Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
Aleja Pokoju 68
Kraków

 Ogród Doświadczeń im. Stanisława LemaOgród Doświadczeń im. S. Lema to ekspozycja plenerowa, działająca w sezonie letnim od końca kwietnia do końca października. Jest to pierwszy sensoryczny park w Polsce, którego siedziba mieści się na terenie Parku Lotników Polskich w Nowej Hucie. Pomysł utworzenia takiego miejsca zaczerpnięto z Norymbergii, gdzie w przestrzeni miejskiego parku działała od wielu lat Pole Doświadczeń Zmysłowych.

Ogród Doświadczeń to 6 hektarów, na których mieści się ponad 60 stanowisk edukacyjnych prezentujących prawa optyki, akustyki i mechaniki. Jest to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, gdzie można poprzez dobrą zabawę poznać wiele zawiłych fizycznych praw.

Wśród parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również, co nie mniej ważne, bawić tak, by przyswajanie wiedzy i refleksja nad prawami natury stała się przyjemnością, niezależnie od wieku.

Każda z instalacji prezentuje wybrane zjawiska przyrody, można np. samemu wywoływać wir wodny albo samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość  z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i swoim ciałem tworzyć  niezwykłe obrazy… i wykonać wiele innych eksperymentów. A przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk.

Ogród otwarty jest każdego dnia od kwietnia do końca października i przyjmuje gości niezależnie od pogody. Wizyta w Ogrodzie nawet w pochmurne dni może przynieść wiele radości. Na pobyt w Ogrodzie Doświadczeń warto wygospodarować chociaż półtorej godziny, żeby obejrzeć wszystkie instalacje. Jednak doświadczanie przyrody jest tak zajmującą czynnością, że goście przybywający do tego wyjątkowego, plenerowego muzeum przeznaczają na zwiedzanie i doświadczanie zjawisk fizycznych znacznie więcej czasu. W Ogrodzie przebywają instruktorzy, którzy towarzyszą zwiedzającym w odkrywaniu praw przyrody, służą swoją pomocą i wiedzą, podpowiadają jak korzystać z urządzeń i jak przeprowadzać doświadczenia.

Ogród to także piękna przestrzeń wśród zieleni, w którą zostały wkomponowane zadbane alejki i ławki, dzięki czemu spacer po tej części parku to wspaniała okazja do wypoczynku i relaksu.


LEKCJE W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ

Oferujemy szeroką ofertę lekcji muzealnych, przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i szkolnym. Lekcje mogą stanowić uzupełnienie materiału szkolnego dla nauczycieli przyrody, fizyki, chemii, geografii oraz historii.

Ogród Doświadczeń czynny jest w sezonie letnim od kwietnia do końca października w godzinach:

kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień: pn-pt 8:30-19:00, sb-nd 10:00-19:00 (VI, VII do 20:00)
wrzesień: pn-pt 8:30-17:00, sb-nd 10:00-19:00
październik: pn-pt 8:30-15:00, sb-nd 10:00-17:00

W święta Ogród Doświadczeń czynny jest jak w dni weekendowe.

Dzieci do lat 7 - wejście bez opłat

http://www.ogroddoswiadczen.pl/

Portal RODZINNY KRAKÓW ma zaszczyt sprawować funkcję Internetowego Patrona nad wydarzeniami w Ogrodzie Doświadczeń.