Powrót

Bachledówka - niezwykłe miejsce na Podhalu

Czerwienne

Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między Czerwiennem a Ratułowem w odległości ok. 8 km od Zakopanego. To miejsce wyjątkowe na Podhalu. Ze wszystkich stron rozciągają się z Bachledówki niepowtarzalne widoki górskich krajobrazów.

Gubałówka u stóp, nad Babią Górą zachód słońca…

W kierunku południowym horyzont zamyka rozległa i majestatyczna panorama polskich oraz słowackich Tatr. Wprawny turysta bez trudu wypatrzy Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy, Świnicę czy sąsiadkę Gubałówkę, a także słowackie szczyty: Lodowy, Hawrań, Łomnicę…

Fot. Widok z Bachledówki

Patrząc na północny-wschód, przy dobrej pogodzie, można dostrzec najwyższe szczyty Pienin, w tym - Trzy Korony, w kierunku północnym – Gorce z Turbaczem, na zachodzie zaś Babią Górę i Pilsko.

Optymalna odległość od zgiełku Zakopanego, a jednocześnie bezpośrednia bliskość stolicy Tatr i szlaków turystycznych TPN to niewątpliwe atuty położenia Bachledówki, wśród których niebagatelną rolę odgrywa także możliwość dotarcia w ten rejon bez największych korków Zakopianki (patrz: Dojazd).

Klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej

Kościół na BachledówceNa Bachledówce znajduje się klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Kościół Ojców Paulinów na Bachledówce zachwyca góralskim wystrojem wnętrza i lekkością nawet najwytrawniejszych miłośników i znawców stylu podhalańskiego.

W latach 1967-1973 na Bachledówce regularnie przebywał Prymas Stefan Wyszyński. Podczas swoich pobytów mieszkał w zachowanej do dziś drewnianej, piętrowej willi w stylu zakopiańskim, nazywanej „Tebaidą” (od pustyni, na której przebywał św. Paweł Pustelnik). 

Kościół Pualinów na Bachledówce cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodych par, które właśnie w tym miejscu chcą zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Warto wspomnieć, że w Sanktuarium na Bachledówce stanął na ślubnym kobiercu mistrz olimpijski w skokach narciarskich - Kamil Stoch.

Zdarzyło się na Bachledówce…

Bardzo ciekawa i obfitująca w szczególne wydarzenia jest historia Bachledówki. W latach 30. grunt pod samym szczytem góry kupiły dwie zamożne kobiety spod Lwowa księżna Maria Bułhak- Prińska i Helena Kowieńska, która rozpoczęła z mężem Józefem budowę domu na Bachledówce. Jest to obecna drewniana willa z kaplicą  Matki Bożej Jasnogórskiej. Drugi dom mieli w Zakopanem. Po śmierci męża pani Helena zamieszkała na Bachledówce, gdzie poznała młodego górala z Międzyczerwiennego, Władysława Jarząbka, za którego wyszła za mąż. Podczas wojny dom na Bachledówce stał się schronieniem dla partyzantów. Doniesiono o tym Niemcom. W czasie okupacji, gdy w progi domu weszli żandarmi niemieccy z Zakopanego w celu dokonania rewizji, Helena Jarząbkowa  ślubowała, że ofiaruje Bogu swój dom, jeżeli Niemcy nie odnajdą broni, schowanej w ulu. Po wojnie Jarząbkowa podarowała swój grunt Paulinom z Jasnej Góry, ale proboszcz z Bystrego nie godził się wpuścić ich na teren swojej parafii. W końcu wyraził zgodę proboszcz sąsiedniej parafii Miętustwo, bowiem Bachledówka znajduje się prawie na granicy obu wsi. W 1955 r., nie bez wcześniejszych problemów stwarzanych przez władze komunistyczne, drewniana willa weszła w posiadanie jasnogórskich Paulinów, którzy założyli tam kaplicę. Paulini przerobili izbę i sień domu Jarząbkowej na kapliczkę, do której zaczęli się schodzić miejscowi górale na msze.

W 1984 r. metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski erygował tam ośrodek rekolekcyjny, a w 1988 r. parafię pw. Matki Bożej Jasnogórskiej.

Podczas pobytów Księdza Prymasa na Bachledówce, częstym Gościem był tu także Kard. Karol Wojtyła, ówczesny Metropolita Krakowski, który w latach 1969 i 1975 odprawiał w sercu Podhala swoje rekolekcje.

Tu pracował nad redakcją dokumentów synodalnych, odwiedzał wielokrotnie kapłanów, podczas ich rekolekcji, a w czasie wakacji także młodzieżowe grupy oazowe, z którymi lubił spotkać się przy ognisku. 27 września 1978 roku, na dwa tygodnie przed historycznym konklawe, kiedy to został wybrany papieżem, właśnie na Bachledówce uczestniczył w rekolekcjach kapłańskich.

widok z Bachledówki

Widok na Tatry z Bachledówki

Relaks, odpoczynek i... spa

Bachledówka to wymarzone miejsce na nieśpieszne spacery czy wycieczki rowerowe. Idealne warunki narciarskie utrzymują się na górze niemal do kwietnia, co sprawia, że trasy narciarskie w rejonie Bachledówki odwiedza corocznie wielu amatorów białego szaleństwa.

W tym wyjątkowym miejscu turyści mogą obecnie gościć i wypoczywać znacznie dłużej, gdyż w sercu Podhala - wśród nieskażonej przyrody i górskich krajobrazów powstał komfortowy Hotel & Spa Bachledówka - dwupiętrowy obiekt o niespotykanej na Podhalu architekturze – nowoczesnej, choć nawiązującej do stylu góralskiego.

Inspirowane podhalańską tradycją i kulturą regionu, eleganckie i starannie wykończone wnętrza tworzą przytulny i wyjątkowy nastrój.

W Hotelu Bachledówka czekają na Państwa:
•    klimatyzowane pokoje,
•    Restauracja z widokiem na panoramę Tatr,
•    Klub „Bachledówka”,
•    bogato wyposażona sala zabaw dla dzieci,
•    Strefa Wellness i Spa (sauny, basen, jacuzzi, masaże),
•    bezpłatny internet Wi-Fi w całym obiekcie.

Hotel posiada także własny, przestronny i bezpłatny parking.

Dojazd na Bachledówkę

Oprócz atutów krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych, Bachledówka  ma jeszcze jeden niewątpliwy walor - komunikacyjny. Wypoczynek na Bachledówce nie oznacza bowiem dla przybywających gości i turystów wielogodzinnego treningu cierpliwości na często nieznośnie zakorkowanej zakopiance. Jadąc z Krakowa w kierunku Zakopanego możemy już za Rabką odbić w prawo na Czarny Dunajec, następnie kierować się na Czerwienne, a stamtąd na Bachledówkę.

Jeśli jednak zdecydujemy się na jazdę zakopianką, wówczas w Poroninie należy skręcić w prawo przez most w stronę Zębu (przez Suche), a z Zębu przez Czerwienne i Bustryk dojedziemy na wierch Bachledówki. Na sam szczyt prowadzi wygodna, asfaltowa droga.

Źródła:
Krzysztof Strauchman "Tajemnice skalnej ziemi"
http://www.ekai.pl/prymastysiaclecia/x42240/miejsca-pamieci-o-prymasie-wyszynskim-bachledowka
http://www.pielgrzymkagoralska.pl/

Anna Kosierkiewicz

Gdzie:

  • Czerwienne