Powrót

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Wadowice

Muzeum w domu rodzinnym Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach działało od 1984 r. Prowadzona przez Siostry Nazaretanki placówka cieszyła się wielkim zainteresowaniem pielgrzymów i turystów z całego świata. Rocznie muzeum odwiedzało 300 - 400 tys. osób.

W związku z planowaną beatyfikacją Jana Pawła II i spodziewanym znacznym wzrostem liczby zwiedzających, a także nowymi możliwościami w zakresie aranżacji wnętrz obiektów muzealnych, opracowano koncepcję gruntownej przebudowy domu rodzinnego Ojca Świętego. Dom JPIIW kwietniu 2010 r. powołano nową instytucję pod nazwą Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, będącą wspólnym przedsięwzięciem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego, Gminy Wadowice i Archidiecezji Krakowskiej.
We wrześniu 2010 rozpoczęto prace budowlane w domu przy ul. Kościelnej 7, w którym przyszedł na świat i dorastał Karol Wojtyła.

 

„Wystawa zastępcza „Skarb mojego życia”, fot.MGFotograficy

Elewacja kamienicy odzyska wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, a Muzeum zajmie cały modernizowany budynek (dotychczas zajmowało tylko część). Ekspozycja powiększy się z dawnych 200 m kw. do 1000 m kw. na czterech kondygnacjach. Placówka zostanie urządzona według najwyższych standardów muzealniczych stosowanych obecnie na świecie. Multimedialna wystawa będzie opowieścią o wyjątkowym człowieku: Karolu Wojtyle - Janie Pawle II, a zwiedzający wędrować będą u boku Ojca Świętego przez całe Jego życie i nauki. Po zakończeniu prac Muzeum stanie się nowoczesną instytucją kultury na miarę XXI wieku, godną wielkości Jana Pawła II. Placówka zostanie otwarta dla zwiedzających pod koniec roku 2012.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zostało zaprojektowane przez Pracownię Kłaput Project - twórców koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, cieszącego się dużym uznaniem. Na czas przebudowy przygotowano wystawę zastępczą „Skarb mojego życia. Replika domu rodzinnego Jana Pawła II”, która mieści się w Domu Katolickim przy Bazylice w Wadowicach, kilka kroków od właściwego domu rodzinnego Ojca Świętego (Na temat wystawy można przeczytać tutaj).

Przebudowa Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach - postępy prac

Pod koniec lutego 2011 rozstrzygnięto przetarg na realizację II etapu prac budowlanych obejmujących prace remontowe wewnątrz kamienicy, podniesienie dachu, wykonanie patio i odnowienie elewacji. Rozpoczęte w marcu 2011 roku prace potrwają 12 miesięcy. Zakończenie II etapu modernizacji budynku planowane jest na I kwartał 2012 roku. Wtedy też rozpocznie się instalowanie ekspozycji.

Przebudowa Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach współfinansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie oraz fundusze UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt modernizacji placówki (przebudowa obiektu i przygotowanie nowej ekspozycji) szacowany jest na prawie 25 mln zł.

Dom Rodzinny JPII

„Wizualizacja wnętrz nowego muzeum”

materiał nadesłany: www.domrodzinnyjanapawla.pl

Gdzie:

  • Kościelna 7
  • Wadowice