w roku 2011 przez Zamek Królewski na Wawelu ogólnopolski konkurs ilustratorski „Legendy wawelskie”.

Legendy związane ze wzgórzem wawelskim należą do najbardziej znanych opowieści w Polsce. Wersji jest nieskończenie wiele, podobnie jak opracowań graficznych. Nie ma chyba w Polsce dziecka, które by nie znało legendy o straszliwym smoku wawel-skim, pękającym po zjedzeniu owcy wypchanej siarką. Nie trzeba przedstawiać też Stańczyka, znanego doskonale z wyjątkowych dowcipów urządzanych na dworze jagiellońskim. Są również legendy mniej popularne, związane bezpośrednio z zamkiem i jego bezcennymi skarbami, jak ta o rzeźbionej drewnianej głowie zdobiącej strop kasetonowy w sali Poselskiej.

Ogólnopolski konkurs ilustratorski „Legendy wawelskie” to zadanie postawione przez Zamek Królewski na Wawelu współczesnym artystom. To próba skłonienia ich do zmierzenia się z bogatą i długą tradycją ilustracji związanej z legendami wawelskimi. Czy się to udało? Odpowiedź na to pytanie daje przygotowana w salach Centrum Wystawowo-Konferencyjnego wystawa „Legendy wawelskie. Ilustracja dla dzieci”. Zawiera ona wybór najlepszych prac (61) z 303 zgłoszonych na konkurs.

Trzy sale są podzielone tematycznie i zajmują je kolejno: Smok, Stańczyk i drewniana głowa, oraz król Zygmunt III Waza i jego alchemiczne eksperymenty.

Wystawa jest przede wszystkim skierowana do najmłodszych: prace zawieszono niżej niż zwykle, podłogę przykrywają kolorowe wykładziny, a w każdej z sal zaprojektowane specjalnie na tę okazję olbrzymie, miękkie zabawki z materiału: smok który pękł (ale którego można na powrót złożyć, gdyż jest układanką), owca, wielkie trony, na których nie sposób usiąść, poduchy z tajemniczymi wzorami, które przy odrobinie wysiłku zręczne ręce małego widza mogą poukładać w obraz.

A na ścianach prace znanych twórców polskiej ilustracji: Janusz Stanny, Bohdan Butenko, Maria Ekier, Paweł Pawlak, Anna Sędziwy, Anita Andrzejewska, Andrzej Pilichowski-Ragno, Adam Pękalski, Katarzyna Bogucka oraz tych którzy zaczynają swoją ilustratorską karierę. 4 listopada na otwarciu wystawy zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu wybranym przez jury pod przewodnictwem Józefa Wilkonia (Członkowie Jury: Dorota Ogonowska – graficzka, kierownik Pracowni Książki ASP w Krakowie, Joanna Olech – graficzka, autorka książek dla dzieci, krytyczka sztuki, Jan Ostrowski – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, profesor historii sztuki, Jerzy Petrus – wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, historyk sztuki, Dariusz Vasina – malarz, grafik, profesor ASP w Krakowie, Elżbieta Wasiuczyńska – ilustratorka książek dla dzieci, malarka). Konkurs ogłoszony  został przez Zamek Królewski na Wawelu 4 kwietnia 2011, a pula nagród wynosi 20 000 złotych.

Partnerem przedsięwzięcia jest prestiżowa instytucja – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz portal internetowy – Polska Ilustracja dla Dzieci.

Zamek Królewski na Wawelu planuje w 2012 roku publikację serii wydawniczej „Legendy wawelskie”, zaprojektowanej przez laureatów konkursu i wybranych artystów.

Informacje dla zwiedzających:

Wystawa jest czynna od 5 listopada do 31 grudnia 2011 r., codziennie godz.: 10.00-15.00
Wstęp bezpłatny!

Centrum Wystawowo-Konferencyjne

Wystawie towarzyszą warsztaty plastyczne dla dzieci z ilustratorami:

5 XI 2011  Legenda o głowie wawelskiej – Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak
Pod czujnym okiem wybitnych ilustratorów książek dzieci poznają tajniki rzeźbionych głów z Sali Poselskiej Zamku Królewskiego na Wawelu i same spróbują z najprostszych materiałów stworzyć trójwymiarowe portrety – nowy strop kasetonowy z głowami.

12 XI 2011  Legenda o Stańczyku – Pracownia Projektowania Książki, ASP Kraków

3 XII 2011  Legenda o smoku wawelskim – Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno

10 XII 2011  Legenda o alchemicznej komnacie – Elżbieta Wasiuczyńska

• początek zajęć godz. 11.00
• bilety: dorośli 6 zł, dzieci 3 zł
• konieczna rezerwacja telefoniczna: tel. 12 422-16-97, zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia

Honorowy patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kuratorzy wystawy:  Magdalena Skrabska, Anna Chachulska
Projekt plastyczny i nadzór autorski:  Rafał Bartkowicz
Projekt graficzny druków towarzyszących:  Alicja Ozaist

Podsumowanie

Kiedy:

5 listopada 2011 10:00 - 31 grudnia 2011

Gdzie:

  • Wawel 5
  • Kraków

Dane kontaktowe: